Kvíz: 10 nejlepších čertovských českých pohádek. Jste-li Husákovo dítě, tohle musíte znát
Československá a v současné době i česká kinematografie jsou známy mimo jiné i svými pohádkami. Těch tady v minulosti vznikalo nepřeberné množství a mnohdy mezi nimi vynikly skutečně kultovní snímky. Na ty je radost podívat se i dnes, ale máme k dispozici i celou řadu moderních adaptací. Pohádky jsou totiž něčím, co tady prostě máme rádi. A nejlepší je, když se v nich nachází nějaký ten čert.
Točení pohádek je něco, co je v našich končinách již takovou tradicí. Klasické československé pohádky točené v dobách socialismu totiž mnohdy až dodnes patří mezi ty nejlepší, které si můžeme pustit. Nezapomenutelné příběhy, hlášky, písně a herecké výkony, kterých by člověk v zahraničních pohádkách mnohdy hledal marně. Jedním z fenoménů, kterým se naše pohádky často vyznačují, je i postava čerta. Ta se mnohdy ve folklóru okolních zemí nevystihuje a jedná se tak o něco typicky českého. Asi proto jsou čerti v pohádkách tak oblíbení.
Klasické československé pohádky
Československé pohádky jsou bezpochyby něčím, na co můžeme být v našich končinách poměrně hrdí. Často se jedná o skutečně bezvadné filmy, jejichž alternativy byste dnes hledali marně. Asi každý z nás si pamatuje takové klasiky, jako Princezna se zlatou hvězdou na čele, nebo Šíleně smutná princezna. Z druhého zmíněného filmu si mnozí z nás dodnes zpívají písně.
V pohádkách natáčených během minulého režimu se však často objevovaly pokoutné politické zprávy, které byly do snímků vměstnány vládnoucí garniturou. Tyto myšlenky byly do pohádek implementovány zejména od 70. let. Mnohé z pohádek tak odkazovaly na témata jako třídní boj, nebo podporu celospolečenského vlastnictví.
Jednalo se tím pádem o nástroje propagandy, které byly zaměřené již na děti. Těm měly pravděpodobně vměstnávat do hlavy myšlenky a vychovávat je podle představ režimu. Ačkoliv tedy není možné československé pohádky vnímat zcela bez ideologické zátěže, stále se v první řadě jedná o dramatické příběhy pro děti, kde dobro zvítězí nad zlem. To samo o sobě je ústředním tématem pohádek dodnes a pro zlo v nich existuje celá řada zpodobnění. A ta nejoblíbenější z nich je čert.

Těch čertovských je více, než si myslíte
Pohádek, ve kterých vystupují čerti, v našich končinách existuje celá řada. Valná část z nich existuje pouze v literární anebo folklórní podobě, ale mnoho příběhů bylo i zfilmováno. My si tak můžeme pamatovat takové klasiky, jako S čerty nejsou žerty z roku 1984, či Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert z roku 1977. Ty patří mezi klasiky, ale existuje i celá řada dalších, velmi kvalitních československých pohádek, ve kterých se čerti objevují. Mezi ty méně známé tak patří například Čert na zemi z roku 1970, což je hudební dílo natočené na náměty pohádky od Josefa Kajetána Tyla.
Před narozením generace Husákových dětí však byly natočeny další legendární pohádky, které pracovaly s postavami čertů. Mezi ty známější z nich patří Hrátky s čertem z roku 1957, méně známá je například animovaná verze příběhu Čert a Káča z roku 1955, která se dočkala své hrané adaptace v roce 1970. Kvalitním snímkem je takové pohádková komedie Zapomenutý čert z roku 1964, která pojednává o tetě Plajznerce a čertovi Trepifajkslovi.

Čerty milujeme dodnes
Motiv čerta je však něco, co se často zobrazuje i v moderních českých pohádkách. Sem se pak koneckonců řadí ty nejlepší, které tuzemská kinematografie kdy nabídla. Asi každý musí milovat pohádky Anděl páně z let 2005 a 2016, s Trojanem v roli andílka a poťouchlým čertem Uriášem v podání Jiřího Dvořáka. Lucifer v podání Karla Gotta v pohádce Z pekla štěstí z roku 1999 je také nezapomenutelný zážitek.
Princezna ze mlejna z let 1994 a 2000 obsahuje malého, ale šikovného čertíka v podání Yvetty Blanarovičové. Ten je také postavou, kterou si řada dětí zamilovala. V posledních letech pak byl natočen i nový snímek Čertí brko z roku 2018, kde v roli Lucifera zářil tentokrát Ondřej Vetchý.
Čerti se tedy v našich pohádkách objevovali odnepaměti a v těch filmových mají své místo už několik dekád. Jedná se o skutečně nesmrtelný fenomén, který nám dopřává nové a nové náměty na nová díla. Ta pak budou o vidině vítězství dobra nad zlem vyprávět i těm nejmladším generacím.
zdroje: csfd.cz, lifee.cz, avcr.cz