Věděli jste, že Gustáv Husák měl nádhernou manželku, která zemřela příliš mladá? Její smrt ho zlomila
Gustáv Husák je známý jako kontroverzní postava československé politické historie. Vystupoval převážně jako chladný muž bez emocí, avšak za svůj život uzavřel dvě manželství, z nichž ani jedno neskončilo slavně. Se svojí první ženou, Magdalenou Lokvencovou, vedli komplikovaný vztah, který eventuálně skončil rozvodem. I přes tuto skutečnost ho však její předčasná smrt rozhodila tak moc, že plakal.
Gustáv Husák během svého života uzavřel dvě manželství, z nichž první uzavřel s Magdalenou Lokvencovou v roce 1938. Ačkoliv si zprvu společně rozuměli, jejich životy se v určitém bodě manželství začaly rozbíhat každý jiným směrem. Pár tak nakonec došel k závěru, že v manželství nemá smysl pokračovat. Magdalena Lokvencová se věnovala divadlu a to i během závěru svého poměrně krátkého života. Ten byl předčasně ukončen zákeřnou nemocí.
Seznámili se na gymnáziu
Gustáv Husák byl i přes svoji negativní pověst v mládí pravděpodobně mužem, který měl určité kouzlo. Byl dobrým řečníkem a dokázal se kvalitně prezentovat. To všechno byly pravděpodobně faktory, díky kterým se mu podařilo jednoho dne oslovit svoji první nastávající ženu. Magdalena Lokvencová se s Gustavem Husákem poprvé setkala v roce 1935, když přijel na její gymnázium v Banské Bystrici v rámci diskutování se studenty o komunistické ideologii.
Gustavovi bylo v té době dvaadvacet let a Magdaleně pouhých devatenáct. Přeskočila mezi nimi však jiskra a Gustav tak opouštěl školu s novou přítelkyní. Magdalena byla Češka, ale žila a studovala na Slovensku. Její otec tam figuroval v armádě právě na východním Slovensku, kam s ním Magdalena odjela aby mu pomáhala starat se o své mladší sourozence.

Složité manželství nikam nevedlo
Manželství pár uzavřel v roce 1938, což bylo pro naši zemi nelehké období. Jednalo se totiž o dobu, kdy proběhla Mnichovská zrada a následné zavedení Protektorátu Čechy a Morava. Naštěstí pro mladou Magdalenu však nedošlo k uzavření vysokých škol a mladá levicová intelektuálka tak mohla pokračovat ve svých studiích. Vystudovala na právnické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, kde v roce 1940 obhájila doktorát ve svých 24 letech.
Prominentní levicová intelektuálka a krásná žena tak byla zdánlivě ideální partií pro mladého komunistického nadšence. Magdalena se však eventuálně odklonila od svého právního zaměření a během Protektorátu se jala během zaměstnání studovat dramatický obor na Státní konzervatoři v Bratislavě. Divadlo se pak stalo její vášní, která jí provázela až do konce života.
Během postupující války se Gustavovi Husákovi podařilo zařídit přesun Magdaleny do Moskvy, kde v roce 1944 porodila jejich prvního syna Vladimíra. Po skončení války v roce 1946 pak měli druhého syna Jána. Politický vzestup jejího manžela však způsobil, že se od sebe pár začal vzdalovat. A když byl Gustav Husák v roce 1951 režimem uvězněn, vztah to poškodilo ještě více.

Po rozvodu Magdalena trpěla
Když v roce 1951 zatkl režim Gustava Husáka na doživotí v rámci předem připraveného procesu, trpěla i samotná Magdalena. Bylo jí zakázáno učit, musela se vystěhovat a dokonce opustit divadlo. Režim jí nabídl, že pokud se manžela zřekne, sankce budou zrušeny. Magdalena však zůstala věrná a manžela se nezřekla.
Když byl Gustav Husák po téměř deseti letech propuštěn, jejich vztah se již nikdy nevzpamatoval. Pár společně žil, ale vyšlo to stejně, jako kdyby spolu nežili. Gustav se opět vrátil k politice a Magdalena k divadlu a oba tak cítili, že se jejich životní dráhy rozeběhly zcela jinými směry. Nakonec se v roce 1963 rozhodli pro rozvod.
Magdalena se od té doby stále věnovala divadlu a působila v celé řadě inscenací. Po celou tuto dobu s ní však zmítala choroba, která se jí nakonec stala osudnou. Krásná intelektuálka trpěla arteriosklerózou. Cítila se často unaveně a trpěla bolestmi hlavy. Lékaři jí zakázali kávu a chodit na slunce. Její zdravotní stav se však zhoršoval a nakonec nemoci podlehla v roce 1966 ve věku pouhých čtyřiceti devíti let. Jinak chladný Gustav Husák byl prý tehdy předčasnou smrtí své první ženy tak zasažen, že v soukromí plakal. Magdalena je pohřbena v bratislavském hřbitově Slávičie údolie.
zdroje: cs.wikipedia.org, idnes.cz, dvojka.rozhlas.cz