Byl to největší fešák východního bloku. Dnes byste si ho spletli s hlídačem v domově důchodců
Z jeho pohledu se dříve ženám podlamovaly kolena. Čas je ale neúprosný a podepíše se na každém. Ani přední filmové hvězdy mu nedokáží uniknout.
Ženy, buďme k sobě upřímné – ti největší fešáci mají zpravidla největší charisma. A právě charisma je to, co nás k nim tak moc přitahuje. Nemá ho každý, ale když už ho v někom najdeme, okamžitě nás to zaujme. Jeden z herců má charisma tak vysoké, že vyčníval nade všemi ostatními muži. Měl exotický vzhled, ze kterého byly dámy naprosto okouzlené. Nic však bohužel netrvá věčně, ani krása. V pozdějších letech jeho života byl z herce úplně jiný člověk a pravděpodobně byste ho už nepoznali.
Kdo je ten exotický fešák?
Herec, na kterém mohly všechny dámy oči nechat, se jmenuje Omar Sharif. Jak již jméno napovídá, nejedná se o českého, ale o egyptského herce. Narodil se se jménem Michel Demitri Shalhoub, a to do velmi zámožné syrsko-libanonské rodiny. Ne vždy jeho cesta vedla k herectví. Dětství strávil v Káhiře, kde později studoval na univerzitě matematiku a fyziku. Po studiích pracoval tři roky na dřevařské farmě svého otce. Teprve po těch třech letech se rozhodl, že se chce stát hercem.

Začátky herecké kariéry
Psal se rok 1953, když se tento muž poprvé objevil ve filmu. Bylo mu 21 let a jeho výkony byly tak dobré, že netrvalo dlouho a dostával role hlavních hrdinů v různých dobrodružných filmech. K těmto rolím mu současně pomohl přitažlivý vzhled. V té době ještě Michel Demitri Shalhoub byl velice temperamentní a šarmantní muž. Měl všechny předpoklady k tomu stát se filmovou a hereckou hvězdou.
Přišel velký zlom
Největší obrat v jeho kariéře nastal v počátku 60 let. Obsazen byl totiž do role šejka Ali Ibn El-Khariše ve filmu Lawrence z Arábie. Tento snímek pojednával o příběhu britského špiona, který se ocitl v arabsko-otomanské válce. Za ztvárnění role šejka byl v roce 1962 herec nominován na Oscara. Není proto pochyb o jeho velkém hereckém talentu. Mimo jiné se proslavil také filmy, ve kterých hrál různé historické postavy.
Kromě Lawrence z Arábie je tu ještě jeden snímek, který ho vystřelil opravdu vysoko. Proslavil jej po celém světě. Jedná se o roli vojenského lékaře a básníka jménem Jurij Andrejevič Živago. Podle tohoto muže je pojmenován i snímek – Doktor Živago, který pojednává o jeho osudu během opravdu bouřlivých událostí, které se odehrávaly v Rusku ve 20. letech. „Oba filmy mu vynesly Zlaté glóby,” doplňuje portál idnes.cz.
V následujících letech dostával dosti podobné role, jako měl v jeho největších dvou rolích vůbec. Pokaždé to byl podobný typ hrdiny. Mezi rolemi však byly i takové, které ukazovaly líbeznou tvář nějakého ničemy, který za ní pouze skrývá své opravdové prohnilé já.
Osobní život
Pokud vás napadá otázka proč jsou v tomto článku uvedená dvě jména, rádi vám ji nyní zodpovíme. Omar Sharif není umělecké jméno ani pseudonym, ale opravdové jméno herce. Jeho rodné jméno bylo Michel Demitri Shalhoub, později však byl nucen ho změnit.
Při jednom z natáčení potkal v roce 1954 egyptskou herečku Fátin Hamámaovou, do které se bezhlavě zamiloval. Vzhledem k tomu, že byla Fátin islámské víry, byl Michel nucen ji přijmout také. Pro svou ženu tedy změnil svou víru a konvertoval k islámu. Se svou láskou se oženil a poté přijal své nové arabské jméno. Manželství bohužel nevydrželo a v roce 1974 se definitivně rozpadlo. Z manželství měli syna jménem Tarík.

Krása netrvá věčně
Všechno dobré jednou končí, a tak je to i s krásou. Každý stárneme a měníme se a ani těm největším fešákům pod sluncem se koloběh života nevyhne. Omar byl za svého života okouzlující muž. Na přelomu 90. let už z něj zbyl pouze stín jeho někdejšího já. Jiskra v jeho očích vyhasla a rysy v jeho obličeji zhrubly. Již to nebyl ten fešák, kterého všichni znali.
Když se po několika letech objevil na veřejnosti, téměř nikdo ho nepoznal. Byl shrbený, šedivý a vypadal velmi unaveně. Někteří fanoušci prohlásili nemístnou poznámku, že byste si slavného Omara spíše spletli s vrátným v domově důchodců.
Sharifa brzy poté začaly trápit zdravotní potíže. Zemřel v roce 2015 ve věku 83 let na srdeční infarkt. Shodou náhod zemřel ve stejném věku i roce, jako odešla jeho bývalá žena. Zanechal za sebou dědictví, které dodnes milují filmoví fanoušci po celém světě. Dnes si jeho jméno mnozí mladí nespojí s konkrétním obličejem, ale generace, která vyrůstala v socialismu, na tohoto herce nikdy nezapomene. Pro ně bude Omar Sharif stále jedním z největších filmových fešáků.
Zdroje: csfd.cz, cs.wikipedia.org, idnes.cz