Italská elegance v srdci jižních Čech. Znáte tento zámek?
Unikátní jihočeský lovecký zámek je klenotem stavitelství a dekoračního umění renesance. Italský architekt Baldassare Maggi jej na žádost Rožmberků pojal jako rozmarné zastavení ve shonu života. Pro zvýšení efektu stavbu zasadil doprostřed vodního příkopu.
O této jedinečné renesanční perle z 2. poloviny 16. století se říká, že je důkazem okázalé velkorysosti předního velmože a diplomata království českého Viléma z Rožmberka. Taková stavba totiž nemá v Čechách této doby vůbec obdoby. Rožmberkové si na pomoc povolali italského stavitelského mága a architekta Maggiho, a ten na jejich přání vytvořil zámek „zalitý italským sluncem“, který šlechtě vytvořil okázalé zázemí pro klid i obnovu duševních sil. Nachází se nedaleko města Netolice v Jihočeském kraji a má naprosto jedinečnou polohu i atmosféru. Maggi jej totiž zasadil přímo doprostřed vodního příkopu, což mu dodává malebný a romantický charakter. Okolo zámku se rozkládá krásná zahrada s renesančními prvky. Interiéry jsou vyzdobeny nástěnnými malbami a bohatými dekoracemi, které odrážejí rožmberský vkus a lásku k umění.
Dávné vášně, dávné příběhy
Na místě dnešního zámku stával původně hospodářský dvůr nazývaný Leptáč, který v roce 1569 věnoval Vilém z Rožmberka známému budovateli jihočeských rybníků Jakubovi Krčínovi z Jelčan. Krčín v těchto místech postavil nový dvůr, kolem kterého zřídil rozsáhlou loveckou oboru. Takto půvabně položený dvůr se rožmberskému vladaři zalíbil natolik, že jej v roce 1579 směnil s Krčínem za městečko Sedlčany s deseti vesnicemi. Roku 1583 pověřil Vilém z Rožmberka vlašského stavitele Baldassara Maggiho z Arogna, aby mu postavil po vzoru italských vil v sousedství Leptáče nový lovecký zámek. Pokud jste toto šlechtické letní sídlo ještě nenavštívili, pak vězte, že tím sugestivním místem je zámek Kratochvíle. Dnes je ve správě Národního památkového ústavu a slouží jako muzeum, které prezentuje historii, umění a život na renesančních zámcích. Návštěvníci mohou obdivovat nejen interiéry, ale také příjemnou atmosféru okolní přírody, vodního příkopu s labutěmi na hladině i zahrad s bylinkovými záhony v zadním traktu zámku.
Určen ke kratochvílím a zábavám
Renesanční letohrádek v okrese Prachatice leží v malebné krajině obklopené lesy, pastvinami a rybníky asi 30 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic. Je poměrně dobře ukrytý ve zdejších luzích, a tak si ho nejprve možná ani nevšimnete. Stačí ale vstoupit do zahrady plné pávů, a budete na první pohled okouzleni. Do areálu se vstupuje mohutnou branou ve věži, za kterou se rýsuje zámek s parkem a vodním příkopem. Tato výrazná dvoupodlažní vila ve stylu italské renesance prezentuje život posledních vlivných příslušníků šlechtického rodu Rožmberků. Konkrétně Viléma z Rožmberka a Petra Voka, který byl jeho posledním majitelem, než zámek připadl císaři Rudolfovi II.
Italské Benátky uprostřed jihočeských polí, luk a lesů
Sídlo mělo být určené především jako oáza umění, a také místo odpočinku a rozptýlení po diplomatických cestách. Krajina s mírnými kopci a rozsáhlými lesy, rozředěná otevřenými loukami a rybníky, byla vhodná pro lovecké revíry a okázalé hony, které tu Rožmberkové s oblibou pořádali. Výzdobu vily měl na starosti věhlasný italský štukatér Antonio Melana, který vyzdobil rožmberské pokoje alegorickými postavami Ctností. Nejokázalejším místem na celém zámku je Zlatý sál, sloužící k pořádání hudebních akcí a přijímání hostů. A jak už jeho název napovídá, dojem bohatosti navozuje zlacení štukových plastik u stropu a stěn, i malované stěny brokátového vzoru. O lovecké výjevy v klenbách se pak postaral německý malíř Widman.
Netopýři na zámku Kratochvíle
Kromě své sugestivní atmosféry a překrásné architektury italské vily se zámek Kratochvíle může pochlubit i dalším zajímavým fenoménem. Na půdu hlavní budovy se totiž každoročně na celé léto slétají netopýři velcí. Zámek byl díky přítomnosti této početné letní kolonie dokonce zařazen do mezinárodní soustavy chráněných území Natura 2000, jako tzv. evropsky významná lokalita. V roce 2021 byla na půdu renesanční vily zámku Kratochvíle instalovaná webkamera. Živě tak netopýry velké můžete sledovat od dubna do podzimu, než odletí do svého zimního stanoviště.
Zdroje: www.zamek-kratochvile.cz, www.lideazeme.cz, www.regiontourist.cz