Film Rambo tehdy odflákli: Stallone se chtěl v půlce sbalit a odejít. Nakonec si vydupal změnu scénáře
Snímek Rambo měl původně vypadat zcela jinak, než jak jej diváci dnes znají. A kdyby do něj nebyl obsazen Sylvester Stallone, který se postaral o změny ve scénáři, možná by film upadl v zapomnění.
Akční snímek Rambo, který byl natočený v roce 1982, dnes patří už mezi kultovní filmy a zamilovaly si jej miliony diváků po celém světě. A to nejen kvůli Sylvesteru Stalloneovi, který ztvárnil hlavní roli Johna Ramba, ale také díky propracovanému scénáři.
Původně byl ale scénář dost odlišný. A málokdo ví, že ani Sylvester Stallone se ve filmu neměl vůbec objevit. Pro režiséra byl až jedenáctou volbou.
Dustin Hoffman i Chuck Norris
Vůbec prvním hercem, kterému byla role Ramba nabídnuta, byl Dustin Hoffman. Ten ovšem nabídku odmítl s tím, že je pro něj film až příliš násilný. Ze stejného důvodu se role vzdal i Terence Hill. Dalšími herci, kteří padli režisérovi do oka, byli například i Clint Eastwood, Robert Redford, Chuck Norris, Paul Newman anebo Robert De Niro. Ani jeden z nich se však nechtěl na filmu podílet.
Zato Sylvester Stallone souhlasil hned poté, co si přečetl scénář. Měl k němu ale mnoho výhrad, které si naštěstí režisér i scenáristé vzali k srdci.
Úplně jiný film
Původně měl být film jen jednou velkou „řežbou“. V hlavní roli bylo násilí a životní příběhy jednotlivých postav byly rozvíjeny jen velmi okrajově. Sylvester Stallone si ale prosadil, aby film nebyl jen o akci, ale aby do hloubky zkoumal psychiku hlavní postavy Johna Ramba.
Domáhal se například toho, aby bylo vysvětleno, proč John Rambo jedná impulzivně, a aby byly ve filmu více vykresleny jeho traumatické zážitky z Vietnamu. Právě díky nim se totiž postava Ramba stává sympatickou, a to i přesto, že se nikdy s ničím nemazlí. Je tedy třeba říct, že díky Stalloneovi se Rambo stal natolik oblíbeným hrdinou. Nebýt jeho, snímek by se vůbec nedočkal žádných pokračování. A kdoví – možná by o něm dnes věděl jen málokdo.
Vyžádal si i jiný konec
Sylvester Stallone si prosadil také to, aby měl film úplně jiný konec. V tom původním měla totiž postava Johna Ramba zemřít. „Podle původního scénáře jsem měl být zastřelen Colonelem Trautmanem a umřít ve zpomaleném záběru,“ vzpomínal herec v dokumentu Sly.
Takový konec v žádném případě nechtěl. Dokonce chtěl v polovině natáčení od filmu odejít. „Říkal jsem režisérovi, že to není dobré. Že nechci, aby nikdo, kdo je vietnamským veteránem, viděl ten film, viděl mě, jak zemřu, a uvědomil si, že neexistuje vůbec žádná naděje,“ dodal ještě Stallone.
Scénu ale nakonec přece jen i přes svůj nesouhlas natočil, neboť mu studio hrozilo vysokou pokutou, pokud od filmu odejde. Nakonec ale stejně dosáhl svého.
Po testovacím promítání v Las Vegas totiž byli diváci naštvaní a film se jim vůbec nelíbil. Následně se tedy studio rozhodlo, že konec snímku přece jen přetočí a vyhoví Stalloneovým požadavkům. Pak už film všichni zbožňovali.
Série zranění
Sylvester Stallone byl roli Ramba naprosto oddaný. Není proto divu, že tuto úlohu označil za tu vůbec nejproblematičtější ve své kariéře. A to nejen kvůli peripetiím se scénářem, ale také proto, že během natáčení utrpěl celou řadu zranění.
V jednu chvíli si popálil ruku o petardu, jindy zase zranil sám sebe i Briana Dennehyo dýkou.
Drsné bylo také natáčení ikonické scény, ve které postava Ramba skáče z útesu mezi stromy. První dva záběry byly namísto Stallonea natočeny zkušeným kaskadérem. Skok z útesu ovšem nevypadal příliš reálně, a tak se Stallone nabídnul, že kaskadérský kousek předvede sám. To se mu režisér snažil rozmluvit, protože měl o herce obavy.
Posléze se ukázalo, že byly obavy namístě. Stallone sice scénu natočil, při dopadu mezi stromy si však zlomil žebra. Záběr ale vypadal skutečně reálně, a tak jej tvůrci ve filmu ponechali.
Zdroje: csfd.cz, digitalspy.com, dokument Sly