Fanoušci, zbystřete: kultovní film, který Češi milují, míří opět na obrazovky
Česká televize odvysílá v úterý večer kultovní českou komedii, kterou si diváci zamilovali, a to nejen u nás. Možná vás překvapí, že snímek Samotáři měl premiéru už před čtvrt stoletím, totiž v roce 2000.
Samotáři jsou komedií Davida Ondříčka, který ji natočil podle scénáře Petra Zelenky. Film měl premiéru 13. dubna 2000, takže v brzké době oslaví půlkulaté pětadvacetiny. V kinech jej navštívilo přes 600 tisíců diváků. V roce 2020 se přitom na velké plátno vrátil, a to v restaurované verzi. Snímek o mezilidských vztazích plný zajímavých postav je mezi českým filmovým obecenstvem oblíbený dodnes. Diváci se na něj nyní mohou znovu podívat na televizní obrazovce.
„Samotáři se v době svého vzniku stali originální generační výpovědí, která mimořádně zarezonovala s pocity diváků. Prostřednictví kaleidoskopu absurdních a bizarních situací si kladou Samotáři otázku, zda v dnešním světě je ještě možné trvale milovat a zda dokážeme lásku vzájemně sdílet a naplnit. A právě proto dokážou také dnes oslovovat i publikum, které v době jejich vzniku ještě nebylo na světě,“ uvedla v roce 2020 pro ČTK za distributory filmu Uljana Donátová.
David Ondříček a obliba Samotářů
Za snímkem Samotáři stojí režisér David Ondříček, který po několika dokumentech natočil již v roce 1996 film Šeptej, který se stal druhým nejnavštěvovanějším snímkem roku. Ondříček však definitivně prorazil až právě Samotáři, kteří byli ostatně oblíbení i na sever od našich hranic. V Polsku film v kinech vidělo 60 tisíc diváků a odnes si i Cenu diváků za nejlepší celovečerní film z Varšavského mezinárodního filmového festivalu. Samotný Ondříček točil oblíbené filmy i nadále – např. Jedna ruka netleská (2003), Ve stínu (2012) či Zátopek (2022).
(Ne)úspěch na Českých lvech
Casting na Samotáře byl poměrně dlouhý a náročný, neboť David Ondříček hledal čtyři měsíce herce a herečky, jež by plně „zapadli“ do jeho představ. Neustále zkouřeného Jakuba si např. zahrál Jiří Macháček, jehož první velkou filmovou rolí byl Robert v Návratu idiota (1999). Za Jakuba ovšem dostal Českého lva za nejlepšího herce ve vedlejší roli. Film byl ostatně nominován i v devíti dalších kategoriích, žádnou jinou cenu si však ze slavnostního večera neodnesl.
Jointy ano, ale jen pro Macháčka
Macháček, který je vystudovaný právník, sám později vzpomínal, že byl kvůli autentičnosti prakticky po celé natáčení zhulený. Hned první den se ovšem zkouřil rovněž rekvizitář, osvětlovač i samotný Ondříček. Proto dostal herec od režiséra důrazný pokyn, že už nesmí dát zahulit nikomu, a to dokonce ani jemu. Jiří Macháček v roce 2020 v rozhovoru pro DVTV vzpomínal, že si z natáčení spoustu věcí nepamatuje. Zároveň přiznal, že takový úspěch snímku nečekal a mile ho překvapil.
Šance pro budoucí hvězdy
Ondřeje, uznávaného lékaře až psychoticky posedlého Hankou, si zahrál Ivan Trojan, pro kterého se jednalo o první významnou filmovou postavu. Díky ní se stal populárním a získal i nominaci na Českého lva. Jistou zajímavostí je skutečnost, že se po mnohakolovém konkurzu na roli Ondřeje dostal do finále společně s Martinem Myšičkou. Už tehdy přitom byli oba herci kolegové z Dejvického divadla. Samotáři každopádně pomohli prorazit i Sašu Rašilovovi ml. či Jitce Schneiderové, jež se přitom stala poslední obsazenou herečkou, protože role Hanky činila na castingu největší potíže.
Zahraniční hvězda z Makedonie
Makedonskou barmanku Vesnu, která v Čechách údajně pátrá po ufonech, si zahrála Labina Mitevská, tedy skutečná Makedonka. Možná vás překvapí, že v té době měla už herečka na svém kontě působení ve slavných filmech. Ve svých 19 letech se objevila v jedné z hlavních rolí snímku Před deštěm (1994), který byl nominován na Oscara. O tři roky později si navíc zahrála i ve válečném filmu Vítejte v Sarajevu (1997) oceňovaného režiséra Michaela Winterbottoma. Mitevská tak vlastně byla zahraniční hvězdou Samotářů. I její výkon (včetně kultovního „bodyshotu“) si můžete připomenout v úterý ve 21:45 na ČT1.
Zdroje: Wikipedia, ČSFD, Aktuálně