Jak vypadala plavba a zkáza lodi Titanic: Orchestr, který hrál až do konce a záchrana života díky alkoholu
U sledování slavného a jedenácti Oscary oceněného filmu Titanic z roku 1997 zřejmě žádné oko nezůstalo úplně suché. Mnoho žen s láskou a dojetím v srdci sledovalo chudého, ale charakterního Jacka Dawsona v podání mladého a okouzlujícího Leonarda DiCapria, kterak se odvážně obětoval pro svou lásku Rose. Většina z nás také velkoryse chápala důvody Kate Winslet, proč se rozhodla nenastoupit do člunu ke své matce a raději riskovala život po boku nemajetného hocha, kterého znala s bídou pár dní.
Byla ale reálná plavba skutečného Titanicu tak romantická? Co jste o této ve své době monumentální a prý nepotopitelné lodi určitě nevěděli?
Velký, silný a nepotopitelný Titanic?
Titanic, pýcha zaoceánských parníků třídy Olympic. Svého času rozhodně symbolizoval vrchol lidského inženýrství a luxusu dané éry. Byl navržen pro exkluzivní přepravu cestujících a pošty mezi Evropou a Severní Amerikou. S kapacitou až 2 603 cestujících a omezeným počtem vozidel se stal symbolem elegance a nadčasovosti. O jeho provoz a pohodlí cestujících se starala obrovská posádka tvořená 899 členy.
Lodní orchestr si přál zemřít se svými nástroji
Jeho monumentální rozměry a historie potopení předurčily Titanic k nekonečnému šíření příběhů a historek. Mnoho z nás zná pohnutý příběh o smyčcovém kvartetu, který hrál na palubě téměř až do poslední chvíle, a to symbolickou skladbu, jejíž název se překládá jako “Blíž k tobě, Bože můj”.
Gesto hudebníků, kteří si přáli zůstat se svými hudebními nástroji i v posledních okamžicích, a zároveň usilovali o uklidnění obav ostatních pasažérů, se stalo inspirací pro režiséra Jamese Camerona. Ten tuto událost zvěčnil ve svém ikonickém filmu Titanic z roku 1997. Ale jaké další zajímavosti a legendy jsou spojeny s tímto nepotopitelným parníkem?
Titanic – co (možná) ani nevíte
Titanic se s osudným ledovcem srazil 15. dubna kolem 23:40. Podle zápisů v lodním deníku jeho pád na dno oceánu trval pouhé dvě a půl hodiny. Odhaduje se, že na úplné dno ledového Atlantiku s teplotou vody kolem 2 stupňů Celsia dopadl v 2:20 ráno.
Během plavby mělo dojít ke cvičení se záchrannými čluny, ale kapitán Smith ho z neznámých důvodů zrušil. Zajímavé ovšem je, že dané cvičení mělo podle původních plánů proběhnout právě v den katastrofy. Otázkou tedy zůstává, zda by cvičení následné evakuaci nepomohlo.
Pouhých 30 vteřin
Rekonstrukce katastrofy naznačuje, že změna kurzu o pouhých 30 vteřin dříve by mohla zabránit srážce. Na vině tak byla nejen pomalejší reakce řídícího personálu lodi, ale také rychlost, s jakou kapitán Smith (na snímku níže) loď nařídil kormidlovat. Proslýchá se, že se chtěl dostat na titulní strany všech periodik, což se mu paradoxně nakonec díky tragédii skutečně podařilo, ovšem jistě ne tak, jak si sám přál.
http://gty.im/2663303
Jedním ze symbolů Titanicu jsou jeho čtyři komíny, přičemž čtvrtý byl pouze dekorativní. Jeho konstruktéři se domnívali, že díky čtvrtému komínu bude loď vypadat ještě více důstojně a velkolepě. Cestující si ovšem samozřejmě mohli všimnout, že se z čtvrtého komínu nikdy nekouřilo a jeho efekt byl čistě kosmetický.
Celkem 30 strojníků zůstalo na svých místech, aby ostatní mohli být zachráněni. Topili podle pokynů ve všech kotlích Titanicu tak dlouho, jak jen to šlo. Pro záchranu ostatních pasažérů tak udělali naprosté maximum a sami nakonec v podpalubí nalezli smrt mezi prvními.
Při spouštění Titanicu do řeky Lagan bylo použito 22 tun mýdla a loje. Mělo tak být zajištěno, že loď bude hladčeji vypuštěna na volné moře. Ovšem již při této akci tragicky zahynul jeden z pozemních dělníků, na kterého nešťastnou náhodou spadl obrovský dřevěný trám.
Hlavní pekař se údajně krátce po prudkém a silném nárazu o ledovec opil jakousi vysokoprocentní pálenkou, což mu následně pomohlo přežít ve vodě s téměř nulovou teplotou.
První třída versus třetí
Pasažéři první třídy měli vlastní vany a luxusně zařízené několika pokojové kajuty, ve kterých nalezli například zlatem vykládaný nábytek. Měli také vlastní promenádní paluby, což jim mělo zajistit maximální komfort. Ve třetí třídě muselo na dvě vany připadnout kolem 700 cestujících.
Zkázu Titanicu předpověděl mladý spisovatel Morgan Robertson ve své knize „Marnost aneb Ztroskotání Titána“, která vyšla více než 14 let před skutečnou katastrofou.
Každý palubní lístek první třídy obsahoval knihu se 352 skladbami, které hudebníci museli znát pro případ, že by si je někdo přál slyšet.
Film Titanic režírovaný Jamesem Cameronem z roku 1997 získal jedenáct Oscarů a postava Rose byla inspirována skutečnou cestující Beatrice Wood, která zemřela v Kalifornii ve věku 105 let.
Zdroje: plavidla.cz, zoom.iprima.cz, stoplujednicka.cz, denik.cz, ifenomen.cz, kinobox.cz – Titanic