Hedy Lamarr: Odvážná herečka, která šokovala svět svou nahotou a ještě víc pak svými vynálezy
Patřila mezi nejkrásnější herečky, které se vůbec kdy objevily na stříbrném plátně. Jako první ve filmu zahrála orgasmus, navíc ve snímku českého režiséra. Nevídaný počin vyvolal naprostou senzaci a přinesl jí celosvětovou slávu. Život Hedy Lamarr však nebyl spojený pouze s filmovou branží. Přestože neměla technické vzdělání, byla autorkou mnoha revolučních objevů.
Hollywoodská herečka byla tak nádherná, že se stala předlohou pro známou animovanou postavu Sněhurky ve filmu Walta Disneyho. Ve dvanácti letech vyhrála soutěž krásy a o čtyři roky později už rodačka z Vídně s českými kořeny zkoušela štěstí před filmovou kamerou.
Nahá běžela přes les
Poprvé na sebe výrazně upozornila, když ji český režisér Gustav Machatý obsadil do dráždivého snímku Extase. V něm ztvárnila sexuálně nevybouřenou manželku postaršího muže, která se na plátně ukázala nahá, a dokonce jako první herečka ve filmu zobrazila orgasmus.
V romantickém dramatu, které se stalo jedním z nejpopulárnějších snímků předválečného období, se Hedy v jedné scéně koupe nahá v jezeře a potom běží přes les za svým prchajícím koněm. Přesto herečka po letech přiznala, že pikantní záběry málem vůbec nevznikly.
Lamarr se totiž během natáčení zasekla a choulostivou scénu vůbec točit nechtěla. Nakonec stačilo, aby ji režisér postrašil finančním postihem, a Hedy přestala protestovat. „Machatý hrozil, že když odmítnu, film zkrachuje a všechny strany se pak budou hojit na mně,“ napsala v knize Extase a já – můj život jako ženy.
Manžel neskutečně žárlil
„Nakonec jsem se uklidnila a jako vyplašená laň přeběhla těch tři sta metrů, jak mě pánbůh stvořil,“ doplnila herečka. Tehdy se ještě jmenovala Hedwig Eva Maria Kiesler a její první manžel se při pohledu na lechtivé scény mohl žárlivostí pominout.
Německý průmyslník a zbrojařský magnát Friedrich Mandl, kterého si Hedy vzala v devatenácti letech, skoupil všechny kopie Machatého filmu. Doufal, že díky tomu jeho překrásnou ženu už nikdo neuvidí. Jenže místo toho, aby k sobě Hedwig více připoutal, dosáhl přesného opaku.
Svobodomyslná Hedy už nechtěla žít po boku manžela, který jí sice dopřával naprostý luxus, zároveň ji však hlídal na každém kroku. Navíc byl výrobcem a dodavatelem zbraní pro hitlerovské Německo, což Lamarr jako dcera vídeňských Židů nenesla dvakrát dobře.
Šest svateb a šest rozvodů
Dva roky před začátkem války proto Hedy uspala komornou, která ji měla hlídat, převlékla se do jejích šatů a uprchla na jízdním kole. Rozhodla se emigrovat do Spojených států, kde začala její pozoruhodná filmová kariéra.
Herečka si zahrála po boku slavného Clarka Gablea, Spencera Tracyho nebo Judy Garland. Samotné filmy byly divácky úspěšné, Hedy v nich však měla většinou představovat role půvabných svůdnic a přitažlivých sexbomb, což ji úplně neuspokojovalo.
Zatímco v kariéře se Lamarr celkem dařilo, v osobním životě prožívala jednu ránu za druhou. Byla šestkrát vdaná a rozvedená, přičemž ani jedno manželství nevydrželo déle než několik let.
Semafor, Wi-Fi a šumáky
Se třetím mužem, hercem Johnem Loderem, měla dceru Denise a syna Anthonyho. Ještě předtím s druhým manželem adoptovala syna Jamese, kterého však v jeho dvanácti letech dala na vychování do jiné rodiny.
I když neměla formální vzdělání, technické a fyzikální obory ji vždycky fascinovaly. Chodila ještě na základní školu, když sama rozebrala hrací skříňku. Chtěla tak zjistit, jak zařízení funguje. V dospělosti ji v bádání podpořil známý konstruktér a podnikatel Howard Hughes, kterého známe z filmu Letec s Leonardem DiCapriem.
Legendární průkopník letectví, podnikatel a filmový režisér Hedy povzbuzoval v tom, aby svůj obrovský talent více rozvíjela. S jeho pomocí zdokonalila semafor, vynalezla šumivé tablety, svítící obojky pro psy nebo krabici, z níž se dají postupně vytahovat papírové kapesníky.
Chtěla porazit nacisty
Hughsovi se Lamarr odvděčila tím, že mu vylepšila konstrukci křídel k letounům. Z hranatého tvaru je překreslila do oválné formy, kterou viděla u ptáků a ryb. Přestože herečce ležel filmový svět u nohou, sofistikované kutilství ji nakonec bavilo víc než natáčení. „Vynalézat je pro mě jednoduché,“ uvedla. „Vůbec nemusím dřít, aby mě něco napadlo. Nápady přicházejí samy,“ pochvalovala si.
Jejím největším a nejznámějším vynálezem se stal komunikační systém, kterému se říká FHSS. Ten využíval přeskakující radiový signál, který se nedal odposlouchávat. Lamarr ho nabídla spojenecké armádě, aby měla větší šanci porazit nacisty.
Jenže armáda tehdy vynález odmítla s odůvodněním, že je příliš složitý. Jakmile ale patent vypršel, tak ho vojsko „zcela náhodou“ samo „vymyslelo“ v modernější podobě. Hereččin vynález se později stal základem satelitních televizí, mobilů, GPS i bezdrátových počítačů. Díky němu funguje i Wi-Fi a Bluetooth.
Drogy, plastiky a deprese
Revoluční patent sice využila armáda i telekomunikační společnosti, autorce ovšem nikdo nezaplatil. Hedy to však pravděpodobně příliš nevadilo. Po posledním rozvodu se stáhla do ústraní a žila sama na Floridě. V průběhu šedesátých let herečka propadla drogové závislosti a podstoupila řadu plastik ve snaze udržet si mladistvou krásu.
Jenže operace její vzhled spíše zhoršily. Lamarr trpěla depresemi, slábl jí zrak a nebyla ani v kontaktu se svými dětmi. Zemřela ve spánku v pětaosmdesáti letech v lednu 2000. Syn Anthony jí pak splnil poslední přání a její popel nechal rozptýlit na centrálním hřbitově ve Vídni.
Na film Extase s Hedy Lamarr v hlavní roli se můžete podívat na streamovací platformě Voyo.
Zdroje: Wikipedie, Hedy Lamarr: Extase a já – můj život jako ženy