Herci z Básníků po 40 letech: Vendulku znetvořil pes, další zemřeli, Štěpán přišel o rodinu
Filmová série, která započala v 90. letech 20. století, o romantikovi, básníkovi, studentovi medicíny a lékaři Štěpánu Šafránkovi, patří ke kultovním snímkům české kinematografie.
Štěpánovy básničky uměl nazpaměť celý národ a stejně tak s ním prožíval jeho dospívání, studium i trápení s láskou. V těchto komediálních příbězích, které jsou plné inteligentního humoru i romantiky, prožívají nerozluční kamarádi Štěpán a Kendy jak první vztahy, tak i setkání se skutečnou realitou. Filmy jsou zároveň zobrazením tehdejší společnosti, a díky tomu je tehdejší cenzura do kin málem nepustila.
Díly natočené v minulém století
Volná série „Básníků“ vyšla z pera spisovatele a lékaře Ladislava Pecháčka. Zde je tedy jasné, proč byl děj zasazen do lékařského prostředí. A režie se ujal Dušan Klein, který na chvíli opustil svůj oblíbený kriminální žánr a vyměnil ho za komediální. První díl pochází z roku 1982 a nese název Jak svět přichází o básníky. Do hlavních rolí režisér Klein obsadil Pavla Kříže a Davida Matáska, Mílu Myslíkovou, která ztvárnila Štěpánovu matku, a Miroslavu Šafránkovou, pro kterou Štěpán složil první básničku lásky. A nechyběla ani celá plejáda tehdejších herců všech věkových kategorií. Obsazeny byly i takové hvězdy jako byl František Filipovský, Josef Somr, Jiří Císler, Blanka Bohdanová. V prvním dílu se hlavní protagonisté poprvé setkávají s realitou světa dospělých a zjišťují, že všechno není tak, jak si vysnili.
Následoval díl Jak básníci přicházejí o iluze, kde už je Štěpán studentem medicíny a Kendy se dostal na FAMU. Zde ke Štěpánovi přibyla řada vysokoškolských spolužáků v podání Karla Rodena (Honza Antoš), Josepha Diellea (Mireček), Václava Svobody (Venoš Pastyřík), Evy Jeníčkové (Vendulka Utěšitelka), a mnoha dalších. V tomto dílu se diváci dověděli, jak se studentům daří na vysoké škole i v lásce.
Filmová série nadále pokračovala
Jak básníkům chutná život, Konec básníku v Čechách, Jak básníci neztrácejí naději… Jejich dějem se tentokrát zabývat nebudeme, ale pojďme se podívat, jaký osud připravili sudičky hercům, kteří touto filmovou sérií prošli. Řada z nich už mezi námi není; jejich věk zavelel, aby přešli na druhý břeh a jejich svíce dohořela… Odešel jak František Filipovský a Jiří Císler, tak i Josef Somr a Míla Myslíková. V roce 2022 zemřel i sám režisér Dušan Klein ve věku 82 let.
A co herci po čtyřiceti letech?
Jak se aktéři v průběhu let proměnili a co zajímavého je v životě potkalo? Tak především zestárli o 40 let. I když vhodnější termín by možná byl, že vyzráli. Jak umělecky, tak zkušenostmi, a taktéž vizáží.
Pavel Kříž
Po své emigraci z Československa, a to nejprve do Velké Británie, a odtud pak do Kanady, vystudoval obor psychoterapie na University of British Columbia ve Vancouveru. Pracoval s tělesně a psychicky handicapovanými pacienty. Kvůli Dušanu Kleinovi a jeho plánu točit další díly Básníků se vrátil, nyní už do České republiky, a pokračuje ve své zdárně započaté herecké kariéře.
Od návratu natočil Pavel Kříž bezpočet rolí ve filmech i v televizi. Jmenujme alespoň několik titulů (kromě pokračování Básníků): Muzzikanti, Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, Mission Imposible: Ghost Protocol, Nabarvené ptáče, Vánoční příběh. Naposledy se objevil v televizním seriálu Lovec, s kriminálním a mysteriózním nádechem. Tam je dobře patrná jeho lidská i umělecká zralost. Hraje i v mnoha pražských divadlech, především však v Divadle Ungelt a Studio DVA.
A Pavlův osobní život? Potkaly ho hned dvě těžké rány osudu: jeho milovaná manželka přišla o toužebně očekávané nenarozené dítě, a později zemřela i ona. A z Pavla Kříže se stal vdovec. Časem se však v Praze znovu oženil.
Eva Janíčková
Tato absolventka DAMU odjela v roce 1988 do USA na Fulbrightovo stipendium. Pak dva roky působila v Hamburku. Od té doby žije v Americe, kde pracuje jako herečka. Manželem Evy Janíčkové byl režisér Viktor Tauš. Ten se však zamiloval do herečky Kláry Melíškové, a tak se manželé v roce 2016 rozvedli. To ovšem nebylo to nejhorší, co Evu v životě potkalo. V posledních letech je na tom herečka totiž zdravotně dost špatně. A není to žádným onemocněním.

Když byla Eva Janíčková na procházce se svým psem, narazila na dva pitbuly. A ti ji napadli. Majitelé psů nechali zraněnou Evu na místě a klidně odešli. Zranění bylo velmi vážné. Eva měla znetvořené a potrhané skoro všechny svaly na noze, utržený hýžďový sval, vyhřezlou ploténku… Následovala operace a dlouhodobá rehabilitace. Eva nemůže pořádně chodit, protože svaly, které byly poškozené zásadním způsobem, ji neunesou.
Na dosavadní léčení padly všechny úspory, a Eva zůstala takřka bez prostředků, protože nemůže pracovat. A tak její kamarádka založila sbírku, kde by chtěla vybrat 50 tisíc dolarů na další Evinu léčbu. A k tomu se nechala slyšet i sama Jeníčková: „Vždycky jsem měla pocit, že musím být soběstačná. Ale tohle mě naučilo, že se zraněními a nemocemi to není možné. Naučilo mě to pokoře a vděčnosti lidem, kteří se o mě starají a pomáhají jakýmkoli způsobem. Moc si jich vážím a miluji svou rodinu a přátele.“