Geniální způsob, jak zakonzervovat rajčata: Jako čerstvá chutnají klidně i rok, zkuste to
Představte si, že je zimní období a vy dostanete chuť na čerstvá, šťavnatá rajčata. Bohužel v obchodech v této době seženete jen mdlá a nevýrazná, která byla sklizena ještě zelená a dozrála až při transportu. Nezoufejte, máme pro vás skvělou zprávu! Existuje totiž způsob, jak si i v zimě vychutnat lahodná rajčata, která chutnají jako čerstvě utržená ze zahrádky.
Je to tak snadné, že to zvládne opravdu každý. Stačí jen trocha času na přípravu a budete mít plnou spíž sklenic s rajčaty, která vás svou chutí ohromí. Žádné chemické konzervanty a umělá dochucovadla, jen čistě přírodní suroviny, které provoní celou vaši kuchyň.
Recept by měl alespoň jednou za život vyzkoušet každý
Pokud jste milovníkem rajčat a chcete si jejich lahodnou chuť dopřát i v zimních měsících, tento recept je přesně pro vás! Nakládání rajčat patří mezi nejoblíbenější metody dlouhodobého skladování zeleniny, a to zcela oprávněně. Díky jednoduchému postupu a pečlivě vybraným ingrediencím si můžete vychutnat šťavnatá rajčata plná chuti kdykoliv během roku.
Velkou výhodou nakládaných rajčat je jejich všestrannost. Můžete je servírovat jako chutnou přílohu k pečenému masu, přidat do salátů pro osvěžující křupavost nebo si je vychutnat jen tak, jako zdravou svačinku. Jejich intenzivní chuť oživí každý pokrm a dodá mu nádech léta i uprostřed studeného zimního dne.
Stačí jen pár surovin
Abyste si mohli vychutnat lahodnou chuť rajčat i během zimních měsíců, je důležité vybrat ty nejkvalitnější suroviny. Základem tohoto receptu jsou samozřejmě rajčata, kterých budete potřebovat zhruba 2,3 kilogramu. Dbejte na to, aby byla pevná, zralá a šťavnatá. Vyhněte se rajčatům s otlačeninami či známkami plísně.
Dalšími nezbytnými ingrediencemi jsou voňavé bylinky – svazek čerstvého kopru a petrželky dodají pokrmu tu pravou chuť a aroma. Česnek, kterého budete potřebovat 6–7 stroužků (počítejte 2 stroužky na jednu sklenici), by měl být pevný a bez známek klíčení. Pro zjemnění chuti a lehkou sladkost přidejte 400–450 gramů cibule.
A teď k dalším přísadám, které vaše nakládaná rajčata posunou na vyšší level. Zrnka pepře, nejlépe čerstvě namletá, dodají pokrmu říz a pikantnost. Sůl, kterou použijete v množství 2 čajových lžiček (18 gramů) na jednu nádobu, nejen dochutí, ale také pomůže rajčata konzervovat.
Krystalový cukr v množství 2,5 polévkové lžíce vyváží kyselost rajčat a octa. A když už jsme u octa, toho budete potřebovat 25 mililitrů 9% koncentrace na každou sklenici. Poslední, ale neméně důležitou ingrediencí, je 1 polévková lžíce rafinovaného oleje bez zápachu, který vytvoří na povrchu ochrannou vrstvu.
Nezapomeňte také na dostatek převařené vody na zalití sklenic. A pak už jen stačí trocha trpělivosti, než se všechny chutě krásně propojí a vy si budete moct pochutnávat na domácích nakládaných rajčatech, jako by byla čerstvě utržená ze zahrádky.
Suroviny nakrájejte a rovnoměrně rozmístěte do sklenic
Důkladně rajčata omyjte pod tekoucí vodou, abyste odstranili veškeré nečistoty a případné zbytky pesticidů. Poté rajčata osušte čistou utěrkou a nakrájejte na čtvrtky. Stroužky česneku oloupejte a překrojte na polovinu. Pak je nakrájejte na tenké plátky. Pro ještě intenzivnější česnekovou chuť můžete přidat i více než dva stroužky na sklenici. Čerstvý kopr a petrželku nasekejte nadrobno.
Cibule je další nezbytnou ingrediencí pro dokonalá nakládaná rajčata. Oloupejte ji a nakrájejte na tenké plátky, které proložíte mezi vrstvy rajčat. Nezapomeňte také na důkladnou sterilizaci sklenic a víček. Pořádně je umyjte horkou vodou a saponátem a poté je vyvařte ve vodě po dobu alespoň 5 minut, abyste zničili všechny bakterie a zajistili dlouhou trvanlivost vašich nakládaných rajčat.
Na dno každé sklenice nejprve položte několik plátků česneku a pár kuliček pepře. Pak přidejte první vrstvu zeleně – nasekaný kopr a petrželku. Na bylinky začněte skládat čtvrtky rajčat. Snažte se je rozvrstvit rovnoměrně po celé sklenici a vyplnit všechny mezery. Mezi rajčata pak vložte pár plátků cibule. Takhle pokračujte, dokud sklenici nenaplníte – vrstva bylinek, rajčat, cibule, bylinek a rajčat. Nakonec přidejte ještě trochu česneku a bylinek navrch.
Stejným způsobem naplňte i všechny ostatní připravené sklenice. Snažte se, aby v každé sklenici bylo zhruba stejné množství surovin a aby byly vrstvy ve všech sklenicích podobné. Tak zajistíte, že všechna rajčata budou mít stejně lahodnou chuť. Malý tip – při plnění sklenic suroviny lehce stlačujte, aby se vám jich do každé sklenice vešlo co nejvíc a aby mezi nimi nezůstávaly velké mezery.
Nezapomeňte na zálivku
Když jsou všechny sklenice naplněné, je čas na jejich první zalití. Uvařte plnou konvici vody a každou sklenici až po okraj zalijte vroucí vodou. Pak sklenice pevně uzavřete víčky a nechte je asi 15 minut stát, aby se obsah prohřál a všechny chutě a vůně se krásně propojily.
Po čtvrthodince tekutinu ze sklenic přeceďte přes sítko do velkého hrnce. Tahle tekutina bude základem vaší zálivky. Přidejte do ní 2 čajové lžičky soli na každou sklenici, 2,5 polévkové lžíce krystalového cukru a 1 polévkovou lžíci oleje. Všechno pořádně promíchejte, aby se cukr a sůl rozpustily. Hrnec přikryjte pokličkou a zálivku přiveďte k varu. Nechte ji vařit asi 2–3 minuty, aby se všechny ingredience spojily a vytvořily lahodnou chuť.
Rajčata vydrží až jeden rok
Teď už jen stačí sklenice naplnit připravenou zálivkou a pevně je uzavřít. Do každé sklenice nejprve nalijte 25 ml octa, který zajistí správnou konzistenci a trvanlivost rajčat. Pak sklenice dolijte horkou zálivkou až po okraj, nasaďte víčka a pořádně je utáhněte. Sklenice obraťte dnem vzhůru a zkontrolujte, jestli někde zálivka neuniká. Pokud je vše v pořádku, sklenice postavte zpět, zabalte je do tlusté deky a nechte je pozvolna vychladnout při pokojové teplotě.
Druhý den zkontrolujte, jestli jsou víčka pevně utažená a sklenice nepraskly. Pokud je vše v pořádku, uložte sklenice s rajčaty do spíže nebo sklepa, kde vydrží až rok. Ideální je suché a temné místo s pokojovou teplotou do 20 °C. Pak už se jen těšte, až během dlouhých zimních večerů otevřete sklenici a vychutnáte si lahodnou chuť léta.
Zdroj: Autor, tn.nova.cz, idnes.cz, primainspirace.cz