Filmový kvíz: 90 % Čechů nerozezná český film od slovenského. Nejvíc překvapí Tři oříšky pro Popelku
Česká a slovenská filmová tvorba se poměrně hodně prolíná. Vzhledem k tomu, že dříve existovalo jen Československo pochopitelně existuje mnoho Československých filmů. Je však také spoustu těch čistě českých nebo naopak čistě slovenských. Poznáte, které filmy jsou původem z Čech? Na první pohled se zdá, že rozeznat filmy je hračka. Existuje však spousta filmů, u kterých to není tak zcela jasné. Otestujte si, zda jste filmoví znalci.
Pojďme se na to vrhnout. Na počátku bude deset filmů a u každé tři možnosti místa vzniku. Zkuste se zamyslet, zda daný film vznikl v Čechách, na Slovensku nebo v dnes již neexistujícím Československu. Své odpovědi si potom můžete v závěru článku zkontrolovat a možná se dozvědět i nějaké zajímavosti o daném filmu.
Tři oříšky pro Popelku vznikly:
- v Česku
- na Slovensku
- V Československu
- v Německu
Obchod na korze je:
- český
- slovenský
- československý
- žádná z odpovědí není správná
Bathory je film:
- československý
- český
- slovenský
- mezinárodní
Všechno nebo nic je film:
- slovenský
- český
- polský
- česko-slovensko-polský
Známí neznámí označujeme jako film:
- slovensko-český
- československý
- český
- slovenský
A máme, co jsme chtěli je film:
- český
- československý
- slovensko-český
- slovensko-kanadský
Nikdy neříkej nikdy vznikl:
- na Slovensku
- v Čechách
- v obou zemích
- jinde
Kuciak: Vražda novináře je film:
- slovenský
- česko-slovenský
- dánsko-česko-americký
- český
Kájínek jakožto film pochází z:
- České republiky
- Slovenska
- Polska
- Česka a Slovenska
Nový thriller Miki o slovenském sériovém vrahovi je:
- český
- slovenský
- slovensko – český
- slovensko – česko – polský
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Tři oříšky, Obchod na korze nebo Bathory
Film Tři oříšky pro Popelku pravděpodobně zná každý z vás. Víte však jaký původ má tento film režiséra Václava Vorlíčka? Je film v hlavní roli s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem český? Nebo vznikl na Slovensku, ačkoliv v něm hrají čeští herci? A nebo je to ještě úplně jinak? Vzhledem k tomu, že jde o film z roku 1973 lze poměrně snadno odvodit, že jde o film československý. Kdybychom chtěli být přesní musíme uvést, že jde o československo-německou pohádku.
Další otázka směřovala na film Obchod na korze. Znáte ho? Jde o novelu režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. To nezní moc česky, že? Napovíme, že film byl natočený na motivy novely spisovatele Ladislava Grosmana. Víte? Film je natočený ve slovenštině a vypovídá o životě v Slovenském štátu během druhé světové války, kdy se obyčejný život zcela měnil. Film však vznikl jako československý.
Jak jste si poradili s filmem Bathory? Zřejmě víte, že jde o film, který natočil slovenský režisér Juraj Jakubisko. Scénář byl slovensko-kanadský a pojednává o uherské hraběnce. Tentokrát je to tak trochu chyták. Film je opravdu mezinárodní, někdy označovaný jako evropský. Zúčastnilo se Slovensko, Česká republika, Spojené království a Maďarsko.
Všechno nebo nic, Známí neznámí
Romantický vztahová komedie z roku 2017 je film podle literární předlohy slovenské spisovatelky Evy Urbaníkové. Film natočila Marta Ferencová a v hlavní roli byla například Klára Issová nebo Ondřej Sokol. A země původu? Česko, Slovensko a Polsko. Opět jde tedy o koprodukční film. A jak jste tipovali u komedie Známí neznámí? Kdo film viděl, jistě ví, že v něm je slyšet čeština i slovenština. Někde se píše, že jde o slovenský film. Opět je to však film, který je označovaný spíše jako koprodukční slovensko-český film. Parta přátel z obou zemí se v tomto případě setkává v pražské bytě.
Další film, na který jsme se ptali byl A máme, co jsme chtěli. Jde o film z roku 2023. „Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci,” tak zní oficiální popis na ČSFD. A země původu? Film je slovensko-kanadský. Ze stejného roku je také film Nikdy neříkej nikdy. Režisérem byl Braňo Mišík a v hlavní roli se objevila Tereza Kostková. Opět jde o česko – slovenský film v koprodukci.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Vražda novináře a jiné filmy
Případ novináře Kuciaka je známý. Jde o slovenskou skutečnou událost, kterou však zfilmovali společně Češi, Dánové a Američané. Tak tady je to opravdu nesnadné, že? Kdo by to byl řekl, že nejde o čistě slovenský film? Zůstaňme ještě chvíli u nepříjemného tématu vražd. Film o nejpopulárnějším českém vězni Kajínek je podle vás opravdu český? Ano, tentokrát jde opravdu o ryze český filmový počin. Poslední film teprve míří do kin. Mnozí tak pravděpodobně ještě netuší a jiní už mnoho slyšeli. Film Miky pojednává o skutečném mafiánském bossu Mikuláši Černákovi ze Slovenska. Režie se ujal Jakub Kroner a scénáře Miro Šifra. Film je označovaný jako slovensko – český.