Hádanka: Co dělal Bolek Polívka, než se stal hvězdou? Tohle byste do něj fakt neřekli!
Bolkovi Polívkovi dala příroda šaškovství do vínku. Nejen, že vše dokáže znázornit pohybem, ale i jeho slovo bývá vždy úderné a často také moudré. Inu, jako pravý šašek. Už na střední škole byl členem komického kvarteta, a ve svých 17 letech ztvárnil svou první menší roli ve filmové komedii Kočky neberem. Po maturitě odešel studovat do Brna na Janáčkovu akademii múzických umění.
Rok po maturitě už Bolek působil v brněnském Divadle na provázku, které v roce 1967 založila skupina divadelníků z JAMU pod vedením Bořivoje Srby. A právě tito mladí herci začali experimentovat s různými divadelními tvary, které se lišily od divadla klasického. Zde nutno podotknout, že v divadle spolupůsobili Bolkovi spolužáci z JAMU Miroslav Donutil, Jiří Bartoška, Karel Heřmánek. Takže si tuhle sestavu jistě umíte živě představit.
Jako perličku je možno uvést, že divadlo se původně jmenovalo Husa na provázku, a sdružení umělců si je vypůjčilo od brněnského spisovatele Jiřího Mahena. V dubnu 1969 musel soubor na základě cenzurního zásahu slovo husa vypustit. Tehdy se totiž do čela KSČ dostal Gustáv Husák a v průběhu jediné noci někdo v Brně přepsal všechny divadelní plakáty na Husák na provázku. Původní název divadla byl obnoven až v prvních dnech roku 1990.
Ale pojďme k Bolkově umělecké kariéře pěkně popořádku. Než u něj zvítězilo divadlo, uvažoval nějaký čas na střední škole o kariéře biologa. Bolek má totiž také hluboký vztah k přírodě. „S panem učitelem chodil sbírat do parku brouky a znal i jejich latinské názvy“, říká o něm spolužák.
Mim a jeho svět
Tatínek brával Bolka od malička na zkoušky divadelních ochotníků. Tam se Bolkovi moc líbilo, jak lidé chodili po jevišti a mluvili tu tiše a tu hlasitě. Připadalo mu, že se stával svědkem jakýchsi zázraků. „A když mi otec ve čtyřech letech navlékl první klaunský nos“, říká Bolek Polívka, „zřejmě ve mně už tehdy probudil klauna“. A tak byl Bolkův osud definitivně zpečetěn. „Nikdy nezapomenu, jak jsem s tátou poprvé přišel v sokolovně do šatny mezi ochotníky. Ta nádherná vůně líčidel!“ vybavuje si.
Kromě Divadla na provázku působil Bolek také v pantomimě Borise Hybnera a Ctibora Turby. Tito dva velcí mimové si ho povšimli na Festivalu amatérské pantomimy. A ta na něj dýchla a navždy si ho osedlala.
- Pépe – minimum slov, hodně pantomimy a mistrovské klauniády, a také hudby. V roce 1974 nastudoval Bolek Polívka legendární pantomimickou inscenaci Pépe. Jeho partnerem je tam osmiletý chlapec, kterého si Bolek vybral na konkurzu. Třetím hercem byla bílá slepice. Inscenace okouzlila diváky doma i v zahraničí. Vypovídala o tom, že křehké přátelské vztahy mohou být silnější než všude číhající nebezpečí. Jinými slovy řečeno, jedná se o scénickou báseň o zrodu přátelství.
- Am a Ea – tohle autorské pantomimické představení Boleslava Polívky vyjadřuje biblický příběh Vyhnání Adama a Evy (Dagmar Bláhová) z ráje tak, jak je svýma očima vidí mladý člověk.
Film na sebe nenechal dlouho čekat
V 70. letech už se Bolek začal objevovat před kamerou pravidelně. Jednu z větších rolích dostal třeba ve filmu Balada pro banditu, který byl natočen roku 1978. Ale byla to hlavně pantomima, s níž Bolek Polívka prorazil nejen u nás, ale i v zahraničí. Všestranně nadaný Bolek Polívka je tedy nejen „králem Valašska“, ale také králem pantomimy, a dokonce i mluveného slova. Když ho řada z nás vídala jako geniálního mima, zřejmě tehdy nikoho nenapadlo, že se z něj vyklube i divadelní a filmový herec, a to nejen rolí komediálních (Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho, Šašek a královna, Poslední leč, Dědictví aneb…), ale také vážnějšího charakteru (Zapomenuté světlo, Musíme si pomáhat – za oba filmy byl umělec oceněn Českými lvy).
Koukněte na toho fintila, pod krkem žlutého motýla…
Starší generace dobře ví, a možná se tento kus písně donesl i k uším generacím X, Y a Z. Ano, ano. Jde o začátek písně, která se stala symbolem Manéže Bolka Polívky.
Natočeno bylo kolem 55 dílů a tento zábavný pořad se vysílal od roku 1987. V pozdních nočních hodinách ji mohou Bolkovi příznivci na ČT zahlédnout i dnes.
Šašek a královna
Bolkovým nejslavnějším divadelním představením je Šašek a královna, jehož je i autorem. Český šašek zde pro německou královnu (Chantal Poullain) neustále vymýšlí novou zábavu, jen aby unikl jejímu hněvu. Ale u toho nezůstalo. Po letech nastudoval Bolek se svým synem Vladimírem autorskou komedii Šašek a syn. Životem protřelý král šašků je pověřen převýchovou mladého šlechtice v šaška. Novic pod jeho vedením postupně nachází své šaškovské já. Tak dojdou až k rituálu, při němž se zrodí nový šašek. Nejvtipnější momenty jsou pak ty, kdy se Vladimírovi daří velmi věrohodně parodovat oba své rodiče.
Přesto, že sláva divadla Husa na provázku na brněnském Zelňáku vzkvétala, založil si umělec roku 1993 v Brně vlastní Divadlo Bolka Polívky. To proto, aby nechal vyniknout své autorské pantomimické inscenace, které díky unikátnímu pojetí a ztvárnění získaly uznání nejen u nás, ale i po celém světě.
![Prkna co znamenají svět - Bolek Polívka a Pavel Liška | TVGURU.cz Prkna co znamenají svět - Bolek Polívka a Pavel Liška](https://www.tvguru.cz/wp-content/uploads/2025/02/10/jana-linkova/Prkna-co-znamenaji-svet-Bolek-Polivka-a-Pavel-Liska-1300x1221.jpg)
A tento dobrosrdečný Valach, s neutuchajícím smyslem pro humor, rozdává dobrou náladu už přes padesát let. Na dotaz, co by dělal, kdyby byla o práci v showbyznysu nouze, odpověděl: „kdyby byl nedostatek nabídek, napíšu si něco sám“! Na webu TVGuru jsme také publikovali článek o tom, jak Bolek Polívka bydlel v minulosti, a kde žije dnes.
Zdroje: Novinky, CZRegion, Kulturio