Hrdinou nového seriálu Volha je řidič, který chtěl vozit Karla Gotta. Všechny pitomosti, co diváci uvidí, jsou prý pravda
V neděli večer uvede Česká televize první díl minisérie „Volha“, kterou chce připomenout sedmdesát let své existence. Dosti překvapivě se však jejím hrdinou stal „estébáček“ Standa, usilující o splnění svých snů, například řídit Volhu a vozit Karla Gotta. Ačkoliv jde o fiktivní příběh, vznikl prý podle zaručených skutečností.
Jeho předlohou se totiž stal román Karel Hynie, který pracoval skoro čtyřicet let v České televizi. „Ty největší pitomosti, o kterých si lidi budou myslet, že jsou vymyšlený, tak jsou pravdivý,” prozradil v rozhovoru pro „Radiožurnál“ kreativní producent ČT Josef Viewegh. Jako příklad uvedl kontrolu podprsenek na vrátnici, kterou v televizi nařídila jistá soudružka. A stejně tak hlavní postava řidiče Stanislava Pekárka (Kryštof Hádek) je sice vymyšlená, nicméně jde o kompilaci tří postav, s nimiž se Hynie v televizi potkal.
Mikluš v roli Lanďáka
Ve Volze se přitom objeví i několik skutečně existujících osob, například Karel Gott nebo Pavel Landovský. Tvůrci jejich prostřednictvím připomenou události, které se skutečně staly. Třeba Pavel Landovský původně hrál ve slavném seriálu „Taková normální rodinka“, ale nakonec byl vyhozen a nahradil ho Josef Moučka. Mimochodem, ve Volze si legendárního „Lanďáka“ zahraje Robert Mikluš. Podle Viewegha herci seriálu hodně pomohli, protože vycítili, že to je látka, na kterou má smysl se soustředit. Došlo to prý tak daleko, že Aňa Geislerová coby televizní režisérka nechtěla být úplně za „Geislerku“, a proto se snažila změnit podobu tak, že dva měsíce před natáčením nosila zubní protézu, aby si na ni zvykla. „Hodně to prožívali a byli bezvadní,“ pochvaloval si Josef Viewegh. Hádek podle něj skvěle zahrál jak dvacetiletého kluka, tak padesátiletého chlapíka.
Praha před padesáti lety
Seriál „Volha“ připomíná minulou dobu, což je důležité, protože už lidé na mnohé zapomněli. Viewegha samotného zaskočilo, když v archivech viděl, jak byla Praha před padesáti lety špinavá, všude nepořádek a hnus, na domech lešení. Na druhé straně se ale netají tím, že navzdory tomu se věci v televizi zas tak tolik nemění: „Holt to fungování štábů a ty vztahy jsou dost podobný,“ připustil v Radiožurnálu.
Zdroj: Radiožurnál, Česká televize