Kvíz: Co víte o filmu Saturnin? V neděli ho můžete vidět na ČT 1. Připravte se na filmový zážitek
Právě v tyto dny oslavil snímek Saturnin významné výročí, a to rovných 30 let od svého uvedení na plátna kin. Samotné obsazení a skvělé herecké výkony dopomohly této komedii k oblíbenosti i po tolika letech, ale také vysokému hodnocení od diváků a zařazení mezi nejlepší filmy. Co ale o tomto filmu víte, či nevíte?
Jak to dopadne, když se sluha stane pánem svého pána? Na tuto otázku odpoví komedie Saturnin! Mladý konzervativní Jiří Oulický (Ondřej Havelka), kterému se dostalo nejen dobrého vychování, ale i postavení ve společnosti, získá sluhu. Saturnin (Oldřich Vízner) se vlastně stane pánem svého pána. V dosud poklidném a „uhlazeném“ životě svého zaměstnavatele Saturnin způsobí nejednu překvapivou situaci a zvrat, které by se však bez sluhova přičinění daly zvládnout jen ztěží. Možná i proto, že právě bez něj a jeho přítomnosti by se s největší pravděpodobností ani nestaly.
Saturnin však není žádná novinka z roku 1994 – již o více jak padesát let dříve spatřila světlo světa kniha, kterou dodnes čtenáři milují a byla dokonce pro svůj úspěch již dvanáctkrát vydána. Čtenáři na ní oceňují zejména suchý humor, parodii a nadsázku, a to vše pod taktovkou velmi svérázného sluhy Saturnina, který do nejrůznějších absurdních situací zatahuje celé své okolí.
Cenzoři dali Saturninovi stopku
Přepis knižní předlohy do filmového scénáře nechtěli cenzoři schválit. V předlistopadové době byli nadmíru opatrní a všemožně blokovali jakékoliv snahy o filmový přepis tohoto literárního díla plného humoru. Jako další problém uváděli, že se jedná o „nezfilmovatelné dílo“, protože šlo v samotném knižním příběhu především o textový slovní humor.
Příhoda rozbitých brýlí
Ondřej Havelka během natáčení scény s pádem do jezera nešťastnou náhodou rozbil brýle, které sloužily jako rekvizita. Nebyly však standardní a snadno nahraditelné. Jednalo se totiž o dobové brýle, bohužel jediné svého druhu, a v duplicitní verzi neexistovaly. Muselo se tedy pokračovat v natáčení s prasklou obroučkou a aby to nebylo na první pohled patrné, všechny scény se natáčely z větší vzdálenosti.
Saturnin nebyl v knize takový suchar, jako ve filmu
Zatímco ve filmové verzi se sluha Saturnin ani jednou neusměje, v knize tomu bylo jinak. Vždy vážný sluha se cestou do dědečkova sídla směje.
Bezejmenná hlavní postava
Další změna, a ne zrovna malá, byla ve jménu Saturninova mladého pána. V knize jeho jméno nezazní ani jednou, ale scenáristé pro potřeby filmu zvolili jméno Jiří Oulický, kdy tento výběr nebyl náhodný. Jiří Oulický opravdu žil, byl to chovatel koní a režisér a scenárista Saturnina Jiří Věrčák jej velmi dobře znal.
Filmové hlášky
Jak už to tak bývá, filmy jako je právě Saturnin dávají vzniknout legendárním hláškám. Mezi ně patří například:
Jiří: „Co je tohle za chvat, Saturnine?“ Saturnin: „První pomoc, pane.“
Nebo ta s tetou Kateřinou: „Host do domu – bůh do domu!“ Saturnin: „Znám to přísloví také jinak…“
Vzpomeňme ještě na vtipnou slovní výměnu, kdy cvičí dědeček (Oldřich Lipský) se Saturninem Džiu-džitsu:
Jiří: „Nevím, jestli je to skutečné Džiu-džitsu, ale na tetu Kateřinu by to stačit mohlo.“ Doktor Vlach: „Ta je tu taky?“ Jiří: „Ta je všude…!“
Jak dobře znáte legendární komedii Saturnin si můžete ověřit v našem kvízu.
Kvíz:
- Knižní předlohu pro film napsal:
a) Zdeněk Jirotka
b) Bohumil Hrabal
c) Josef Škvorecký - Premiéra komedie Saturnin byla:
a) 4. dubna 1994
b) 14. dubna 1994
c) 24. dubna 1994 - Barboru si zahrála:
a) Jitka Molavcová
b) Jana Synková
c) Lucie Zedníčková - „Jeden kolega, který byl dlouho jejím osobním lékařem, z ní dostal tik. A je to neléčitelné…“ Kdo pronesl tuto hlášku coby Doktor Vlach?
a) Milan Lasica
b) Ota Jirák
c) Petr Vacek - Českého lva za vedlejší roli ve filmu Saturnin získala v roce 1994 herečka:
a) Lucie Zedníčková
b) Jana Synková
c) Valérie Zawadská - Podle filmu byl zpracován i seriál, ten má:
a) 4 epizody
b) 6 epizod
c) 10 epizod - Snímek má stopáž:
a) 86 minut
b) 97 minut
c) 136 minut - Ve filmu zazní:
a) Setapouch, sobí hnusec!
b) Semtampuch, ptačí hnusec!
c) Slatopouch, volí hnusec! - Poprvé byla kniha Saturnin vydána v roce:
a) 1940
b) 1942
c) 1952 - Hlášku z otázky číslo 8 pronesl:
a) Oldřich Vízner
b) Ondřej Havelka
c) Jaromír Dulava
Správné odpovědi:
1a, 2b, 3c, 4a, 5b, 6a, 7b, 8a, 9b, 10c
Film Saturnin můžete zhlédnout na ČT1 v neděli 21. dubna od 21:40.
Pokud byste rádi zkusili naše další kvízy, pak můžete tady.
Zdroj: csfd.cz, fdb.cz, filmovadatabaze.cz