Češi ho milovali pro excelentní herectví. Vlasta Burian si ale odplivl nad tím, jaký byl člověk
Anděl na horách, rada Vacátko nebo jiné legendární role, které patřily této české legendě. Dokázal rozesmát celé generace. Češi i Slováci ho milovali pro jeho osobité charisma, měl ale i nepřátele. Takový Vlasta Burian by si před ním odplivl. Pojďte se podívat o koho jde, a proč měl s naší druhou legendou problematický vztah.
Řeč není samozřejmě o nikom jiném, než o Jaroslavu Marvanovi. Toho na herecký vrchol vytáhl právě ikonický Vlasta Burian. Později se však jejich vztah rozpadl a přetvořil se v nenávist. Ptáte se proč? To je poměrně komplexní příběh plný zrad, herecké geniality a rozbitých přátelství. Jaroslav Marvan je přeci jenom pro mnohé synonymem pro český film, jeho role byly skvosty a dodnes se řadí k nejoblíbenějším českým hercům. Na pražském Žižkově se jednoho dne potkal s druhou ikonou české filmu, Vlastou Burianem. A tam jejich legendární duo začalo.
Marvan – od pošty k hvězdám
Jaroslav Marvan se narodil na přelomu tisíciletí. Konkrétně 11. 12. 1901 právě na Žižkově. Pracoval jako běžný úředník na poště a pomáhal s úředním vymáháním dluhů. Na hereckou kariéru se dal právě díky Vlastu Burianovi, který ho vůbec poprvé vzal do divadla v roce 1926. Tam už se začaly rodit jeho herecké touhy, která časem přetvořil v toho geniálního komika, kterého známe.
Krok po kroku se Marvan v Burianově stínu začal vypracovávat a dostával stále zajímavější role. Například ve snímcích Ducháček to zařídí v roce 1938 nebo Přednosta stanice v roce 1941. Poté, co se díky Burianovi osvědčil i na plátně, se role jenom hrnuly a nyní ho můžeme znát například jako radu Vacátka nebo Anděla na horách.

Burian a Marvan – přátelé, nebo rivalové?
Marvan byl dlouhou dobu pro Buriana takovým vtipným „nahrávačem“, který zkušenějšímu Vlastovi pomáhal bavit lidi z pozice vedlejší role. Každý, kdo nějaké jejich vystoupení viděl, však musí potvrdit, že byli oba dva herci stejně důležití a při prvním pohledu se nesnažil jeden povýšit nad druhého. Přeci jenom jejich chemie a dynamika fungovala perfektně a lidi se smíchy za břicho popadali.
Po válce ale přišel mezi těmito dvěma rozkol, který neměl původ na filmovém plátně. Vlasta Burian byl neprávem obviněn z kolaborace a jeho domnělý přítel Marvan pouze mlčel, dokonce se zdálo, že obvinění podporuje. Burian byl tedy uvězněn, zatímco jeho bývalý parťák Jaroslav Marvan mohl vesele točit dál. Dle historiků se Marvan bál vystupovat proti obviněním, protože měl sám určité škraloupy. A i když byl později Vlasta Burian obvinění zproštěn, Marvanovu pověst nic zachránit nedokázalo.

Kontroverze – hrdina, nebo oportunista?
Pohledy na osudy Jaroslava Marvana jsou samozřejmě různé a akademická ani laická veřejnost se nedokáže shodnout na jednom „správném“. Podle některých byl Marvan jednoduše oportunista, kterému uvěznění Vlasty Buriana vyhovovalo, jelikož si mohl bez největší konkurence budovat snovou kariéru. Jiní se snaží do Marvana více vcítit a poukazují na to, že režim byl tehdy opravdu tvrdý a nedalo se proti němu jen tak bojovat. Podle historiků, jako jsou například Savatopluk Beneš, Marvan komunisty a socialismus nesnášel, musel ale hrát hru, kterou mu život připravil. K tomuto nevinnému výkladu však nedodávají na důvěryhodnosti důkazy o Marvanových nemanželských dětech, milostných úletech a tak dále. Kdo ví, jak tomu ale doopravdy bylo.
A jaký názor na to máte vy? Myslíte si, že Jaroslav Marvan svého kamaráda Vlastu Buriana opravdu zradil a vrazil mu pomyslnou dýku do zad? Nebo se spíše přikláníte k tomu, že pouze neunesl tlak režimu a chtěl pokračovat v tom, co měl nejraději, herectví?
Zdroje: csfd.cz, denik.cz, vlasta.cz