Tento slavný český herec nepřežil natáčení Arabely. Jeho smrt byla šokem pro všechny na place
Na seriálu Arabela z roku 1980 vyrůstal snad každý Čech. Díky tomuto kouzelnému televiznímu počinu z tvorby Václava Vorlíčka mohlo každé dítě na chvíli uvěřit v Říši pohádek. Pamatujete si na hlavní postavy příběhu? A víte, že jeden herec se bohužel nedožil jeho premiéry?
Třináctidílný pohádkový seriál byl plný kouzel, po nichž toužil v reálném životě kdejaký kluk nebo holka. Kdo by si totiž nepřál kouzelný prsten, po jehož otočení se splní každé přání nebo plášť, jenž vás přenese tam, kde si přesně přejete být! Jenže, realita je realita, a tak se i s ní herci museli při natáčení potýkat.
Alkohol na place a pochroumaná čarodějnice
Každá filmová tvorba s sebou nese jisté komplikace, a tak se s nimi potýkal i seriál Arabela. Například Vladimír Dlouhý, jenž v pohádkovém seriálu ztvárnil Petra Majera, holdoval v době natáčení nadměrnému množství alkoholu. Tento „démon“ se mu pak stal bohužel osudným, neboť zemřel v pouhých 52 letech na rakovinu žaludku. Seriálová čarodějnice, kterou si zahrála Jana Andresíková, pak utrpěla v době natáčení vážnou dopravní nehodu, a tak se nemohla účastnit závěrečných pracích na Arabele.
Věděli jste, že Jeníček s Mařenkou v seriálu Arabela zcela improvizovali, co se týká textu? Režisér Vorlíček jim dával volnou ruku, pouze vždy povyprávěl, o čem daná scéna bude.
Jiří Lábus na Arabelu rád vzpomíná
Jednou z nejvýraznějších postav pohádkového příběhu Arabela byl zcela jistě zlý a vypočítavý kouzelník Rumburak, jehož bravurně zahrál Jiří Lábus. Tento slavný herec na svou roli a celé natáčení velice rád vzpomíná: „Mohu být šťastný, že jsem ještě zažil takové herecké osobnosti, jako byl pan Brodský, Sovák, Menšík, paní Stella Zázvorková nebo Iva Janžurová.“
Nejvíce mu však v paměti utkvěl František Filipovský, kterému v té době bylo již něco přes sedmdesát let. Řekl o něm: „Já si pamatuji, že jsem přišel v šest ráno do maskérny, bylo mi 28 nebo 29, a on už tam sršel vtipy, byl plný vitality.“ Tento skvělý herec si před natáčením užil své, protože prý trávil hodiny u maskérů, než na něj nalepili všechny chlupy. V roli čerta Blekoty byl následně téměř nerozpoznatelný.

Nezapomenutelný čert Blekota
Pro roli čerta Blekoty jako by se František Filipovský narodil – několik let jej také provázela a bohužel se pro něj stala pomyslnou derniérou. Jeho vnučka Pavlína Wolfová kdysi prohlásila, že na Arabele její děda prakticky umřel. Při natáčení závěrečných dílů se o něj dokonce ostatní herci starali.
Naposledy se objevil v seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek v roce 1990, protože ho náhle postihla cévní mozková příhoda. Kvůli nemoci přišel o řeč, což prakticky zbortilo celý jeho herecký svět. Nakonec pan Filipovský zesnul v roce 1993 ve věku krásných 86 let, avšak premiéry pokračování oblíbeného seriálu (Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek) se bohužel nedožil.
Geniální herec a jeho role
Nezapomenutelný František Filipovský se však nezapsal do historie české kinematografie pouze jako čert Blekota. Jeho herecká působnost byla mnohem rozsáhlejší a renomovanější, čímž si také vydobyl pevné místo ve své branži. Pamatovat si ho tedy určitě budete například pohádky Císařův pekař – Pekařův císař, z filmu Pan Tau, z pohádkového příběhu Dívka na koštěti nebo z legendárního snímku Marečku, podejte mi pero, kde si zahrál učitele chemie.
A pokud jste někdy sledovali francouzské komedie, v nichž exceloval herec Louise de Funèse, zaslechli jste i hlas pana Filipovského. Pravidelně mu ho totiž propůjčoval jako dabér.
Zdroje: zeny.iprima.cz, tn.nova.cz, fdb.cz