Tohle se Spielbergovi nemělo stát: Čelisti jsou plné školáckých chyb. Některé opravdu nepochopíte
Kdo z nás by neznal dobrodružný thriller Čelisti režiséra Stevena Spielberga. Film byl natočen podle románu spisovatele Petera Benchleyho v roce 1975. Když se podíváme na použité vizuální efekty a celkový dojem, dá se samozřejmě hovořit o nadčasové práci tvůrců. Ovšem několik chyb se ve filmu přece jen objevilo.
Americký spisovatel Peter Benchley, který stojí za předlohou filmu Čelisti a zároveň se podílel na tvorbě scénáře, se při svém psaní výrazně inspiroval případy útoků žraloků na pobřeží státu New Jersey v roce 1916. Film Čelisti tak navzdory nekomplikovanému příběhu dokázal vytvořit pod taktovkou Stevena Spielberga neopakovatelnou a silnou atmosféru.
Čelisti měly úspěch nejen u diváků, ale také u zástupců odborné veřejnosti. V době svého vzniku posbíral snímek sedm prestižních filmových cen a na nespočet dalších byl nominován. Vychvalovaná byla nejen režie, ale také střih, scénář a velkolepá hudba Johna Williamse.
Snímek se postupně dočkal dvou pokračování a jednoho dalšího samostatného filmu. Tyto díly ovšem měly jiné režiséry a velkolepému úspěchu „jedničky“ se bohužel nepřiblížily.
Skladatel John William, který stojí za soundtrackem, je považován za jednoho z největších velikánů filmové hudby 20. století. Věděli jste ale, že slavné a nezaměnitelné hudební téma filmu Čelisti si vypůjčil od českého skladatele Antonína Dvořáka? Ikonickou melodii, kterou ve filmu slyšíte ve chvílích, kdy se predátor blíží ke svým obětem, můžete znát z úvodu čtvrté věty Dvořákovy 9. symfonie pojmenované jako Novosvětská (Nebo též „Z nového světa“).
Chyby ve filmu – nespolehlivý model
Leckterý filmový fanoušek má zálibu v tom, že ve více či méně úspěšných snímcích hledá chyby, kterých si často na první pohled ani nemusíme všimnout. Ani tento film samozřejmě není žádnou výjimkou a pár chybiček se našlo.
Ve chvíli, kdy nebezpečný žralok útočí v průplavu, vidíme Seana Brodyho, který si hraje s pískem. V prvním záběru má na sobě zelené plavky. Během jediného střihu se však „zázračně stihl převléct“, jelikož v dalším ze záběrů má místo plavek černé kraťasy.
Proslýchalo se, že některé použité modely žraloka nebyly zcela spolehlivé a nefungovaly tak, jak tvůrci původně zamýšleli. Vzpomeňte si například na scénu, kdy místní šéf policie Martin Brody sděluje, že se blíží žralok a bude třeba opatřit větší loď. V tu chvíli si můžete všimnout, že žralokova hřbetní ploutev pluje střídavě nad hladinou a pod hladinou. Model se totiž prý samovolně potápěl.
V okamžiku, kdy ichtyolog Matt Hooper vyndává výstroj, vidíme bezprostředně za ním na lodi kovový žebřík. Ten ovšem po chvíli zmizí. O záběr později se náhle objeví v jiné části lodi. Následně je ale vidět opět přímo za Mattem.
V jednom z obrazů táhne filmový žralok loď. Ve spodní části záběru můžete pozorovat nepřirozeně velké vlny. Ty má na svědomí druhá loď, která ve skutečnosti Orcu táhne.
Model žraloka měl pro účely natáčení samozřejmě vytvořené umělé zuby. Byly ovšem i tak poměrně ostré, a proto herci používali malý polštář, aby se nezranili. V pár záběrech je možné tuto pomůcku zahlédnout.
Když se Matt učí námořní uzel, je dobře vidět, že dá na poslední chvíli provaz záměrně do nesprávné polohy, aby uzel neudělal.
Nesedí ani některé datové údaje, se kterými Čelisti pracují. Poté, co si útok žraloka vyžádá svou první opět, vidíme na tabulce datum úmrtí 1. července. Později se dozvídáme z letáku, že druhou oběť dostal nebezpečný predátor již 29. června. V tomto případě by druhá oběť musela zemřít dříve, než první, a to samozřejmě nedává smysl.
Model žraloka nebyl problematický jen co se nechtěného potápění týče. V jedné scéně si můžete všimnout i kovové konstrukce, která mu otevírá tlamu.
Příběh se měl odehrát v létě, přesněji v období července. Je tedy poměrně nepravděpodobné, že by některé okolní stromy byly tak holé, jak ve filmu vidíme.
Postavu Quinta v podání Roberta Shawa napadne žralok v oblasti kolena. Následně jsme však svědky toho, že má poraněné břicho.
V jednom okamžiku (těsně po záběru, kdy Quint škrábe nehty o tabuli) je vidět v záběru herec, který dává máváním znamení kolegovi, že má již začít mluvit. Bohužel toto gesto zachytila i kamera a ve filmu zůstalo. Až budete příště na Čelisti koukat, schválně si na tuto chvíli počkejte.
Zdroj: csfd.cz, lifee.cz, www.moviemistakes.com, www.ign.com