Fascinující televizní událost sledovaly desítky milionů lidí z celého světa, českým divákům však nebyla dopřána
V letošním roce si připomínáme významná televizní výročí. Česká televize slaví sedmdesáté narozeniny a v pátek uplynulo sedmdesát let od první velké světové televizní události, kterou se stala korunovace britské královny Alžběty II. Bylo to vůbec poprvé, co byla tato velkolepá, oslňující a vzrušující ceremonie zachycena televizními kamerami, přenášena do mnoha zemí světa a sledovaly ji desítky milionů lidí.
Britské televizní stanici ITV se rovněž podařilo získat množství amatérských filmových záběrů, zachycujících, jak tuto historickou událost nadšeně prožívali obyvatelé Spojeného království a jak ji společně oslavovali. V unikátním dokumentu „Korunovace královny Alžběty II. v barvě“, kterou o víkendu odvysílala Česká televize, navíc nechyběly ani vzpomínky tehdejších pamětníků, kteří se korunovace osobně zúčastnili, například královniny družičky. Mnozí z nich se svěřili, že to pro ně byl nejúžasnější zážitek v jejich životě.
Mimořádně zajímavý dokument rovněž ukazuje, jaká korunovační euforie až hysterie zasáhla celou zem. Ostatně, přípravy na tuto jedinečnou událost trvaly celých šestnáct měsíců a byly velmi náročné, protože Británie se navíc vypořádávala s neblahými důsledky války. Ta byla stále patrná na mnoha místech bombardovaného Londýna a projevovala se též nedostatkem materiálu i financí. Tradiční místo korunovace, Westminsterské opatství, muselo projít náročnou rekonstrukcí.
Pohled zblízka
V zákulisí se navíc odehrávaly souboje mezi vládou, církví a rodinou královny Alžběty II. Zatímco premiér Churchill a biskup chtěli soukromý obřad, Alžbětin pokrokový manžel Filip navrhoval veřejný. Naštěstí byl Filip jmenován předsedou korunovační komise, a tak se mu podařilo prosadit svůj záměr, že bude korunovační obřad poprvé v historii zfilmován. Prozíravě pochopil, jak obrovskou moc má televize. Nikdo ovšem ještě s něčím podobným neměl zkušenosti, a tak není divu, že nastaly i velké potíže. Každý moment obřadu a každý královnin pohyb byly připraveny zachytit stovky kamer. Hlavní kameraman Sydney Samuelson filmařům popsal, jaké drama nastalo, když se mu přístroj pokazil, ale naštěstí si s tím dokázal poradit. Velmi zajímavé jsou i pasáže, věnované přípravě korunovačních šatů Alžběty a jejímu vzhledu. Vše, včetně rtěnky, bylo vybráno tak, aby byl barevný afekt co nejpůsobivější. Pohled zblízka na pětadvacetiletou královnu, třpytící se díky koruně, nádherným šatům a dalším šperkům, je skutečně dechberoucí.
Televizní revoluce
Přenos korunovace znamenal rovněž obrovský dopad na rozvoj televizního vysílání v řadě zemí. V samotné Velké Británii díky němu prudce vzrostl počet televizních přijímačů v domácnostech, kde byly do té doby velkou vzácností. A v neposlední řadě došlo také k masovému rozvoji natáčení amatérských filmů, protože mnoho lidí si korunovaci chtělo zaznamenat
Britský dokument zároveň prozrazuje, jak značný byl rozdíl v úrovni televizního vysílání ve Velké Británii a v naší zemi. Zatímco měsíc před korunovací se u nás uskutečnilo teprve první zkušební vysílání, (které bylo černobílé a trvalo pouhou hodinu) stanice BBC přenášela do celého světa živý přenos tak dokonalý, že působí, jako by byl natočen teprve nedávno a je dodnes s velkým úspěchem reprízován.
Zdroj: Česká televize, ITV