Čištění zubů 2 nebo 3 minuty: Obojí je špatně. Odborníci odhalují správný čas, který vás překvapí
Jak si správně pucovat zuby se učí i děti ve školce. Jsou ovšem všechna tato pravidla správná a platí i v dnešní době? Stále větší množství lidí si totiž čistí zuby pomocí elektrických kartáčků, které se často vypínají už po dvou minutách.
Jako malým vám přitom také jistě říkali, že byste si měli čistit chrup alespoň tři minuty, a to ráno a večer. To ovšem neplatí zdaleka u všech národů a Češi nepatří zrovna mezi ty s nejlepší ústní hygienou na světě. Až se z toho točí hlava… Pojďme tedy ten oříšek rozlousknout jednou provždy!
Správná ústní hygiena nás může zachránit před úděsným zvukem vrtačky a zubařským křeslem. Zaměřme se nejprve na samotný čas čištění. V drogeriích se totiž dají zakoupit například nejrůznější přesýpací hodiny, které pak třeba dětem ukazují, jak dlouho se mají zoubkům věnovat.
Jenže ty se přesypou často už po méně než dvou minutách, záleží přitom zase na tom, které koupíte a z jakého zdroje vlastně pochází. To samé platí o elektrických kartáčcích, kde je mimo jiné klíčové i to, z jaké země pochází a podle toho (a kvality) se pak odvíjí i doba, po které se samy vypnou.
Bez výjimek tedy určitě dbejte na to, abyste kupovali kartáček, přesýpací hodiny a další pomůcky od prověřeného výrobce a ne kdovíodkud. V některých zemích mimo Evropskou unii, například v USA, mají kartáčky často o dost kratší dobu čištění, takové můžeme najít ale i u nás v Čechách.
Vše záleží na vás
Nejnovější studie přitom ukazují, že co se času stráveného s kartáčkem v puse týče, záleží hlavně na osobě, která si zuby čistí. Každý máme totiž jiný stav chrupu, lišíme se jak počtem samotných zubů, tak šířkou mezizubních prostor, případně nejrůznějšími specifickými problémy.
Jedno je však jisté – jedna minuta či méně čištění k zářivému úsměvu opravdu nestačí. Odborníci doporučují věnovat čištění zubů průměrně asi čtyři minuty. Nestačí pouze pečlivě vyčistit všechny zuby ze všech stran, důležité je používat dentální nit i mezizubní kartáčky. Jen tak můžete účinně odstranit co nejvíce usazenin a plaku. Velká spousta lidí také poté s oblibou kloktá třeba deset minut ještě kokosový olej v rámci metody, které se říká „oil-pulling“.
Jak zjistíte, že jste na správné cestě
Stav čistoty svého chrupu zjistíte dvěma způsoby – zaprvé byste měli mít po přejetí jazykem po zubech pocit hladkého povrchu. Zadruhé si můžete pořídit v lékárně speciální tablety, jež odhalí plak, který se před vašimi zraky zbarví.
Vy tak budete vědět, v jakých místech čištění nejčastěji zanedbáváte. Někdy tablety oddělují speciální barvou plak nový a jiným odstínem plak, který je v ústech už déle než dvanáct hodin. A v neposlední řadě se samozřejmě nevyhýbejte ani pravidelným návštěvám zubní hygieničky, v ideálním případě jednou za půl roku.
Nebuďte moc hrr
Jaký tlak používat? Při čištění byste neměli být příliš agresivní, stačí tak vyzkoušet jednoduchý trik, kdy se zavřenýma očima jemně zatlačíte kartáčkem na kuchyňskou váhu. Pokud se načte hodnota čítající nad stodvacet gramů, pravděpodobně už je to moc.
Nadměrný tlak totiž může způsobit poškození skloviny, poranit dásně a způsobit jejich ustupování. Zuby byste měli čistit krouživými pohyby a jemnou rukou. V případě nejasností se poraďte se svým lékařem, který vám správnou techniku jistě rád dopodrobna vysvětlí.
Dvakrát za den, nebo po každém jídle?
Nakonec se pojďme podívat i na to, jak často zuby čistit. Dvakrát denně je minimální nutné doporučení. Velká spousta národů si ale čistí chrup po každém jídle, například Japonci či Brazilci. Není tak divu, že patří mezi země s nejlepší ústní hygienou na světě! Naopak Češi obecně v této oblasti za nimi bohužel spíše zaostávají.
Zdroje: fenix-magazin.de, arnolddentistry.com, curaprox.co.nz