Je lepší prát na 30 °C nebo 60 °C? Překvapivá odpověď vám ušetří tisíce
Jedna teplota je vhodná pro jemné prádlo, druhá zase pro to silně znečištěné. Jedna teplota je však o mnohem lepší. Šetří životní prostředí a co víc, také vaši peněženku!
Praní prádla je pro mnoho domácností denní chleba. Někteří ale při praní příliš nepřemýšlí. Prostě vloží prádlo do pračky a zapnou ho na univerzální program. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, jak volba programu ovlivňuje vaši peněženku? A nejen to, na volbě pracího cyklu a teploty závisí ekologický dopad, jaký bude praní mít. Praní na 30 °C a 60 °C je obecně velmi diskutované téma. Zatímco někteří tvrdí, že se nečistoty z prádla zničí pouze praním při vysokých teplotách, jiní tvrdí, že k vyprání běžných nečistot stačí nízký stupeň. Kde je tedy pravda?
Záleží na prádle
O tom, zda je lepší zvolit nižší nebo vyšší teploty pro praní prádla, vedou mnozí debaty. Odpovědi se mohou různit. Jedno je ale jisté. Pokud budete dlouhodobě prát prádlo na vysokou teplotu, můžete si ho zničit. Barvy se při praní na 60 °C mohou rychleji vymývat a látka ztrácet svou pevnost.
Pokud zvolíte praní na nižší teploty, zachováte si kvalitu prádla. Jistě vás napadne otázka „Ale co když se dostatečně nevypere?” Tato otázka je zcela na místě. Praní při nízkých teplotách může evokovat myšlenku, že se prádlo vypere nedostatečně.
To, jakou teplotu zvolíte, současně záleží na tom, o jaké prádlo se jedná. Pokud byste na vysokou teplotu hodili do pračky vlnu nebo hedvábí, nejspíš by to nedopadlo dobře. Na nízkou teplotu byste zase neměli prát znečištěné oděvy a látky. Jak je to ale s každodenním prádlem?
Odstranění skvrn v praxi
Při praní prádla je žádoucí, aby z něj byly odstraněny veškeré nečistoty a bakterie. Otázkou je, jestli je to při nízkých teplotách možné? Většina pracích prostředků je nastavena tak, aby byly schopny skvrny odstranit i při nízkých teplotách. Podle výrobců byste měli být schopni vyprat si běžné prádlo, jako jsou trička nebo spodní prádlo, na nízkou teplotu. Toto pravidlo ale neplatí vždy.
Nízké teploty sice jsou schopny zničit bakterie, ale není to pravidlem. Třeba takové ložní prádlo na 30 °C bohužel vyprat nestačí. Na nízkou teplotu byste nevyprali ani ručníky. Pozor byste si měli dát také na oblečení nebo lůžkoviny nemocných a malých dětí. V tomto případě je nutné zlikvidovat bakterie a viry. Na to vám nízká teplota stačit nebude.
Praní a spotřeba energie
Ať už perete na jakýkoliv program, vaše pračka spotřebovává značné množství energie a vody. To, kolik energie pračka sežere, ovlivní volba pracího cyklu a teploty, kterou před praním nastavíte. Právě největší rozdíl mezi praním na 30 °C a 60 °C dělá spotřeba energie u jednotlivých stupňů. Rozdíl přitom není vůbec malý.
Na zajímavé zjištění přišel průzkum společnosti AEG. Ke svému výzkumu využili data z evropského průzkumu o pracích návycích. Díky tomuto průzkumu bylo zjištěno, že domácnosti, které změnily teplotu praní, ušetřili tisíce korun a také jeden milion tun emisí oxidu uhličitého. Daného výsledku bylo dosaženo, když snížili stupeň praní ze 60 °C na 30 °C. Odpovědí na otázku, zda je lepší prát na 30 °C nebo 60 °C, je proto bezesporu 30 °C. Běžné prádlo tuto teplotu zvládne, bude krásně čisté a vy ušetříte peníze na spotřebě energie.
Peněženku ušetříte i jinak
Praním na nízkou teplotu ušetříte nejen na energii, ale také vodě. Pokud byste chtěli ušetřit ještě více, přinášíme vám dva tipy, jak na to. Prvním tipem jsou energeticky úsporné spotřebiče. „Jednorázová úspora za model nižší energetické třídy znamená zbytečně vysoké náklady za její provoz po celou dobu, co ji budete doma mít a používat,” doplňují novinky.cz. Nejúspornější spotřebiče naleznete v kategorii A.
Dalším tipem, jak ušetřit, asi pro mnohé nebude žádnou novinkou. Vaší peněžence můžete také ušetřit, pokud budete číst cedulky na oděvech a dalším prádle. Díky tomu se vyhnete nechtěné zkáze. Jakmile se vyhnete riziku poničení oděvu, vyhnete se i větru, který se může prohnat vaší peněženkou. A to stojí za to.
Zdroje: novinky.cz, zeptejsevedce.cz, utulne.cz