Hádanka: Petr Spálený měl zakázáno zpívat tuto písničku. Byla moc smutná. Jakou?
Legenda české hudební scény s nezaměnitelným hlasem, kterého znají generace posluchačů díky hitům jako „Plakalo bejby“ nebo „Dáma při těle“. Petr Spálený, osmdesátiletý zpěvák, který navzdory zákazům a překážkám nikdy neztratil chuť dál zpívat. I zdánlivě nevinná písnička mohla v socialistickém systému způsobit pořádný průšvih.
Hudební nadání zdědil pravděpodobně po tatínkovi, který hrál na klavír, s bratrem je to vždy fascinovalo. Živit se hudbou Petr začal v devatenácti letech, kdy hrál na bicí, a to v kapele svého staršího bratra. První větší úspěch přišel nečekaně. Na jedné soutěži kapel zazpíval skladbu Pretty Flamingo od Paula Jonese a společně s kapelou vyhráli. A nabídky se začaly pomalu hrnout.
Kapela dostala příležitost hrát v prestižním Olympik clubu, kam je pozval Šimek s Grossmannem. Někdy dostali zaplaceno padesát korun, jindy nic. Ale mladým muzikantům to nevadilo, byli rádi, že mohou dělat, co je baví. Pro Petra byla muzika vždycky na prvním místě, a to tedy i v dobách, kdy za vystoupení nedostával prakticky žádné peníze.
Angažmá v divadle Apollo
Zvrat v kariéře přišel s nabídkou od Jiřího Štaidla na angažmá v divadle Apollo. Petr si stanovil jednu podmínku, a to že společně s ním tam půjde celá kapela. A tak se i stalo. Pod křídly Státního divadelního studia dostával měsíční plat 1 600 Kč za šestnáct odehraných představení. Postupně se ale situace zlepšovala, peníze přibývaly a stejně tak i nabídky. Během několika let vydali neuvěřitelných osmdesát singlů a kromě toho třeba také tři desky najednou. Vidinou byl slušný výdělek, protože předtím vydané desky byly úspěšně a rychle se prodávaly. Obrovským hitem se stala hned jejich první autorská píseň, kterou bylo „Plakalo bejby“. Ta dodnes patří k nejznámějším skladbám českého popu.
Nečekané komplikace
Koncem sedmdesátých let přišel zákaz hrát. Na základě udání písně „Trápím se, trápím“. Důvod? V socialistickém systému se přece nikdo nemůže trápit. „Překvapivě jsem po letech viděl na vlastní oči v televizi na nějakém celostátním zasedání kulturních pracovníků mluvit Biľaka, který se té skladby zastal, že politika se musí dělat dobře a proč by měli zakazovat skladby, jako Trápím se, trápím. A druhý den už to zase hráli v rádiu,“ prozradil Petr Spálený v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Petr by͏l dvakrát ženatý͏, z prvního manželství s ͏herečkou a zpěvačkou ͏Pavlínou Filipovskou si͏ odnesl dvě dcery, Pavlínu a Johanu. Pak͏ našel štěstí po boku zpěvačky͏ Milušky ͏Voborníkové,͏ se kterou měli svatbu v ͏roce 1980 a společně na svět přivítali dceru Barboru.͏ Poznali se přitom ͏díky bratrovi, kterému se k sobě hodili při zpívání.
Návrat ve velkém stylu
Po͏ ͏sedmi letech se Petr Spálen͏ý vrátil na pódium͏ s albem „Dítě štěstěny“, které vzniklo ve spolupráci s Zdeňkem ͏Rytířem. Během své dlouhé kariéry spolupracoval Spálený s mnoha známými textaři ͏a, na rozdíl od jiných umělců, nikdy nekopíroval originály převzatých skladeb. Kromě toho deset let pracoval v divadle Semafor, přesněji řečeno ve skupině Miloslava Šimka a Jiřího Krampola. Psal tu písničky pro jednotlivá představení. I nyní, když je mu osmdesát, se snaží vymýšlet nové písně a pořádat koncerty.
Zdravotní překážky
Zpěvákův život nebyl v posledních letech vůbec jednoduchý. Série zdravotních komplikací, včetně náročné operace páteře a výměny kyčle, mu na čas znemožnila koncertovat. Situaci ještě zkomplikoval nešťastný pád na schodech v roce 2019. Mnozí tehdy pochybovali, že se Petr Spálený ještě někdy vrátí na pódium. On se ale nevzdal. S podporou své manželky Milušky a silnou vůlí překonal všechny překážky. V současné době je na koncertech často potkáme bok po boku.
Zdroje: prahain.cz, seznamzpravy.cz, kultura21.cz