Jak si správně nastavit cíle, abyste je skutečně dosáhli
Žádný člověk na této planetě neobdrží při narození manuál, který by mu prozradil, co je smyslem jeho života a čeho by měl za dobu své existence dosáhnout. Směr svých cest a jejich cíle si tak každý musí zvolit sám dle svých schopností a preferencí.
Ať už mají vaše cíle jakoukoliv povahu, občas není snadné se k nim neustále přibližovat. Můžete se setkat s celou řadou překážek, které jste neočekávali. Zrovna tak můžete chybovat v jejich samotném nastavení. Jak si je tedy stanovit tím způsobem, aby se vám skutečně podařilo dostat až do cílové rovinky?
Zaveďte si deník, nebo si stáhněte aplikaci na telefonu
Své cíle si zapište do deníku nebo kamkoliv jinam tak, abyste je měli neustále na očích. Podle jedné studie, kterou provedla renomovaná psycholožka Gail Matthewsová, se tím významně zvýší šance na to, že dosáhnete většího úspěchu. Naopak lidé, kteří si své cíle vytýčily pouze v hlavě, častěji při jejich dosahování selhali.
Řekněte o svých cílech rodině nebo přátelům
Výše zmíněná studie zjistila ještě jednu zajímavou věc. Mnozí na ni každopádně přišli s nejvyšší pravděpodobností už v průběhu svého života. Jde totiž o naprosto logickou záležitost. Pokud prý budete sdílet vaše záměry s ostatními, rapidně se zvyšuje vaše šance na to, že se vám je podaří realizovat. Důvodů, proč tato metoda funguje, existuje hned několik. První z nich je, že budete mít po svém boku lidi, kteří vás mohou motivovat a podporovat. Sdílení cílů s nejbližšími na vás zároveň vytvoří jakýsi tlak, protože je nebudete chtít „zklamat“.
Vytvořte si realistickou časovou osu
Dalšího velkého pomocníka pro vás může představovat časová osa. Pomůže vám s plánováním a soustředěním. Navíc můžete jejím prostřednictvím sledovat váš pokrok, což může být velmi motivující. Dopředu si ji navrhněte tím způsobem, abyste stíhali všechno, co potřebujete.
V každém případě to nepřehánějte se stanoveným tempem. Syndrom vyhoření je reálná věc, se kterou se setkat rozhodně nechcete. Navíc musíte brát v potaz i ostatní aspekty života, které byste neměli kvůli dosažení jednoho cíle zanedbávat. Pokud jste například doposud chodili do posilovny pouze dvakrát týdně na 45 minut a sotva jste si na ni našli čas, nebude rozumné si ji do vašeho plánovače rozepsat do pěti dnů v týdnu na dvě hodiny.
Představujte si, jak bude vypadat moment vašeho úspěchu
Pro dosahování cílů je velmi žádoucí, abyste měli představu o tom, jak vypadá úspěch. Pokud jste jej ještě nepocítili na vlastní kůži, zkuste si jej vizualizovat. Vizualizace je praxe, která vám pomůže představit si výsledky, kterých chcete dosáhnout, jako byste jich již dosáhli. Nejde o nic složitého. Stačí, abyste zapojili všechny vaše smysly a představili si, jak bude vypadat moment vašeho úspěchu. Jakmile se vám to podaří, snažte se danou chvíli prožívat, jak nejhlouběji to umíte.
Vizualizace vám pomůže procítit, jaký bude výsledek vašeho snažení. Váš mozek potom bude chtít přirozeně tento pocit zažít doopravdy.
Zjistěte si, s jakými překážkami se můžete při plnění cílů potýkat
Zamyslete se nad tím, na jaké překážky můžete při dosahování vašich cílů narazit. Zároveň zkuste vymyslet hypotetický plán, jak byste se s nimi vypořádali. To nemusí být vždy jednoduché, ale ve finále vám tento bod bude krýt záda. Když se vám totiž naneštěstí něco přihodí, budete lépe vědět, jak se s danou situací poprat.
Stanovte si takový cíl, který bude měřitelný
V neposlední řadě je důležité, aby byl váš cíl měřitelný. Zamyslete se nad tím, jaký bude výsledek vašeho snažení. Buďte konkrétní a vyhněte se nepřesným cílům.
Zdroje: betterup.com rd.com wikihow.com dominican.edu