Hana Zagorová vydělávala miliony: Komunistům její příjem ležel hodně v žaludku a tvrdě zasáhli
Naše „Hanička písnička“ byla jednou z nejpopulárnějších českých zpěvaček a leckteré její hity jsou nesmrtelné. Fanoušci ji milovali, zato komunistům po jeden čas ležela hodně v žaludku. Za svou dlouhou kariéru prodala přes 11 milionů desek a nosičů a vydělala díky tomu miliony. Ani pak ale nezpychla a byla dál úžasně vstřícná.
Zpěvačka Hana Zagorová získala devětkrát ocenění Zlatý slavík a nazpívala téměř 1000 písní. Poprvé se přitom na pódium postavila už ve svých 17 letech, kdy se objevila v soutěži Hledáme nové talenty. A zaujala.
Přitom původně chtěla být herečkou, herectví i vystudovala a objevila se v různých filmech. Až na konci 60. let se rozhodla naplno dát na pěveckou dráhu.
V době největší slávy, což bylo zhruba v 80. letech, měla každý den koncerty a ocitla se v jednom kole. Popularity dosáhla i v triu se Stanislavem Hložkem a Petrem Kotvaldem a právě v té době vznikly hity jako Diskohrátky, Jinak to nejde, Spěchám nebo Můj čas.
Komunistům Hana Zagorová lezla na nervy
Hana Zagorová působila křehce a půvabně. Vždy jí na tváři zářil úsměv a dobývala srdce posluchačů. Záhy tak koncertovala nejen v rámci Československa, ale vyjížděla i na východ Evropy. A dostala se dokonce i na západ, takže šlo v podstatě o prominentní zpěvačku. Komunisté si na ni ale dávali velký pozor.
Zagorová si přitom na rozdíl od mnoha jiných osobností, které se přidaly k disentu, nikdy „neotvírala pusu“. Vystříhala se jakékoliv kritiky KSČ a v rámci zachování své kariéry se chovala opatrně. Komunistům ale ležel v žaludku už jen ten fakt, že byla velmi úspěšná a vydělávala miliony. A nejvíc si u nich zavařila, když podepsala petici Několik vět.
„Neshledala jsem tam nic, s čím by mohl slušný člověk nesouhlasit,“ zhodnotila ji zpětně zpěvačka. Kromě ní podepsali například i Petr Čepek, Jaromír Hanzlík nebo Daniela Kolářová.
Tím si ale zpěvačka pěkně zavařila. Naprosto legendárním se pak stal projev politika Miloše Jakeše z Červeného Hrádku, kde o ní mluvil jako o hodné holce, která už třetí rok po sobě bere přes 600 tisíc korun. A přesto se prý zachovala k režimu tak nevděčně.
Rázem Hana Zagorová dostala zákaz vystupování a komunisté jí dokonce zrušili již naplánovaný koncert v Krnově, který byl téměř vyprodaný. Přes reklamní plakáty nechali nalepit pásky s nápisem „koncert zrušen z technických důvodů“.
Zagorová byla bojovnice
Kdoví, jak by to s kariérou Hany Zagorové dopadlo, kdyby se tehdy zrovna nepsal rok 1989. Komunismus měl namále a k radosti Zagorové v listopadu po mohutných studentských demonstracích nadobro padl.
Zpěvačka tak měla opět volnou cestu k vystupování. A byl o ni obrovský zájem, protože díky událostem poslední doby se pro lidi stala doslova hrdinkou.
Během sametové revoluce zpívala společně s Jaroslavem Hutkou a Martou Kubišovou hymnu. Vydělávala tak dál, ale nikomu už to v divokých 90. letech nevadilo a její fanoušci se na koncerty jen hrnuli. Kdykoliv někde vystupovala, vyprodávala sály.
Štěstí se na ní usmálo i v osobním životě. První manželství s tanečníkem Vlastimilem Harapesem se jí rozpadlo, ale v roce 1992 se setkala s mužem, který od mládí s nadšením chodil na její koncerty – nebyl jím nikdo jiný než Štefan Margita.
Famózní zpěvačka po jeho boku žila až do svých posledních dnů a byl jí oporou i v jejím dlouholetém boji s nemocí. Trpěla takzvanou paroxysmálníní hemoglobinurií – pravidelně docházela na hematologii, kde jí lékaři s nevyléčitelnou nemocí červených krvinek pomáhali, a zhruba jednou za 9 týdnů musela na transfúzi, která jí zachraňovala život.
Své nemoci Hana Zagorová nakonec v roce 2022 podlehla. Bylo jí 75 let.
Zdroje: denik.cz, blesk.cz, seznamzpravy.cz, frekvence1.cz