Jako od babičky: Nejlepší chlebíčky všech dob. Každá hospodyňka se s nimi stane královnou pohoštění
Chlebíčky! Kdo by je neznal? Pro mnoho generací jsou neodmyslitelnou součástí oslav, večírků, svátečních návštěv nebo vitrín v oblíbených lahůdkářstvích. K dostání jsou ve všech možných variantách od vajíčkových, šunkových, přes sýrové, pomazánkové až po moderní fresh verze. Chlebíčky tu jsou zkrátka pro všechny, kteří milují rychlé a chutné občerstvení padnoucí přesně do ruky.
Jejich největší kouzlo spočívá v mnoha variacích, z nichž si vybere i ten nejmlsnější jazýček. Kromě párty občerstvení jsou skvělou volbou pro rychlou snídani nebo svačinu, když jste na cestách nebo nestíháte nic vydatnějšího.
Jak to udělat, aby právě ty vaše chlebíčky byly nejlepší a nejchutnější a každá návštěva na ně ještě dlouho vzpomínala? Inspirujte se našimi tipy, kterými dosáhnete těch nejlepších chlebíčků všech dob. Ale nejprve se trochu ponořme do chlebíčkové historie.
Chlebíček – kde se vzal, tu se vzal
Chlebové pokrmy jsou lidstvu známé již několik staletí, později se rozmohly studené sendviče a obložené bagety, a to především ve Francii a Anglii. Chlebíček ve verzi, kterou známe dnes, v Čechách proslavil lahůdkář Jan Paukert, který od roku 1916 provozoval věhlasné pražské lahůdkářství na Národní třídě.
Lahůdkář Paukert se inspiroval italskými recepty, chlebíčky inovoval pro naše kulturní prostředí a slavil ohromný úspěch. Chlebíčky jak je dnes známe velmi rychle získaly na popularitě a svoji oblibu si udržely až dodnes. Jejich tradice u nás přežila světovou válku, změnu politických režimů a obrovské kulturní a technické změny. Přes všechny globální krize si na nich díky bohu můžeme pochutnat i dnes.

Chlebíčky musí být poctivé a lákavé
Dobrý chlebíček stojí především na zásadě použití kvalitních surovin, kterými není radno šetřit. Poctivý chlebíček se přímo prohýbá pod chutnými ingrediencemi. Prvním krokem úspěchu je pěkný a nedrobivý plátek veky, poté řádná vrstva čerstvého bramborového nebo vlašského salátu, případně lehčí verze v podobě pomazánky.
Dále nesmí chybět krásně naaranžované plátky šunky, debrecínky, případně suchého salámu ve tvaru vějířku, a kyselá okurka. Skvělým doplňkem je červená nakládaná paprika, strouhaný sýr a samozřejmě natvrdo uvařené vajíčko, které pak můžete posypat ještě mletou paprikou, a zlatá tečka nakonec – kudrnatá petrželka. To je nestárnoucí klasika, kterou nic nezkazíte.
Pamatujte, že na chlebíčkách neušetříte. Čím bohatší budou, tím lépe budou chutnat a také vypadat. A jak je známo, lidé jedí očima. Co vypadá lákavě, většinou potěší i chuťové buňky. A právě touto kombinací se z vás může stát královna večírkového pohoštění.
Nevšední suroviny, kterými zazáříte
Klasické recepty jsou sice léty ověřené, ale proč nezkusit něco nevšedního a nového, čím dodáte oblíbené pochoutce tak trochu jiný rozměr? Zkuste při výrobě chlebíčků trochu experimentovat a zaměřte se na suroviny, které z běžných chlebíčků udělají delikatesu večera.
Řepovo-ořechová varianta potěší příznivce zdravé stravy. Pro ještě lepší chuť na chlebíček přidejte kvalitní kozí sýr, jehož vytříbená chuť společně s ostatními surovinami je dokonalou kombinací.
Chlebíčky propojující specifickou chuť konzervovaných sleďů, výrazného kopru a osvěžující limetky. Bohatšího chuťového zážitku docílíte přidáním orestované zeleniny na kapce olivového oleje.
Letošní houbová sezóna byla v českých lesích opravdu extrémně úspěšná, proto svoje úlovky klidně použijte na výrobu chlebíčku s restovanými houbami a mangoldem smíchaným se stále oblíbenějším sýrem cottage.
Ať už se před přípravou oslavy pustíte do tradičních či méně obvyklých variant chlebíčků, dejte si práci s výběrem kvalitních surovin, poctivým zdobením a uskladněním, při němž chlebíčky neokorají. Servírujte je spíše po méně kouscích, aby je hosté stíhali konzumovat a pochoutky pak zbytečně nepodléhaly zkáze.
zdroje: fresh.iprima.cz, denik.cz, prozeny.cz, apetitonline.cz