Jak nikdy neodpovídat, když někdo zaklepe na dveře? Nejhorší jsou dvě zdánlivě nevinná slova
Už se vám to určitě minimálně jednou za život stalo. Někdo klepe na vaše domovní dveře a vy nemáte ani tušení, o koho jde. Nikoho totiž nečekáte. Co teď? Se zdravou obavou se snažíte zjistit, kdo je tím neznámým návštěvníkem, a okamžitě se ho přes dveře zeptáte: Kdo je? Jenže tohle je ta nejhorší věc, kterou v této situaci uděláte. Dáváte tak případnému zloději okamžitě vědět, že jste doma a on se pro případný lup vrátí příště.
Máme pro vás několik doporučení, jak reagovat v případě neznámé návštěvy. Ne vždy se totiž jedná o někoho z vašich blízkých, kteří vás svou přítomností chtějí překvapit. Navštívit vás totiž klidně může přijít i zloděj, a to byste určitě neradi. Pokud vám na dveře zaklepe někdo cizí, okamžitě použijte kukátko nebo domácí videotelefon. Neozývejte se hned. Chvíli vyčkejte. Pokud je vám situace nanejvýš podezřelá, člověka přes kukátko nepoznáváte a navíc se vám zdá, že se chce dostat k vám domů, nečekejte a volejte policii. Dveře bytu/domu byste nikdy neměli otevírat hned, jakmile u vás někdo zazvoní. Nikdy také nikomu přes dveře neříkejte, kdo všechno je u vás doma. Pokud máte dobrácké sousedy, vždy se s nimi domluvte na vzájemném dohledu svých domácností a v ideálním případě doporučujeme pořízení kvalitních zámků.
Zloděj u vás může zaklepat ve dne i v noci. Co dělat?
Když se k někomu domů pokouší dostat zloděj, jedná se pokaždé o velmi nepříjemnou až hrůzostrašnou chvíli. Bohužel se to ale děje. A stát se to může i vám. Zloděj si na vás klidně může počkat i v noci. Vyčíhne si tu správnou situaci a zaklepe u vašich dveří, ať je noc nebo den. Někteří z nich jsou tak vykutálení, že dokážou svou oběť i pár dní sledovat, aby přesně věděli, kdy chodí domů a kdy do práce. Proto byste měli dbát všech svých instinktů a být na sebe opravdu opatrní.
První věc, kterou byste měli udělat v případě, že se vám zdá, že se k vám chce někdo vloupat, je pečlivá kontrola zámku. Zloděj se totiž ve většině případů nejprve zaklepáním na dveře ujistí, že nikdo doma není, a až poté jedná. Pokud ihned přiletíte ke dveřím a zeptáte se, „kdo je“, může to zloděje buďto vylekat, a uteče, nebo zjistí, že jste doma a zkusí to příště. Tím vás samozřejmě nechceme strašit, ale důležitá je obezřetnost. S nečekanou návštěvou mluvte až po krátké chvíli od prvního zaklepání. Přes kukátko ho pozorujte a podle toho jednejte. Odešel? Výborně. Hlídejte si, kdy se objeví příště. Neodešel? Navíc začíná vrtat do zámku? Začněte s ním komunikovat přes zavřené dveře. Můžete ho okamžitě konfrontovat s tím, že jste právě zavolali policii, případně se ho doptat, kdo je a co po vás chce.
Pozor! Už se mockrát stalo, že zloděj u cizích dveří předstíral nebezpečí nebo problém, který ho donutil u vás zaklepat. Například může tvrdit, že se mu pokazilo auto a potřebuje si zavolat, že ho třeba někdo okradl a podobně. Jakmile po vás někdo takový chce telefon, aby mohl zavolat pomoc, navrhněte, že mu pomoc zavoláte sám. Okamžitě podle jeho reakce poznáte, jak špatně na tom tento neznámý člověk je, a zda prosbu o pomoc jednoduše jen nepředstírá. Vždy ale platí – mluvte s neznámou osobou přes zavřené dveře.
Volejte policii, i když se případný zloděj rychle vypaří
Policii byste ale měli zavolat nejen v případě, že podezřelá osoba od vašich dveří nechce odejít, ale i v případě, kdy se vás tento člověk lekne a rychle utíká pryč. V tomto případě jste možná opravdu vystrašili potencionálního zloděje a je tak možnost, že příště udeří znovu nebo u někoho jiného. Můžete pak policii pomoci jej dopadnout, případně identifikovat.
Vždy pamatujte na životní pravidlo – váš domov má být vaše bezpečné místo. I když na vás zaklepe někdo, kdo je očividně rozrušený, zoufalý a potřebuje pomoc, myslete hlavně na svoji bezpečnost. Nikdy neotvírejte dveře někomu, koho neznáte.
Zdroje: redakce, washingtonpost.com