Jaroslav Drbohlav ze Tří oříšků pro Popelku: Těžká cukrovka ho připravila o zrak, nakonec i o život
Jako herec zářil Jaroslav Drbohlav zejména v 70. letech. Filmaři jej obsazovali do všech možných filmů a rolí. Deset let po natáčení slavné Popelky však onemocněl cukrovkou. Kvůli této špatně léčené nemoci dokonce oslepl a nakonec předčasně zemřel na selhání jater.
Jaroslava nejvíce proslavila role v pohádce Tři oříšky pro Popelku, kde představoval princova pobočníka. Ve své době patřil k velmi atraktivním hercům a fanynky mu doslova ležely u nohou.
Zemřel mladý, nedožil se ani čtyřicítky
Drbohlav šel ve své herecké kariéře z role do role. Jakmile však jeho věk překročil třicítku, začaly ho trápit vážné zdravotní problémy, které ho nakonec dostaly až do nemocnice. Lékaři mu poté diagnostikovali těžkou formu cukrovky.
Protože léčba nebyla úspěšná, potýkal se Drbohlav s dalšími potížemi – začal přicházet o zrak. Tato nepříjemnost pro něj byla o to náročnější v tom, že byl otcem malé dcerky. Bylo mu jasné, že už brzy přestane sledovat to, jak jeho milovaná Evička roste.
V poslední fázi nemoci začaly herci selhávat ledviny i játra. Právě na fatální selhání jater Jaroslav Drbohlav 28. dubna 1985 ve věku 38 let zemřel.
Jarda byl fajn kluk, vzpomíná Vítězslav Jandák
Na svého hereckého kolegu a kamaráda dodnes vzpomíná řada slavných osobností. „Jarda byl moc fajn kluk. Samá legrace. Dost jsme se u natáčení bavili,“ zavzpomínal na Drbohlava herec Vítězslav Jandák pro Blesk.cz. „Když hrál své poslední představení, nic netušící diváci tleskali a my měli slzy v očích,“ svěřil se deníku Aha hercův nejmenovaný kolega.
Těžká forma cukrovky byla u Jaroslavovy rodiny dědičná. Ze šesti jeho sourozenců jí onemocněli tři a dokonce na ni zemřela i jedna z hercových sester. Drbohlavova sestra Helena se pak pro Krajské listy vyjádřila, že se její bratr chtěl i přes rychle postupující nemoc dál věnovat herectví: „Svědomitě se léčil a chtěl dál hrát. Chtěl být také co nejvíc se svou rodinou, kterou velmi miloval. I v pokročilém stadiu nemoci byl pozitivní a bojoval opravdu statečně.“
Jaroslav navzdory složitým operacím o svůj zrak přišel. Tím pádem se musel definitivně rozloučit i s herectvím. Podstoupil vážný zákrok dvou důležitých orgánů – ledviny a slinivky. „Byla to tehdy náročná a raritní operace. Jeho tělo ale nové orgány bohužel nepřijalo,“ dodává Helena v rozhovoru.
Krátká, ale bohatá kariéra Jaroslava Drbohlava
Drbohlav se za svůj život objevil v téměř čtyřiceti filmech. Získával role šarmantních mužů i grázlů. Stal se oblíbencem režiséra Václava Vorlíčka, který jej s nadšením obsazoval snad do všech svých filmů. „Jeho smrt nás všechny zasáhla,“ zavzpomínal na herce režisér. „Byl tak talentovaný. Mohl toho ještě tolik dokázat. Rád jsem s ním točil. Ženské na něho letěly.“
Přitom to, že se Jaroslav stane hercem, bylo jasné už odmalička. První herecké zkušenosti získal v Dismanově dětském rozhlasovém souboru. I přesto, že nepocházel z umělecké rodiny, úspěšně absolvoval DAMU a začal hostovat v Národním divadle. Jeho spolužáky byli velcí herci jako Viktor Preiss, Petr Štěpánek nebo Oldřich Vízner.
Poslední snímky, ve kterých se Drbohlav objevil, byly natočeny v roce 1983. V historické životopisné kronice Putování Jana Amose si zahrál roli pacholka a v komedii Samorost záletného vysokoškolského asistenta. Herec pak stihl ještě krátce pracovat pro rozhlas i televizi a věnoval se také dabingu. Na jeho přátelskou povahu dodnes vzpomínají všichni ti, kteří měli tu čest s Jaroslavem pracovat.
Zdroje: blesk.cz, cnn.prima.cz, ctidoma.cz, ahaonline.cz, krajskelisty.cz, zenyiprima.cz