Jak zachránit zahradu před zimou a ušetřit přitom tisíce. Nečekané triky, které fungují
První přímrazky už jsou tady a zima se blíží mílovými kroky. Zahrádkáři tak spěšně dokončují poslední podzimní práce a zároveň jistě přemýšlejí, jak své rostliny chránit před mrazem. Existuje mnoho různých způsobů. A některé jsou tak prosté a zároveň efektivní, že nad nimi užasnete.
Prodávají se například speciální textilie, které mají za úkol chránit rostliny před mrazem. A zároveň při položení na záhonek zabraňují vyrůstání plevele. Jenže tahle ochrana něco stojí, a pokud máte velké záhony nebo mnoho rostlin náchylných na zmrznutí, může jít o nečekaně vysokou investici.
Proto jsou různé způsoby, jak rostliny na zahradě chránit a neutratit za to majlant. Například větvičky z jehličnanů mohou posloužit na přikrytí přezimujících rostlin a květin, a přitom si je v lese můžete nastříhat úplně zadarmo. Případně využijete ty z vlastních jehličnanů, které zároveň díky tomu vhodně zkrátíte.
Starý koberec nevyhazujte
Podobně vám může posloužit třeba starý koberec. Pakliže se rozhodnete pro výměnu za nový, tak celý starý nelikvidujte a pár kousků si ponechte. Nečekaně dobře může posloužit právě na zahradě k ochraně před mrazem. Můžete ho položit na záhonky, do nichž jste na podzim zasadili například česnek nebo jiné přezimující rostliny.
Koberec je bude svrchu hezky hřát – ušetříte si tak práci s jejich zahrabáváním listím nebo krytím s pomocí větviček. Zároveň skvěle zabrání prorůstání plevele. A až zjara koberec odstraníte, záhonek bude připraven a rostliny budou moci volně růst. Pak už nejspíš bude definitivně na vyhození. A proto se vyplatí schovat si náhradní kousek zase na další sezónu.
Podobně dobře mohou posloužit třeba i stará prostěradla. Před prvními mrazíky jimi můžete přikrýt rostliny, pomohou jim první nápor mrazů vydržet. Případně si je můžete schovat pro případ pozdních jarních mrazíků, které jsou pro zahrádkáře ještě větším neštěstím a mnohdy dokážou během jediné noci zničit celou úrodu.
Skleníky domácí výroby
Větší rostliny na zahradě můžete zase ochránit s pomocí bublinkové fólie. Tu si můžete buď schovávat z různých zásilek, které jste obdrželi a v nichž byly produkty obalené krycí bublinkovou fólií, nebo se dá za velmi příznivý peníz zakoupit. Pokud s ní rostliny obalíte, tak poslouží jako improvizovaný skleník.
Pod ní zůstane dostatek prostoru, aby rostlina mohla dýchat, bude přes ni pronikat slunce a pod ní se zachová příjemné teplo. Zároveň bude chránit před mrazem i nepřízní počasí. Nevýhodou je, že bude chránit i před deštěm, proto je nutné rostlinu čas od času trochu zalít.
Pakliže máte jen malé rostlinky, které sotva vykukují ze země, není bublinková fólie nejlepším nápadem. Spíš byste je s ní zničili. Ale podobně dobře vám vypomohou PET lahve. Ideálně ty dvoulitrové nebo větší. Stačí je rozříznout napůl a pak jimi rostlinky přiklopit. Tím vytvoříte miniaturní skleníčky, které rostliny dokonale ochrání před podzimními nebo jarními přímrazky. I v tomto případě platí, že je ale musíte občas zalít.
Kompost vyživí i drží teplo
Kdo si na zahradě dělá kompost, ten má další možnost ochrany rostlin před mrazem. Pokud něco sázíte už na podzim, vyplatí se pak tuto výsadbu kromě zeminy překrýt ještě i vrstvou kompostu. Ten je skvělý v tom, že rozkládající se suroviny vytvářejí přirozené teplo, takže rostlinky nejen nenechají zmrznout, ale navíc je i hřejí. A co je ještě lepší, dodávají jim potřebné živiny.
Co se týká hnojení, to je na podzim také velmi důležité. Jako teplotní vrstva tak pomůže nejen kompost, ale třeba i pořádná vrstva suchých listů. Chovatelé slepic na záhonky mohou vrstvit zase kuřiny z kurníku. A pokud máte v okolí chovatele větších zvířat, můžete si od nich vyprosit hnůj.
Zdroje: zahradkarskaporadna.cz, idnes.cz