Home: Dramatický dokument, který se snaží varovat lidstvo před zkázou
Francouzský dokumentární film Home o naší domovské planetě v roce 2009 natočil Yann Arthus-Bertrand a scénář napsal Denis Carot. Film má několik vydání: kinoverze má 95 min, speciální verze 118 min a televizní verze 2×55 min. My budeme vycházet z té speciální, která je k dispozici i na DVD. Příběhem naší vlasti nás v originále provedou Yann Arthus-Bertrand, Jacques Gamblin a Gisèle Vienne. V české verzi nás provází Zdeněk Svěrák. V článku se zmíníme o některých důležitých faktech z tohoto dokumentu.
Naše planeta vznikla přibližně před 4 miliardami let. Náš druh, homo sapiens, nebo chcete-li člověk moudrý, se objevil zhruba před 200 miliony let. Na počátku byla Země jen voda a souš. Trvalo několik miliard let, než se vyvinuly rostliny, stromy a živočichové. Když jsme se objevili my, vše bylo v souladu s přírodou a my také.
Po nějaké době lidé objevili zemědělství, oheň, chov dobytka a křížení různých plodin a rostlin. Začali jsme se usazovat a stavět první domy a postupně i první vesnice a města. Podařilo se nám postavit první lodě a stali jsme se mořeplavci, a tak jsme se rozšířili na další kontinenty. Velká část tehdejších i současných lidí má ryby jako hlavní součást své každodenní stravy. Našli jsme také „černé zlato“, ropu.
Ropa se nachází několik kilometrů pod zemí. Začali jsme ji těžit. Ropu jsme přeměnili na benzín, který nám pomáhá se pohybovat. Víme, že ropa nebude vždy a jednou dojde, což se na několika místech stalo. Jaký jiný způsob můžeme najít? Ropa se dá těžit také z dehtových písků. Jde o velmi náročný proces, který je náročný zejména na vodu, protože při této metodě se spotřebuje několik kubíků vody a také se ničí oceány a moře. Znečištění oceánů způsobí vyhynutí ryb a také různých podmořských živočichů.
Dalším způsobem výroby paliva je biopalivo. Biopalivo vzniká pěstováním plodin a jejich zpracováním. Obiloviny se využívají v potravinářském průmyslu i v zemědělství, protože jsme schopni vypěstovat nadměrné množství obilovin, takže jimi krmíme dobytek. Zvířata, jako jsou krávy, ovce a kuřata, se nechovají na farmách jako dříve, ale v uzavřených prostorách.
Velká část obyvatelstva žije v chudobě a snaží se přežít z minima. U této části obyvatel závisí jejich přežití především na vodě, kterou si berou ze studny. V zemi jsou zásoby vody, které se za dobu existence planety nashromáždily, ale po jejich vyčerpání je nelze nahradit. V současné době jsou na některých místech naší planety zásobárny takové vody již vyčerpány. Můžeme to vidět na fotografiích, kde jsou v poušti zelená kruhová pole a vedle nich vidíme jen obdělávanou půdu a díry v zemi.
V tomto článku se bohužel nemůžeme věnovat všem podrobnostem, proto na závěr shrneme několik faktů.
„20 % světové populace spotřebovává 80 % přírodních zdrojů planety.“
„Svět vydává na zbrojení 12krát více než na pomoc rozvojovým zemím.“
„Denně zemře 5 000 lidí, protože pijí znečištěnou vodu. Jedna miliarda lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě.“
„Téměř miliarda lidí hladoví.“
„Více než 50 % obilí upraveného v mezinárodním obchodě končí jako krmivo pro hospodářská zvířata nebo jako surovina pro biopaliva.“
„40 % orné půdy dlouhodobě ztrácí svou kvalitu.“
„Každý rok zmizí 13 milionů hektarů deštných pralesů.“
„Každý čtvrtý savec, každý osmý pták a každý třetí obojživelník patří mezi ohrožené druhy. Živočišné druhy mizí 1000krát rychleji, než je přirozené.“
„3/4 světového rybolovu jsou zcela vyčerpány, zničeny nebo silně ochuzeny.“
„Průměrná teplota za posledních 15 let je nejvyšší od počátku měření.“
„Polární ledovce ztratily za 40 let 40 % své hmotnosti.“
„Do roku 2050 se kvůli změně klimatu přestěhuje možná 200 milionů lidí.“
Zdroje: autor, DVD Home aneb Kam směřuje naše cesta.