Jak mít finance pod kontrolou v roce 2025: 5 kroků k úspoře bez zbytečného omezování
Náklady na vedení důstojného života se neustále zvyšují. Pro velké množství lidí to může být velmi frustrující, ale propadnutí panice či dokonce vzteku s nejvyšší pravděpodobností nikomu nepomůže.
Raději by se měl každý zamyslet nad tím, jak své finance spravovat co možná nejlépe. Na internetu naleznete dlouhé zástupy různých tipů a triků, ale zdaleka ne všechny jsou užitečné. Přebírání se v nich vám může zabrat poměrně velké množství drahocenného času. Existují však takové, o kterých byste rozhodně měli vědět. Které to jsou?
Udělejte si celkový přehled všech výdajů
Na základě předchozích měsíců si udělejte přehled veškerých výdajů. Rozdělte si je na povinné a nepovinné. Díky tomu zjistíte, za co utrácíte kolik peněz.
Povinné výdaje jsou takové, které je nezbytné každý měsíc vynaložit. Nemůžete se jich zcela vzdát – minimálně ne tehdy, pokud si chcete zajistit alespoň základní životní standard. Patří mezi ně například:
- nájem
- energie (elektřina, plyn, voda)
- útrata za nákup jídla a základní hygienické potřeby
- bankovní poplatky
- alimenty
- splátky hypotečního úvěru
- náklady na dopravu
- školné
- daně
- oblečení
- poplatky za svoz komunálního odpadu
Nepovinné výdaje jsou naopak mnohem volnější. Je čistě na vašem uvážení, zda se jich vzdáte. Tento typ výdajů zahrnuje například útraty za:
- cestování
- cigarety
- alkohol
- kroužky
- sporty
- fitness a cvičení
- jakoukoliv zábavu
- předplatné
Vytvořte si přehled příjmů
Jakmile budete mít zhotovený přehled výdajů, vrhněte se na vytváření přehledu příjmů. Základem je samozřejmě plat (respektive důchod či příjmy z podnikání). Neměli byste však zapomínat ani na:
- příjmy z pronájmu
- dávky
- příjmy z investic
- úroky na spořícím účtu
- příjmy z výživného
Zjistěte, jaký je rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji
Až budete mít přehled hotový, zjistěte, jaký je rozdíl mezi vašimi příjmy a výdaji. Čím výrazněji budou vaše příjmy převažovat nad výdaji, tím jste na tom samozřejmě lépe. Existuje však pravidlo, podle kterého by se měl každý orientovat. Jeho znění je 10-20-30-40. V překladu to znamená, že byste měli:
- 10 procent z příjmů vynaložit na krátkodobou rezervu (peníze na spořícím účtu, které slouží k pokrytí neočekávaných výdajů)
- 20 procent z příjmů vynaložit na dlouhodobou rezervu (investice a další způsoby spoření, které vás zajistí v budoucnosti)
- 30 procent z příjmů vynaložit na bydlení (nájem, elektřina, voda, hypotéky, plyn atd…)
- 40 procent z příjmů vynaložit na spotřební zboží a radosti (dovolené, koníčky, jídlo, domácí mazlíčky)
Toto pravidlo je nicméně nutné brát s rezervou. Zpozornit byste měli především tehdy, když zjistíte, že vaše výdaje na krátkodobou a dlouhodobou rezervu jsou nižší než 10 (respektive 20) procent a naopak výdaje na bydlení, spotřební radosti a zboží jsou vyšší než 30 (respektive 40) procent. V takové situaci je na čase se alespoň pokusit o dodržování pravidla 10-20-30-40. V opačném případě můžete být zcela logicky v klidu.
Zamyslete se nad tím, jak ušetřit peníze
Pokud jste po dokončení výpočtu rozdílu mezi příjmy a výdaji zjistili, že potřebujete více spořit, zamyslete se nad možnostmi šetření. Snadno můžete ušetřit například za:
- Jídlo – Zamyslete se nad tím, jaké potraviny si pravidelně kupujete. Všechny, které jsou zbytečně drahé, vyřaďte z jídelníčku. A to i v případě, že jsou zdravé. Zcela jistě najdete levnější varianty potravin, které jsou vhodné do zdravého jídelníčku. Mezi levné a zdravé potraviny patří například jablka, lněná semínka, brambory, nízkotučné mléko, fazole, čočka, vejce či ovesné vločky.
- Cestování – Pokud nemáte peníze na luxusní dovolenou v exotických destinacích, raději cestujte po České republice. Najdete zde celou řadu krás, za kterými se sjíždí návštěvníci ze všech koutů světa.
- Cvičení – Chodíte do posilovny, ale nemáte žádné peníze? Můžete cvičit i vlastní vahou nebo si pořídit posilovací expandéry.
- Alkohol a cigarety – Omezením pití alkoholu a kouření potěšíte nejen vaši peněženku, ale i vaše tělo.
- Oblečení – Místo nakupování nového oblečení můžete zajít raději do second handu.
Zdroje: moony.cz prozeny.cz financniarchitekti.cz kuteneg.com