Skrytá tvář baviče Felixe Holzmanna: V mládí sloužil nacistům, po válce skončil v gulagu
Felixe Holzmanna všichni vždy znali jako báječného komika, který hýřil nenahraditelným smyslem pro humor. Jeho život by ale od vtípků nemohl být vzdálenější.
Felix Holzmann patřil v Československu mezi nejpopulárnější baviče. V dobách největší slávy byl komik součástí mnoha zábavních pořadů a svými scénkami rozesmíval snad každého. Málokdo ale věděl, že se za jeho úsměvem a smyslem pro humor skrývala celá řada tajemství, o kterých bavič vůbec nechtěl mluvit. A není divu.
Ve službách Německa
Felix Holzmann se narodil 8. července 1921 v Teplicích do rodiny obchodníka, který provozoval několik prodejen a také pražírnu kávy. Doufal, že syn bude jednou kráčet v jeho šlépějích. To se ale nikdy nestalo.
Ještě než se vůbec Felix Holzmann mohl vrhnout po vzoru otce do podnikání, začali Němci okupovat Československo a rodině komika sebrali sklady a připravili ji o obživu.
Když se pak Litoměřice, ve kterých Holzmannovi žili, staly součástí Říše, musel Felix do války. A bojoval ve službách Německa. Údajně sloužil u námořního dělostřelectva. O této etapě ale komik ve svém životě veřejně nemluvil a z pochopitelných důvodů svou minulost nikdy nerozebíral. V tom ho podrželi i jeho blízcí.
Například i novinář Ondřej Suchý, který o Holzmannovi napsal životopisnou knihu. V ní se věnoval komikově životu převážně až po roce 1946. Až po nějaké době podle webu eXtra.cz novinář přiznal, že jej kdysi bavič požádal, aby o jeho působení ve wehrmachtu vůbec nepsal. „Sloužil u námořního dělostřelectva, zřejmě ve Francii a Dánsku,“ řekl jen k jeho minulosti.
Vězněn v gulagu
Na konci války byl Felix Holzmann zadržen Rusy a poslán na sever Ruska do gulagu, kde strávil v kruté zimě několik dlouhých měsíců. Býval by možná extrémní mrazy ani nepřežil, kdyby ve vlaku mířícím do gulagu neučinil směnný obchod.
„Už ve vlaku proto s jedním mužem vyměnil foťák za huňatý kožich, díky kterému děsivé zimy na Sibiři přečkal. Tuto výměnu považoval za jedno z nejlepších rozhodnutí v životě,“ napsal spisovatel David Šír ve své knize Felix Holzmann 100 + 1 let.
Cesta domů
Felix Holzmann vůbec netušil, kolik času bude muset v gulagu strávit. Anebo zda se vůbec někdy vrátí domů. Nakonec ale přišlo tolik vytoužené vysvobození. „Najednou přišli s tím, že se máme sbalit a odtáhnout, pak jsme zjistili, že je už osm měsíců po válce,“ vzpomínal v knize bavič.
Málem nestihl poslední loď, která zajatce odvážela. Musel do ní údajně naskočit ze břehu, když už vyplula. A ti, kteří na její palubě byli, jej chtěli shodit do vody. Holzmann se jim ale ubránil.
Začátek kariéry
Po návratu do vlasti se jistou dobu živil společně se svým přítelem výrobou košil. Ve volném čase ale zbožňoval psaní různých vtipných scének, které vždy hrál své rodině, na níž testoval, jak moc humorné jsou.
„Absolutně odmítal improvizaci. Už když psal, přesně věděl, jak co řekne, takže nám s mamkou každou novou scénku přehrával. Když jsme se nesmály, přeškrtal to a vyhodil,“ vzpomínala kdysi jeho dcera Irena.
Netrvalo dlouho a Felix Holzmann prorazil v televizi, kde bavil diváky svými scénkami společně s dalšími známými osobnostmi. Vystupoval například s Ivou Janžurovou nebo s Karlem Gottem.
Přišel o manželku
Sláva a práce ale měly i stinnou stránku. Podle informací webu Krajské listy začalo manželství komika skomírat. Jeho manželka Eva údajně velmi těžce snášela vytíženost svého muže, a proto ve věku pouhých 51 let spáchala sebevraždu.
O několik let později se komik znovu zamiloval. Vzal si německou zpěvačku Barbaru Greif a přestěhoval se za ní. V Německu se následně rovněž proslavil. A také tam v roce 2002 v důsledku několika zdravotních komplikací zemřel. Dožil se úctyhodného věku 81 let.
Zdroje: Blesk, Krajské listy, eXtra.cz, kniha Aluminiový klíček Felixe Holzmanna (napsal Ondřej Suchý), Expres