Horory podle skutečné události: Vymítač ďábla, Annabelle nebo V zajetí démonů
Mnohem děsivější než samotné hororové snímky jsou leckdy skutečné události, na kterých byly tyto filmy založeny. Co inspirovalo filmaře k natočení Vymítače ďábla, Annabelle a dalších?
Horor patří mezi vůbec nejoblíbenější filmové žánry. A to zvláště pak ty filmy, které byly natočeny podle skutečných událostí, neboť jim tento fakt ještě více přidává na děsivosti. Víte, o kterých filmech je řeč?
Vymítač ďábla
Dnes již kultovní snímek Vymítač ďábla byl inspirován příběhem čtrnáctiletého chlapce, který prožíval velmi podobné věci jako dvanáctiletá dívka Regan ve filmu. Tomu předcházel slet podivných událostí. Chlapec jménem Roland si ke svým narozeninám přál Ouija tabulku k vyvolávání duchů, a tak mu ji jeho teta Harriet koupila.
Když jeho teta později zemřela, začaly se Rolandovi dít zvláštní věci – slýchal ťukání ve stěnách, podivné zvuky, a dokonce viděl levitovat několik předmětů. Chlapcova rodina se pak chtěla se zesnulou tetičkou pomocí tabulky spojit. To ale neměli dělat. Seance skončila ve chvíli, kdy se na těle Rolanda začaly objevovat škrábance a chlapec byl zničehonic agresivní.
Jeho stav se pak nadále zhoršoval. Roland začal mluvit cizími jazyky, které nikdy předtím neslyšel, a tak jej rodina svěřila do péče exorcistům. Těm se nakonec údajně podařilo chlapce zvláštních příznaků zbavit.
Horor v Amityville
Na skutečných událostech je založen i snímek Horor v Amityville, který se v roce 2005 dočkal remaku v Česku známým pod názvem 3:15 zemřeš. V městečku Amityville došlo 13. listopadu 1974 k několikanásobné vraždě. V jednom domě třiadvacetiletý Ronald J. DeFeo vyvraždil brokovnicí celou svou rodinu. Tvrdil, že ho k tomu dohnaly různé hlasy, které slyšel a které ho vybízely k tomu, aby ukončil život svých nejbližších.
Velké pozornosti se pak případu ale dostalo až ve chvíli, kdy se do domu DeFeových nastěhovali Lutzovi. Ti dům koupili kvůli jeho nízké ceně, která byla pochopitelně způsobena děsivou minulostí. Vydrželi v něm ale jen 28 dní. Lutzovi tvrdili, že byli svědky mnoha nevysvětlitelných událostí, cítili v domě podivný zápach a vídali bytosti s červenýma očima. George Lutz pak uvedl, že se každou noc probouzel ve 3:15, tedy v čase, kdy Ronald vyvraždil svou rodinu.
Právě příběh Lutzových se stal stavebním kamenem při psaní scénáře k filmu Horor v Amityville.
V zajetí démonů
Populární série V zajetí démonů je taktéž inspirována skutečnými událostmi. První díl se opírá o zážitky rodiny Perronových. Ta se v lednu roku 1971 nastěhovala do domu ve městečku Harrisville na Rhode Islandu, kde si téměř ihned po stěhování začali všichni členové rodiny všímat podivných věcí. Hlavně pak Carolyn, matka pěti dcer.
Ta slýchala v domě podivné zvuky. Anebo nacházela malé hromádky hlíny na podlaze v kuchyni, přestože místnost zrovna uklidila. Když se zajímala o historii domu, zjistila, že v něm v 19. století žila jistá žena jménem Bathsheba. O té lidé říkali, že byla čarodějnicí. Proto rodina nabyla podezření, že je to právě duch Bathsheby, kdo je terorizuje.
Během let do domu Perronových několikrát zavítali vyšetřovatelé Ed a Lorraine Warrenovi. Při jedné z jejich návštěv duch údajně posedl Carolyn. „Myslela jsem si, že omdlím. Má matka začala mluvit jazykem, který snad ani nebyl z tohoto světa. A mluvila hlasem, který nebyl její. Židle, na níž seděla, se začala vznášet a pak jí neviditelná síla mrštila přes celou místnost,“ vzpomínala na hrůzné zážitky Andrea, jedna z Carolyniných dcer. Zarážející však je, že i přes všechny tyto hrůzné zážitky zůstala rodina v domě žít celých 10 let.
Annabelle
Jedním z případů, který Ed a Lorraine Warrenovi vyšetřovali, byl i případ s panenkou Annabelle. Ta se stala předmětem, který inspiroval tvůrce k natočení stejnojmenného filmu a jeho dvou pokračování.
V roce 1970 měla obdržet panenku Annabelle osmadvacetiletá zdravotní sestra Donna k narozeninám od své matky. Brzy nato si ale Donna i její spolubydlící Angie začaly všímat toho, že se panenka sama přemísťuje z jednoho místa na druhé. Přestože ji například při odchodu z domu nechaly na gauči, po příchodu domů zjistily, že se panenka nachází v ložnici jedné z nich.
A nejen to. V jeden moment měl být dokonce Donnin přítel panenkou napaden. Dívky se rozhodly panenky zbavit. Kdykoliv ji ale vyhodily do popelnice, panenka se údajně záhadně objevila zpět v bytě. Nakonec se jí ujali Ed a Lorraine Warrenovi, kteří Annabelle zamkli ve svém muzeu prokletých předmětů.
V moci ďábla
Zapomenout nelze ani na snímek s názvem V moci ďábla s Jennifer Carpenter v hlavní roli. Filmařům se v tomto případě stal inspirací děsivý případ mladé německé dívky Anneliese Michel. Ta se narodila do katolické rodiny a pravidelně navštěvovala kostel. To se ale změnilo, když jí bylo šestnáct let.
Jednou v noci totiž utrpěla záchvat, během kterého si prokousla jazyk. Dívka následně tvrdila, že cítila neznámou sílu, jak ji tlačí k matraci postele. Lékaři ale měli za to, že Anneliese prodělala epileptický záchvat.
O nějakou dobu později přišel další záchvat. Právě po něm údajně začala dívka vídat ďábla. Postupně se její stav ještě více zhoršoval. Anneliese slýchala různé hlasy, nemohla projít kolem křížů a cokoliv, co nějak souviselo s vírou, v ní vzbuzovalo záchvaty vzteku.
Po nocích nemohla spát, vytrhávala si vlasy, jedla hmyz a mluvila několika cizími jazyky. Tvrdila, že se v jejím těle nachází hned několik démonů, kteří usilují o její duši.
Zoufalá rodina poprosila kněze o vymítání. Tento proces nakonec trval dlouhých 10 měsíců, během kterých se zdravotní ani duševní stav Anneliese nijak nelepšil. Nakonec dívka vyčerpáním zemřela. Za to byli kněz i rodiče dívky souzeni.
Zdroje: allthatsinteresting.com, screenrant.com, biography.com, eXtra.cz