Jak správně nakládat s použitým olejem z kuchyně
Použitý olej z kuchyně může při nesprávné likvidaci způsobit vážné škody na kanalizaci i životním prostředí. Víte, jak s ním správně naložit, aby vám nehrozila pokuta a zároveň jste přispěli k jeho dalšímu využití?
O tom, že smažení není nejzdravějším způsobem tepelné úpravy, se již dozvěděl s nejvyšší pravděpodobností každý. Olej je však spojen ještě s jedním problémem, o kterém mnozí Češi stále neslyšeli. Proto s ním stále nakládají špatně.
Tohle s použitým olejem nikdy nedělejte
Pokud tápete nad tím, kam s použitým olejem, rozhodně jej nevylévejte do kanalizace, dřezu či záchodové mísy. Mohlo by se totiž velmi snadno stát, že zatuhne a nalepí se na stěny kanalizačního potrubí. Následně na sebe nabaluje stále další a další látky či předměty.
V případě, že se budete tuku zbavovat tímto způsobem pravidelně, problém je na světě. Tato zdánlivě neškodná záležitost se může časem proměnit až v pohromu rozsáhlého charakteru.
Dle vodohospodářů se kvůli tomu navíc zvyšují finanční náklady na provoz čističek odpadních vod.
Kromě toho, že nesprávným nakládáním s olejem znečišťujete životní prostředí, si taktéž koledujete o pořádně mastnou pokutu.
Čtyři způsoby, jak s tuky nejlépe naložit
Jak tedy správně nakládat s použitým olejem? Na výběr máte zejména ze tří hlavních možností, které jsou nejoptimálnější. Patří mezi ně:
- Vyhození oleje do specializovaných popelnic
- Odvezení tuků do sběren na odpadní oleje
- Prodej použitého oleje
- Domácí použití
Vyhoďte olej do specializované popelnice na tuky
Věděli jste, že existují popelnice specializované přímo na odpadní oleje? Nejsnazší možností je vyhodit olej do nich. Obvykle se nacházejí na stejném místě jako kontejnery na papír, plast a tak dále… Musíte však dobře hledat. U každého „sjezdu“ popelnic je nenajdete.
Vyhledejte nejbližší sběrnu odpadních tuků
Po celé České republice je rozeseta celá řada sběren na odpadní oleje. Zkuste zjistit, která je k vám nejblíže a posvěťte ji návštěvou. Její pracovníci si již s odpadními tuky poradí. Buď je zlikvidují, nebo zpracují tím způsobem, aby z nich měl užitek ještě někdo další.
Vydělejte si prodejem použitého oleje
Likvidováním použitého oleje si můžete dokonce i vydělat! Žádné závratné částky to sice s vysokou pravděpodobností nebudou, avšak určitě lepší než dostat pokutu.
Různé tuky můžete prodat ve výkupnách oleje. Ty se zaměřují na jeho další zpracování, díky čemuž se může nadále průmyslově využívat.
Oleje mimo jiné vykupuje i velmi známý obchodní řetězec Makro.
Tuky využijte po domácku
Použitý olej může posloužit pro celou řadu domácích účelů.
Například rostlinný olej můžete využít jako přírodní hnojivo pro vaše zelené krásky. Obsahuje totiž mastné kyseliny, které mohou být prospěšné pro vývoj a růst některých rostlin. Buďte však velmi opatrní. Přesmažený olej nemusí udělat kytkám dobře – všeho s mírou.
Olej může prospět rostlinám i jiným způsobem. Lze jej aplikovat prostřednictvím jemné látky na vrchní část listů. Tímto způsobem ochráníte kytky před prachem a suchem. Dávejte však pozor, abyste to nepřehnali. Jinak byste mohli ucpat rostlině póry.
Každá obec je povinná zajistit sběr jedlých olejů a tuků
V neposlední řadě je vhodné zmínit, že již od roku 2020 musí všechny obce povinně zajistit sběr jedlých olejů a tuků. Pokud nemáte sebemenší tušení, jak je tento sběr nastavený ve vašem městě, zavítejte na obecní či městský úřad. Tam hledejte odbor životního prostředí, kde by vám již měli úředníci poradit.
Zdroje: chalupari-zahradkari.cz levnepneu-online.cz inodpady.cz samosebou.cz