Šokující pravda o Halloweenu: Není z Ameriky, ale z Evropy. Tohle odhalení vás zaskočí
Halloween mnozí vnímají hlavně jako svátek plný smíchu a radosti. Nejen děti, ale také dospělí se skrývají za různými maskami, vydlabávají dýně a ládují se sladkostmi. Málokdo ale ví, kde se tento svátek vlastně vzal.
Spousta z nás má oslavy Halloweenu spjaté hlavně se Spojenými státy americkými. Pravdou ale je, že je Halloween oblíbeným svátkem v mnoha dalších zemích a v průběhu let si našel svou cestičku i do Česka.
Původně ale vůbec z Ameriky nepochází. Vůbec poprvé se slavil ve Skotsku a v Irsku. Kdy přesně se tak stalo, není tak docela jasné. Ví se jen, že šlo o dobu před naším letopočtem. Lidé 31. října slavili konec léta a připravovali se na zimu. Svátek se jmenoval All Hallow’s Eve, právě z tohoto názvu o mnoho let později vznikl název Halloween.
Hranice mezi životem a smrtí
Na svátek All Hallow’s Eve se pořádali velké oslavy. Slavil se totiž konec léta a lidé se pomalu začali připravovat na nové období. Zapalovaly se velké ohně, lidé se převlékali do masek a vydlabávali dýně.
Takto se svátek dochoval až dodnes. Pravdou ale je, že se v Americe začal více slavit až zhruba v polovině 19. století, kdy se do Ameriky ve větším počtu začali dostávat přistěhovalci z Irska a Skotska. Proč ale vůbec tradice dodržovali? Odpověď je jednoduchá – lidé věřili, že je 31. října hranice mezi světem živých a mrtvých nejtenčí. Dokonce měli za to, že již dávno zesnulí lidé vylézají ze záhrobí a na jednu noc v roce se vrací mezi živé.
Dýně i kostým jako ochrana
Dodržováním tradic se pak lidé chránili před tím, aby si je umrlci neodnesli do říše mrtvých. Vydlabaná dýně se zapálenou svíčkou sloužila nejen jako zdroj světla na cestách, ale také jako prostředek ochrany. Lidé ji umísťovali před své domy, neboť věřili, že se dýně mrtví zaleknou a nepřijdou je navštívit.
Podobnou funkci měly i strašidelné kostýmy. Protože se mnozí báli toho, že 31. října kráčí duchové po městech, díky kostýmu mezi ně měli lidé snadno zapadnout a zbytečně na sebe nelákat pozornost. Nakonec se stal Halloween natolik populárním svátkem, že se slaví dodnes. A i po všech těch letech stále stejně.
Halloween ve světě
Halloween se slaví prakticky ve všech anglicky mluvících zemích. Jen některé tradice bývají odlišné. Například v Kanadě si lidé na Halloween zdobí své domy usušeným kukuřičným listím. V mnoha evropských zemích a také v Asii ovšem oslavy tohoto svátku nemají zrovna dlouhou tradici a lidé jej neberou ani tolik vážně.
Halloween v Česku
Oslavy Halloweenu se České republice dlouho vyhýbaly. Spousta lidí jej považovala za čistě americký svátek, který s českými tradicemi nemá absolutně nic společného. V posledních letech je ale Halloween populární i u nás, na čemž mají velký podíl hlavně filmy a sociální sítě.
Spousta Čechů tak už začala zdobit své byty a domy nejrůznějšími strašidelnými dekoracemi, peče sladkosti s halloweenskými motivy, a dokonce si šije kostýmy.
K Halloweenu bezpochyby patří i koledování, kdy děti v maskách chodí od jednoho domu k druhému, tedy alespoň v USA, a sbírají sladkosti. Toto je jediná součást tohoto svátku, která si své místo v Česku zatím ještě nevydobyla.
Každoročně se u nás ale pořádají různé průvody, tematické večírky pro děti i dospělé a další akce. Svátek je pochopitelně oblíbený hlavně mezi nejmenšími, kteří se rádi oblékají do kostýmů svých oblíbených superhrdinů, upírů, vlkodlaků, čarodějnic nebo zvířat.
Ani dospělí se mu ale nevyhýbají. Ti rádi s přáteli chodí do klubů na halloweenské akce, nebo si alespoň doma u svítící vydlabané dýně pustí nějaký hororový snímek.
Bezpochyby tak jde o velmi zábavný večer, který si spousta lidí náležitě užívá. A to i přesto, že k nám Halloween zkrátka nepatří.
Zdroje: seznamzpravy.cz, wikipedia.org, novinky.cz