Jaroslav Dušek, vyznavač alternativního života, si postavil svépomocí unikátní chalupu z pytlů
Tento český herec, moderátor a spisovatel je mezi ostatními celebritami zajímavý pro svůj neotřelý pohled na svět a alternativní myšlenky, které oslovují mnoho lidí vyznávajících východní filozofii. Neuvěříte, kde tento zajímavý herec bydlí a z čeho si domek vlastníma rukama postavil!
Divadlo bylo pro Duška jasná volba (nebo ne?)
Populární herec se narodil v roce 1961 v Praze. Studoval na gymnáziu a navštěvoval Lidovou konzervatoř, kde byl dokonce dva roky asistentem Ivana Vyskočila. Možná, že právě zde přičichl poprvé k autorskému divadlu. Později založil vlastní divadlo jménem Vizita, kde se věnoval především jevištní improvizaci.
Přestože v minulosti pracoval také jako topič, dělník nebo noční vrátný, umění (a divadlo především) ho vždy evidentně přitahovalo ze všeho nejvíce. Nezaostával ovšem ani na poli filmu. Diváci si ho oblíbili ve filmech jako Kouř, Pelíšky nebo Musíme si pomáhat.
Filozof a přírodní léčitel se zabývá především holistickým přístupem k člověku a jeho zdraví. To zahrnuje například výživu, práci s duší, ale i ekologické bydlení. Právě jeho myšlenky ho dostaly do povědomí mnoha lidí, kterým je alternativní způsob života blízký. Ovšem tak jako každý, na koho je vidět, má i Dušek své vášnivé odpůrce. Například v roce 2008 dostal od Českého klubu skeptiků Sisyfos anticenu Bludný balvan za své šamanské rady.
Duškovy Čtyři dohody si své diváky našly
Velice populární se stala jeho hra Čtyři dohody. Jedná se o divadelní inscenaci na komorní scéně na motivy známé publikace Dona Miguela Ruize. Hra získala takovou popularitu, že si za deset let, kdy se drží na repertoáru, lístek koupilo více než dvě stě tisíc diváků.
Jaroslav Dušek ovšem může být skutečně hodnocen jako všestranně nadaný umělec. Kromě divadelních her a knih totiž píše také libreta k operám. Jeho první s názvem Opera La Serra byla uvedena již v roce 1994. Rovněž se podílel na libretu hokejové opery Nagano, která dokonce slavila úspěch i v Národním divadle.
Chalupa z pytlů a hlíny je jeho útočištěm
Dušek ve svých myšlenkách často akcentuje důležitost návratu k přírodě a obratu do vlastního nitra. Možná právě proto se rozhodl postavit si svépomocí opravdu zajímavý domek, se kterým bude dokonale spojen. Původně bydlel v obci Jindřichovice v maringotce, ale oslovila ho možnost bydlet ve vlastním a doslova za pár korun. Zaujala ho totiž metoda Superadobe.
Ta vznikla jako rychlé řešení pro ty, kteří přišli znenadání o svůj domov vlivem živelné pohromy nebo například války. Materiály pro stavbu najde stavitel v okolí zamýšleného domu. Pracuje se s hliněnou směsí, která se plní do pytlů na brambory. Ty se následně staví do kruhů na sebe a spojují drátem.
Domeček na první pohled díky kruhovitému tvaru a kopuli nahoře může připomínat mongolskou jurtu. Je prý však podle propagátorů nejen levný, ale také vhodný k trvalému bydlení a navíc dokáže odolat záplavám a třeba i silnému větru.
Kamarádi pomohli
Je obdivuhodné, že Jaroslav Dušek se při stavbě spoléhal skutečně jen na své vlastní ruce a na pomoc šikovných a ochotných kamarádů. V domě následně položili podlahu a vybudovali také útulné patro na spaní. Do budoucna prý Dušek plánuje ke stavení zřídit i saunu. Že se jedná skutečně o nízkonákladový projekt, dokládá i rozpočet. Celá stavba prý vyšla na zhruba tři sta tisíc korun.
Zdroje: Youtube.com, lidovky.cz, dvojka.rozhlas.cz, Národní divadlo moravskoslezské, idnes.cz, dotyk.cz