Home office 2025: Překvapivá změna, která vám může výrazně zvednout příjem!
Práce z domova se stala v souvislosti s pandemií covidu-19 minimálně v některých profesích poměrně běžnou. Od ledna 2025 si přitom zaměstnanci pracující na home office mohou finančně polepšit. Na druhou stranu také nemusí.
Jak ukazuje nedávný průzkum JobsIndex společnosti Alma Career pracovat z domova nemůže 44 % zaměstnanců, což vyplývá už ze samotné povahy jejich práce. Další data ukazují, že alespoň občas pracuje na home office cca 29 % zaměstnanců. To sice není nijak závratná cifra, ale nejedná se ani o zanedbatelné číslo. Od ledna 2025 se přitom právě těchto osob mohou týkat změny v novelizovaném zákoníku práce. Ač si mohou polepšit, ve skutečnosti bude záležet na dohodě se zaměstnavatelem.
Upozorňujeme: Z domova pochopitelně pracují i mnohé osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Těch se ovšem níže popsané změny samozřejmě týkat nebudou.
Změny ve výši příspěvku na home office
Zaměstnanci, kteří pracují z domova, si v novém roce polepší. Zvyšuje se totiž částka za výdaje, které mohou mít doma v průběhu pracovní doby. Dané výdaje zahrnují teplo, vodu, elektřinu, plyn nebo odvoz komunálního odpadu. O kolik se má tato částka zvýšit? Namísto současných cca 792 Kč se bude nově vyplácet 845 Kč. Nejedná se tedy o závratné navýšení, ale přesto jde o jisté polepšení. Konkrétně se přitom bude jednat o částku 4,80 koruny za každou započatou hodinu práce z domova (doposud šlo o částku 4,50 Kč).
„Paušální částka představuje jednu z možností, jak lze nahrazovat náklady, které zaměstnanci vznikají při práci na dálku“, uvedlo ke změnám Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky.
Ve skutečnosti bude záležet na dohodě
Náhrada nákladů za práci z domova se objevila již v loňské novele zákoníku práce. Zaměstnavatelé přitom mohou vyplácet i vyšší, než výše zmíněnou částku, jenže také se mohou rozhodnout zaměstnanci takovou náhradu nevyplácet. Rozhodující je dohoda obou stran. Ačkoli vláda s možností nevyplácení žádné částky původně nepočítala, tuto eventualitu prosadila Hospodářská komora. Původní plán ministerstva, že paušál bude sloužit jako minimální částka, nakonec neprošel.
„Od počátku jsme prosazovali, aby si podmínky práce z domova mohli zaměstnanci se svým zaměstnavatelem svobodně dohodnout. A jsem rád, že nám vláda nakonec vyhověla. Původní návrh, který chtěl stanovovat zákonem detaily práce z domova, jsme považovali za absurdní, administrativně i finančně náročný postup, protože pro mnoho zaměstnanců je práce z domova vítaným benefitem,“ citoval Denik.cz viceprezidenta Hospodářské komory Tomáše Prouzu.
Další změny pro zaměstnavatele a zaměstnance v roce 2025
Novela zákoníku práce, která začíná platit od 1. ledna 2025, pochopitelně počítá i s dalšími změnami, které se budou týkat zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jaké z nich pro vás mohou být rovněž důležité?
- V roce 2025 dochází ke zvýšení minimální mzdy. Daná částka se zvedne o 1 900 Kč, tedy na 20 800 Kč za měsíc.
- Navýšení se bude týkat rovněž maximálního příspěvku na podporu zaměstnávání OZP na chráněném trhu práce. Navýšení bude o 1 600 Kč, a to na částku 17 300 Kč.
- Od ledna se také zvyšuje náhrada za jídlo při služebních cestách. Denní stravné se v závislosti na délce takové cesty konkrétně zvýší o 8 až 20 Kč.
- Zvedá se rovněž sazba za používání vlastního vozidla. U automobilů půjde nově o 5,80 Kč za km, u motocyklů a tříkolek o 1,60 Kč za km.
- Nebude se ovšem pouze zvyšovat. K poklesu např. dojde u náhrad za pohonné hmoty. Za litr 95oktanového benzinu zaplatí nově zaměstnavatelé 38,20 Kč, u 98oktanového benzinu 40,50 Kč a u motorové nafty 34,70 Kč. U elektrických vozidel na druhou stranu zůstává cena 7,70 Kč za kWh elektřiny.
Zdroje: Novinky, Deník, iDnes, MPSV