Test pozornosti: V obrázku najde chybu každé dítě, ale jen 13 % dospělých. Dokážete uspět vy?
Žijeme v záplavě informací. Každý den nás bombarduje nepřeberné množství podnětů. Není divu, že občas přehlédneme i to, co máme přímo před očima. Právě proto jsme pro vás připravili test. Dokážete odhalit chybu na zdánlivě obyčejném obrázku?
Představte si například vyšetřovatele, který prochází místo činu. Každá maličkost, každý vlas, otisk prstu nebo nepatrně posunutý předmět pro něj může znamenat důkaz. Nebo zkušeného lékaře, který si všimne nenápadného příznaku u svého pacienta a díky tomu odhalí jeho nemoc včas. V některých profesích jsou dobré pozorovací schopnosti doslova otázkou života a smrti.
Lidé s lepšími pozorovacími schopnostmi mají vyšší IQ
Věřte nebo ne, bystrý postřeh není jen o dobrém zraku. Psychologové říkají, že je to mix pozornosti, paměti a dokonce i kritického myšlení. Studie v časopise Intelligence dokonce dokázala, že lidé s vysokým IQ si v testech postřehu vedou nejlépe.
Jak bude test probíhat?
Každá hádanka obsahuje obrázek, na kterém je ukryta jedna chyba či nesrovnalost. Jakmile se obrázek objeví, máte na její odhalení pouhých 15 sekund. Po uplynutí časového limitu se chybka zvýrazní.
Jak zlepšit svůj postřeh?
Pokud jste v našem testu dosáhli skvělých výsledků, gratulujeme! Jestliže se vám tak úplně nedařilo, nezoufejte. Mimo tento test máte stále možnost rozvíjet své pozorovací schopnosti pomocí zcela běžných aktivit.
Odborníci doporučují kreslení. I když se necítíte jako umělec, zkuste nakreslit předmět, který máte před sebou. Později můžete procvičovat kreslení zpaměti – dívejte se na objekt zhruba minutu a pak ho zkuste nakreslit zpaměti. Výbornou metodou je rovněž takzvané slepé kreslení.
Vynikající volbou jsou také nejrůznější hry, ať už ty na vašem telefonu, nebo tradiční deskové varianty. Vyzkoušet můžete třeba pexeso, které je oblíbencem dětí již po generace. Můžete se také pustit do hledání rozdílů mezi dvěma na první pohled stejnými obrázky.
TIP: Koukněte také na to, co o vás vypovídá fakt, že často usínáte u televize! Podle psychologů se vyhýbáte osobním problémům. Připravili jsme pro vás článek.
Dle odborníků hraní počítačových her dokonce zvyšuje IQ
Podle nejnovější studie publikované v časopise Nature Scientific Reports může být vliv her na mozek větší, než jsme si kdy dokázali představit. Studie totiž naznačuje, že zejména děti, které intenzivně hrají počítačové hry, mají tendenci vykazovat vyšší úroveň inteligence.
Jednou z odpovědí může být takzvaná neuroplasticita – schopnost mozku měnit a přizpůsobovat se novým podmínkám. Když děti hrají hry, jejich mozky se učí rychle zpracovávat nové informace, přizpůsobovat strategii a reagovat na měnící se situace.
Jedním z nejpřekvapivějších zjištění této studie je, že nejen samotné hraní, ale i sledování jak někdo jiný hraje může vést ke zvýšení IQ.
V čem nám pomohou lepší pozorovací schopnosti?
Všichni víme, že posilování dělá divy s našimi svaly. Podobně to funguje i ve spojitosti s naším mozkem.
- Paměť jako slon
Když vědomě vnímáme detaily, ať už je to jen nový obchod za rohem nebo výraz v obličeji lidí okolo nás, ukládáme si do mozku informace. A čím více ukládáme, tím lépe si vše pamatujeme.
- Soustředění
V dnešní uspěchané době se jen těžko soustředíme. Trénink pozornosti je jako „štít“ proti rozptýlení. Učíme se rozpoznávat důležité informace a ignorovat ty nepodstatné.
- Řešení problémů
Díky postřehu dokážete odhalit skryté souvislosti, předvídat problémy dřív, než nastanou, a nacházet nejlepší řešení.
Zdroj: Autor, seznam.zpravy.cz, ifashion-cs.decorexpro.com, psychologie.cz