Jak předejít bolestem zad: Tipy na správné sezení u počítače
Dlouhé sezení u počítače nás může pořádně potrápit. Bolesti zad, krku nebo nepříjemné napětí jsou toho jasným důkazem. S několika jednoduchými triky se těmhle potížím můžete snadno vyhnout. Důležité je správné sezení a pár chytrých úprav, které vám pomůžou cítit se pohodlně i během dlouhých hodin u monitoru.
Snadno se přistihnete, že jste celý den shrbení, a večer vás pak bolí záda nebo krk. Stačí pár chybných návyků při sezení a tělo vám to dá vědět. Naštěstí existuje pár jednoduchých triků, díky kterým si ulevíte a budete se cítit mnohem lépe i po dlouhém dni u počítače. Pojďme si ukázat, jak na to!
Nastavte si pracovní prostor správně
Dobře nastavené pracovní místo je základem zdravého sezení. Pokud máte špatnou výšku stolu, židle nebo monitoru, zaděláváte si na bolesti a napětí.
Židle by měla být nastavená tak, abyste měli chodidla pevně na zemi. Vaše nohy by měly svírat úhel kolem 90–100 stupňů, žádné kroucení nebo visení nohou. Horní okraj obrazovky by měl být na úrovni vašich očí. Tak se vyhnete zbytečnému zaklánění nebo sklánění hlavy. Klávesnici a myš umístěte tak, aby vaše zápěstí zůstala v přirozené poloze. Neměla by se ohýbat nahoru, dolů, ani na jednu stranu.
Jak správně sedět?
Správné držení těla při sezení snižuje napětí v oblasti páteře a předchází bolestem. Seďte rovně, ale ne ztuhle. Záda by měla být opřená o opěradlo židle, zejména v bederní části. Nepředklánějte se a nehrbte. Mějte pevně chodidla na podlaze. Nenatahujte nohy nebo je nekřižte. Pokud nedosáhnete chodidly na zem, použijte podložku pod nohy.
Důležitá je i správná pozice paží. Lokty by měly být přirozeně spuštěné podél těla a svírat úhel 90 stupňů.
Změna polohy a přestávky
Sedět správně neznamená sedět v jedné pozici celý den. Pravidelný pohyb a změna polohy jsou nezbytné. Každých 30 minut se protáhněte. Zvedněte se, projděte se po místnosti, udělejte několik dřepů nebo se protáhněte. Používejte dynamické sezení. Vyzkoušejte gymnastický míč, ergonomické židle nebo balanční podložky, které podporují zapojení hlubokých svalů.
Jakou židli vybrat?
Kvalitní kancelářská židle je investicí do vašeho zdraví. Důležitá je ergonomická opěrka. Podpora bederní páteře je zásadní. Měla by být nastavitelná tak, aby odpovídala křivce vašich zad. Nastavitelná výška a opěrky by měla umožňovat individuální přizpůsobení vaší postavě. Zvolte materiál, který je pohodlný, prodyšný a zároveň pevný.
Nezapomínejte na cvičení a prevenci
Správné sezení je jen částí prevence. Doplňte ho pravidelným cvičením zaměřeným na posílení zad, břišních svalů a celkové zlepšení držení těla. Pravidelné protažení je základ. Cviky jako kočičí hřbety nebo jemné rotační pohyby páteře jsou skvělým způsobem, jak uvolnit napětí v krční a bederní části zad. Stačí pár minut denně a vaše záda vám poděkují.
Pravidelné protažení dokáže zázraky. Uleví od ztuhlosti a pomůže vám předejít bolestem zad. Zkuste si dát pár jednoduchých cviků, jako jsou kočičí hřbety nebo rotace páteře. Ulevíte si od ztuhlosti a rozdíl poznáte hned. A když k tomu přidáte i pár cviků na břicho a záda, pomůžete tělu udržet správné držení a odlehčíte páteři. Malá pravidelná péče vám může značně pomoci.
Zdroj: unicornuniversity.net, fitness007.cz, poznejsvezdravi.cz