Helen Mirren se ukázala v celé své kráse, odhalila nádherné tělo. Cenzoři ho však vystřihli
Sedmasedmdesátiletou britskou herečku Helen Mirren většinou vnímáme jako starší, nesmírně elegantní, oduševnělou dámu, kterou mimo jiné proslavily role královen. A za tu nejvýznamnější v životopisném snímku „Královna“ dokonce získala Oscara. Na začátku své kariéry v šedesátých letech ovšem patřila k britským sex symbolům. Nedělalo jí přitom žádné potíže, aby se před kamerou zcela svlékla a odhalila své nádherné tělo.
Jeden z prvních filmů, v němž vytvořila hlavní roli, tento týden uvedla Česká televize na svém artovém kanálu. Romantický snímek režiséra Michaela Powella „Setkání s múzou“ vypráví příběh malíře Brada Morahana (James Manson), který je unavený životem v New Yorku, a tak se usadí na malebném ostrůvku u australského pobřeží. Objeví zde půvabnou, svobodomyslnou dívku Coru (Helen Mirren), která žije se svou bláznivou, na alkoholu závislou babičkou.
Cora se snaží živit všelijak, prodává třeba ryby, které uloví v moři a když je nejhůře, něco ukradne. Aby si mohla splnit svůj sen o tom, že bude kadeřnicí, přijme Bradovu nabídku a stane se jeho modelkou. V některých scénách, navíc umocněných okouzlujícími přírodními scenériemi, se tak Helen Mirren neváhá ukázat úplně nahá, nicméně jde o působivé umělecké záběry a nikoliv samoúčelnou nahotu.
Poděkování Scorsesemu
Ty se přesto nelíbily americkým distributorům a zatímco v Austrálii se film, natočený v roce 1969, promítal bez jakýchkoliv zásahů, pro distribuci v USA a Anglii byly vystřiženy právě scény s obnaženou Helen, přestože neukazovaly nic jiného než fascinující krásu ženského těla. To ovšem nedalo spát slavnému režisérovi Martinu Scorsesemu (který patří mezi velké fanoušky Michaela Powella) a podnítil restaurování tohoto filmu. S původní hudbou i sestříhanými scénami byl v roce 2006 uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Sydney.
Michael Powell se nechal inspirovat autobiografickou knihou jednoho z nejvýznamnějších australských umělců Normana Lindsaye „Age of Consent“ (tak se v originále jmenuje i tento film). Ačkoliv román vyšel již v roce 1938, v Austrálii byl až do začátku šedesátých let zakázán.
Zdroj: Česká televize, Wikipedie