Hollywood zachvátila panika z umělé inteligence, u nás už nahradila Karla Gotta. Jeho manželka je nadšená, jiné z toho mrazí
Televizní zpravodajství se tento týden mimo jiné věnuje stávkám hollywoodských filmařů. Ti dávají nahlas najevo svoje obavy, týkající se nástupu umělé inteligence, která je může zcela nahradit. V kontrastu s tím zároveň informovala o projektu veřejnoprávního Českého rozhlasu, který použil umělou inteligenci k vytvoření hlasu zpěváka Karla Gotta a nechala ho zaznít v jeho autobiografické knize „Moje cesta za štěstím“.
Kontroverzní počin nazvaný „Gott navždy“ schválila Gottova manželka Ivana, podle ní byl prý Karel podporovatel moderních technologií a inovací. A na oficiálním Facebooku nežijícího Karla Gotta si pochvaluje: „Náš milovaný Karel by dnes oslavil 84. narozeniny. Na vás příznivcích mu velmi záleželo a rád vás překvapoval. Ráda bych si vás za něj právě dnes dovolila překvapit i já. Pevně věřím, že přijmete pozitivně jeho hlas vytvořený umělou inteligencí pro Český rozhlas. Mně osobně přijde možnost slyšet ještě jednou hlas našeho milovaného Karla, byť za pomoci umělé inteligence, jako krásná památka a dárek pro nás všechny, nejen pro jeho obdivovatele, ale i pro nás, jeho rodinu.”
Mrazivá hrůza
Zatímco Gottová je nadšená, Česká televize upozornila i na důležitý fakt, že technologie umělecké inteligence vzbuzuje obavy a etické otázky, například zda je správné napodobovat člověka, který o tom už sám nemůže rozhodnout. Zároveň však zmínila, že Český rozhlas si vytvořil vlastní „desatero“, jehož součástí je pravidlo, že nikdy nebude umělou inteligencí vkládat do úst něco, co dotyčná osoba nikdy neřekla nebo nenapsala.
Vzhledem k tomu, že Karel Gott spolupracoval s Českým rozhlasem velmi často, je k dispozici dost materiálů, podle nějž mohl být jeho hlas uměle vytvořen. A podařilo se to tak dokonale, že je velmi těžké ho rozeznat od toho pravého. Přiznává to například muzikant Pavel Větrovec, který se zpěvákem léta spolupracoval: „Trošku mě zamrazilo v zádech, připadalo mi to prostě dokonalý. Mám z toho malinko hrůzu.“ Zato zpěvačka Dasha je nadšená: „Tak jsem si říkala, že už nemám důvod o Karlovi mluvit v minulém čase.“
Opravdu jako Karel?
Asi není žádným překvapením, že většinou nadšení jsou také skalní fanoušci Karla Gotta a na slova Ivany Gottové reagují: „To je úžasný, opravdu jako Karel. Úplně se mi zatajil dech a v očích slzy. Skvělý nápad. Nádhera!“ Jenže, jinak to vidí ti, které Gott, eufemisticky řečeno, generačně minul. Publicista Jan Stránský na webu seznamzpravy.cz se netají tím, že by byl rád, kdyby na něj z rádia mluvil „skutečný Zlatý slavík a nikoliv jeho AI dabér“. Vysvětluje to tím, že ho znervózňuje, že nerozezná originál od softwarové napodobeniny a dodává: „Psychologicky vzato, člověk potřebuje v životě kotvy. Práci, rodinu, přátele, koníčky. Spoustu kotev. V okamžiku, kdy nelze věřit, že Gott je Gott (případně kdokoliv jiný), se jedna kotva rozpadá v prach. Snad se záhy najde proces, systém (asi bych to úplně nehrotil legislativy)který realitu a výtvor umělé inteligence jasně rozliší. Než se tak stane, nechal bych Gotta, a kohokoliv jiného, v klidu odpočívat.“
Řada čtenářů s ním souhlasí a doufají, se další pozůstalí po slavných lidech se budou „inspirovat podle veselé vdovy Gottové“.
Zdroje: Facebook ČT 24, seznamzpravy.cz