Shodit o svátcích pár kilo bez diet a hladovění? Tento osvědčený způsob vám změní pohled na hubnutí
I ti nejdisciplinovanější mají problémy udržet si štíhlou linii nebo formu během svátků. Namísto trestání se se samozřejmě odměníme raději cukrovím. Chcete-li ale letos ještě nějaké to kilo shodit, poradíme vám, jak na to.
Držet diety během svátků se obecně příliš nedoporučuje. Jedná se totiž o jedno z nejtěžších období k hubnutí, během kterého mnoho lidí naopak nabere jedno nebo dvě kila, protože na chvilku upustí pomyslnou uzdu a dopřávají si, na co si vzpomenou.
Obyčejnou večeři vystřídá několik talířů bramborového salátu s řízkem. Během dne se zobe cukroví, které je přítomno i na každé návštěvě. A nevzít si, nebo alespoň trochu neochutnat? To se přece rovná velké urážce hostitele!
Jeden den nevadí, obžerství se ale vyvarujte
Pocit viny je přitom opravdu tím posledním, co bychom měli o Vánocích řešit. Mnoho nutričních specialistů tak doporučuje spíše to, abychom se o Vánocích najedli jídla, které nám chutná, a zbytečně se nesnažili dělat řízek na vodě nebo cukroví bez cukru. Jeden nebo dva dny dobrého jídla nám totiž nepokazí ani tu nejpřísnější dietu.
„Užívání si svátků a fakt, že jste příliš zaneprázdnění na cvičení, patří k sobě – a není to nic, za co byste se měli stydět,“ říká doktorka Michelle May.
Problém by byl, kdybychom se utrhli ze řetězu například na celé tři týdny, což je ale bohužel praxe v mnoha domácnostech. Ty začátkem prosince zapomínají na zdravou stravu, zeleninu střídají cukrovinky a takzvané obžerství se často protáhne až do nového roku.
U vánoční tabule nemá limonáda místo
Pokud ale nechcete přes Vánoce přibrat ani kilo a naopak plánujete například pokračovat ve své dietě i mezi svátky, máme pro vás pár jednoduchých tipů, jak si to zpříjemnit. Sladké limonády u vánočního stolu mohou nahradit nejrůznější ochucené vody. Do klasické minerálky přidejte okurku nebo mátu a vytvořte si tak vlastní limonádu bez cukru. Právě sladké pití totiž patří k těm největším kalorickým bombám. Přitom se nic nestane, když jej u slavnostní večeře vynecháte, alespoň si budete moci dopřát smaženého kapra úplně bez výčitek.
Půstujte a správně svačte
Držíte-li přerušovaný půst, můžete v něm pokračovat. Ostatně i na Štědrý den se běžně čeká na tradiční zlaté prasátko. Namísto toho, abyste si z talíře ubírali, naopak doplňujte důležité živiny.
Ač si tak naložíte třeba pár kousků cukroví, doplňte je zároveň o bílkoviny třeba v podobě tvarohu či jogurtu, a o vlákninu, kterou může tvořit ovoce či zelenina. Zatímco po pár kouscích cukroví byste dostali brzy hlad, vytvořením komplexního jídla se automaticky dostaví i kýžený pocit sytosti. Nebudete tak dál zbytečně uzobávat.
Základem je hydratace
Kontrolujte porce, to by byla běžně jednoduchá rada. Během svátků se ale často dodržuje velmi špatně, protože neodhadneme, co se bude na jaké návštěvě podávat. Vyvarujte se tak alespoň neustálého jedení. Svačte s rozumem, například před návštěvou nejezte nebo vsaďte po kaloricky bohatším večírku už jen na lehčí večeři.
Nezapomínejte ani na pohyb. I během svátků si určitě najdete čas na to, abyste si zacvičili. Přestože nebudete mít zrovna chuť zavítat do posilovny, můžete cvičit doma.
Kromě dobré stravy a pohybu se také hydratujte. Alkohol se snažte konzumovat spíše v omezeném množství, obsahuje totiž prázdné kalorie. Jestliže se bez skleničky neobejdete, volte namísto přeslazených koktejlů raději sklenku dobrého červeného vína.
Klíčem k úspěchu je pak i pitný režim. Každé ráno začněte třemi sklenicemi vody, díky kterým se budete cítit sytější. Hlad je někdy opravdu převlečená žízeň, zvlášť v období svátků pak máme tendenci na vodu zapomínat, namísto té saháme po nevhodném sladkém pití či po alkoholu.
Zdroje: vecernji.hr, healthline.com