Je to největší žrout elektřiny, nebo ne? Odborníci mají konečně jasno
Ceny energií neustále rostou a většina z nás tak kouká po způsobech, kterými ušetřit nějaký ten peníz navíc. Pokud si však člověk nedá pozor a vše si správně nepropočítá, může se mu stát, že místo šetření bude mít naopak nadbytečné výdaje. Jedna z oblastí, kde je na toto potřeba si dát pozor, je ohřev vody. Někdo totiž preferuje rychlovarnou konvici, někdo zase sporák.
Někdo si vodu například na čaj připravuje v rychlovarné konvici, jiný k tomu využívá plotnu. Někdo třeba tyto dvě metody kombinuje. Je důležité vzít v potaz, že rychlovarná konvice je velkým žroutem energie, zároveň však vodu ohřeje za poměrně krátký čas. Také hraje roli, jestli používáte plynový, či elektrický sporák, stejně tak jako množství ohřívané vody a další proměnné. Jak si tedy poradit?
Plynový a elektrický sporák je rozdíl
Zásadním rozdílem při ohřevu vody je také to, pokud jste majitelem elektrického či plynového sporáku. Pokud vlastníte elektrickou plotnu, k ohřevu vody se vám vyplatí rychlovarná konvice, protože spotřeba energie je podobná, ale konvice je mnohem rychlejší. Takto si tedy můžete pomáhat i například při vaření, kdy pokud potřebujete ohřát hrnec s vodou, můžete ji ohřát v konvici a následně do hrnce přelít a udržovat ve varu.
Pokud však vlastníte plynový sporák, může pro vás být výhodnější ohřev pomocí plotny. To pak platí hlavně z toho důvodu, že jednotka plynu je levnější než jednotka elektřiny. A pokud chcete efektivitu dotáhnout do maxima, při ohřevu vody položte na hrnec pokličku. Voda se tak ohřeje mnohem rychleji a vy ušetříte jak čas, tak drahocenné peníze.

Rychlovarná konvice je výhodná
Pokud si chcete ohřát vodu například na čaj, rychlovarná konvice je bezpochyby ta výhodnější varianta. Je však důležité, abyste ohřívali jen takové množství vody, které skutečně potřebujete. Pokud totiž na hrneček s čajem potřebujete jen 250ml vody a ohřejete si jí 1,5l, rozhodně se jedná o zbytečné plýtvání, kterým neušetříte.
Pokud toto pravidlo dodržíte, ohřívání vody v rychlovarné konvici vás zpravidla vyjde levněji, než si vodu připravovat postupným ohříváním na sporáku. Roli samozřejmě hraje také to, že na ohřev na plotně trvá delší dobu, tudíž do celého procesu putuje větší množství energie, než jaké putuje do ohřevu pomocí rychlovarné konvice.
Vodní kámen vás může vyjít draho
Dalším faktorem, kterým zajistíte, že vaše rychlovarná konvice bude sloužit efektivněji, je její pravidelná údržba. Pokud například bydlíte v oblasti, kde je takzvaně „tvrdá voda“, ve vaší konvici se postupně nahromadí usazeniny a vodní kámen. Ten způsobí nejen to, že v konvici ohřátá voda může mít nepříjemnou chuť, ale zároveň rapidně snižuje efektivitu ohřevu.
Pokud je vaše konvice opravdu zanesená vodním kamenem, doba ohřevu vody se totiž prodlužuje. Tím pádem na ohřev toho samého množství vody rázem spotřebujete mnohem větší množství energie. Silné zanesení konvice totiž prodlužuje ohřev půllitru vody až o 9 sekund, což je drahocenný čas, který znamená energetické plýtvání. Čas samozřejmě můžete snížit jednoduchou a dostupnou údržbou.

Jak provést levnou údržbu konvice?
Usazeniny ve své rychlovarné konvici můžete odstranit poměrně jednoduchým a nenáročným způsobem. Respektive existuje několik způsobů, během kterých se obejdete se surovinami, které má doma k dispozici každý. První metodou je naplnění konvice směsí octa a vody v poměru 1:1. Necháme projít varem a posléze působit v konvici po dobu několika minut. Pak jen stačí konvici důkladně vypláchnout.
Další metodou je pak použití citronu a soli. Konvici naplníme vodou, přidáme sůl a citronovou šťávu a opět necháme projít varem. Pak jen konvici důkladně opláchneme čistou vodou. Další variantou je pak použití domácí čistící pasty. Tu vytvoříme smícháním jedlé sody s vodou tak, aby vznikla pasta. Tou potřeme postižená místa a necháme působit několik hodin. Po uplynutí času konvici pečlivě otřeme a opláchneme.
Pokud tedy dodržíte zde vyjmenovaná pravidla a občasně se rozhodnete věnovat údržbě vaší konvice, za rok tak můžete ušetřit částky i ve výši stovek korun. A to je obzvláště v dnešní době, kdy ceny energií stoupají, skutečně výhodné.
zdroje: ferty.cz, ireceptar.cz, ctidoma.cz