Jednou provždy si zapamatujte: Tento typ brambor se na bramborovou kaši vůbec nehodí
Připravit bramborovou kaši se zdá jako naprosto primitivní úkol. I přesto se ale mnozí při jejím vaření dopouštějí celé řady chyb a kaše pak zkrátka není dobrá. Vůbec nejdůležitější je použít správný typ brambor.
Bramborová kaše patří v Česku mezi ty vůbec nejoblíbenější přílohy. Chutná dětem i dospělým a dá se podávat k celé řadě pokrmů. Navíc je velmi rychle a snadno hotová. Navzdory tomu se ale ne každému povede na jedničku. Vůbec nejčastěji se lidé setkávají s tím, že je kaše hrudkovitá a je prakticky nemožné ji jakkoliv zjemnit. Za to v drtivé většině případů může špatně zvolený typ brambor.
Varný typ A
Existují celkem tři odrůdy brambor označené A, B a C. Řada lidí si s tímto označením však neláme hlavu a zkrátka koupí takové brambory, které se jim líbí vzhledově a cenou. Kvůli tomu se jim pak ale nedaří připravit celou řadu pokrmů správně.
Varný typ A
Je určený hlavně do salátů. Tyto brambory jsou totiž velmi pevné a obsahují minimum škrobu. Díky tomu se při tepelné úpravě nerozvaří a zachovají si svůj tvar. V salátech také pak budou dobře vypadat a například z tolik oblíbeného bramborového salátu nebude jedna velká hrouda.
Varný typ B
Brambory s označením B jsou dost univerzální. Chutnají totiž dobře i jen tak vařené, a to jak v teplé, tak studené podobě. Jsou o něco měkčí než brambory s označením A. Přidat je můžete do polévek, gulášů nebo různých omáček. Pokud máte rádi k řízku klasické vařené brambory, sáhněte právě po varném typu B.
Varný typ C
Varný typ C je pak vyloženě přílohový. Tyto brambory obsahují nejvíce škrobu, díky čemuž se dokonale hodí právě na přípravu bramborové kaše. Při vaření se takřka rozpadají, a tak si můžete být jisti tím, že kaše z nich bude sametově jemná. Kromě toho se ale brambory s označením C hodí také na přípravu hranolků, kroket, bramborových placek nebo do bramboráků.
Pozor na časté chyby
Ani se správně zvoleným typem brambor ale nemáte vyhráno. Aby byla kaše skutečně krásně jemná, nadýchaná a krémová, je třeba se při její přípravě vyvarovat častých přešlapů.
Vůbec nejdůležitějším krokem je brambory kompletně nerozvařit. Byť se rozvaření brambor může zdát jako žádoucí krok, z takřka na padrť uvařených brambor nikdy nevznikne dobrá kaše. Pokud totiž brambory vaříte příliš dlouho, natáhnou do sebe značné množství vody, kvůli které pak bude kaše chuťově nevýrazná.
Snažte se brambory vždy krájet na stejně velké kousky. Pak je dejte do dostatečně osolené studené vody. Tento krok je rovněž důležitý. Spousta lidí se soli bojí, a to oprávněně. Nadbytek soli pochopitelně škodí zdraví. V tomto případě ale udělejte výjimku. Přece jen vodu po uvaření brambor slijete. Kdybyste vodu dostatečně neosolili, kaši by se vám ve výsledku nepodařilo správně dochutit.
Brambory ve studené vodě dejte vařit. Přiveďte k varu a stáhněte plamen. Brambory vařte ve vodě zhruba 10–15 minut. Nikdy ne déle. Pak vodu slijte a pusťte se do práce.
Jedině teplé mléko
Uvařené brambory nejdříve zpracujte šťouchadlem. Pak do nich nalijte trochu rozpuštěného másla a také teplého mléka. Kdybyste použili tyto dvě suroviny studené, byla by kaše nepříjemně mazlavá. Následně se chopte kuchyňského šlehače a zhruba po dobu jedné minuty brambory šlehejte na střední výkon.
Zdá-li se vám kaše příliš hutná, přidejte ještě trochu mléka a másla. Vždy je pak zašlehejte a ochutnejte. Myslete na to, že mléko a máslo můžete vždy případně přidat, nikdy ale ne ubrat.
Se šleháním to pak nijak nepřehánějte. Kdybyste kaši „přešlehali”, už by z ní nebyla kaše, ale spíše krém. Podle chuti na závěr ještě kaši dosolte a můžete podávat.
Zdroje: zena.aktualne.cz, ireceptar.cz, kupi.cz