Skrytý klenot nedaleko Prahy: Hrad Žebrák láká na historii i krásné výhledy
Kousek od Prahy můžeme najít stavení, na kterém se zub času pořádně vyřádil. I přesto si ale uchovalo své kouzlo a dýchá z něj historie. Navíc z něj je nádherný výhled na okolí.
V České republice najdete množství krásných historických památek, které nám připomínají dávno ztracenou minulost. Některé z nich vypadají prakticky stejně jako před stovkami let, jiné za sebou mají ale drsná období, během kterých se takřka rozpadly. Mnohé z nich se ale před absolutní zkázou podařilo zachránit. Alespoň tedy částečně. Příkladem je zřícenina hradu Žebrák.
Dlouhá historie
Zřícenina hradu Žebrák se nachází v obci Točník v okrese Beroun. Z Prahy se ke zřícenině dostanete za zhruba 45 minut. Zříceninu poznáte už z dálky, a to díky její věži, z jejíhož vrcholu je krásný výhled na celé okolí hradu.
Není tak docela jasné, kdy přesně byl hrad vlastně postaven. Dle dochovaných dokumentů k jeho výstavbě došlo někdy ve druhé polovině třináctého století. Prvním majitelem byl Oldřich Zajíc z Valdeka. Majitelů měl následně hrad Žebrák ale celou řadu. Jedním z nich byl i král Václav IV., který jej nechal celý přestavět. Z nedobytného a chladného hradu se stalo luxusní sídlo, do kterého jezdila na návštěvu řada významných hostů. Dokonce jej relativně často navštěvoval i anglický král Jindřich IV.
Na konci čtrnáctého století hrad vyhořel. Václav IV. jej nechal opravit, ale hrad už tolik nenavštěvoval. Nedaleko si totiž postavil hrad Točník, kde trávil mnohem více času. Další majitelé se v hradu střídali až do roku 1553, kdy byl Žebrák označen jako pustý. Od té doby hrad chátral. I Točník je dnes zříceninou, je však v mnohem lepším stavu než právě Žebrák.
Dominantou zříceniny je již zmíněná věž, která byla památkáři zachráněna a dnes slouží jako rozhledna.
Řada legend
K Žebráku se, podobně jako k celé řadě dalších hradů, zámků a zřícenin, pojí množství legend. Některé jsou humorné, další zase poněkud strašidelné.
Jedna z nich se pojí k názvu hradu. Snad každý návštěvník, který na zříceninu zavítá, si klade otázku, proč bylo kdysi natolik vznešené místo nazváno právě „Žebrák”. Pověst praví, že první majitel vůbec netušil, jak má hrad nazvat. Rozhodl se proto, že jej pojmenuje podle prvního člověka, který na hrad zavítá. A oním prvním člověkem byl právě neznámý žebrák, který kdysi zaklepal na bránu a prosil o peníze.
Ukrytý poklad
Podle jiné pověsti se kdesi na hradě nachází poklad, který zde měl zanechat král Václav IV. snad někde ve zdech. Tato legenda se mezi lidmi vypráví už odnepaměti, o čemž svědčí i fakt, že poklad hledal v 16. století poslední majitel hradu Volf Krajíř z Krajku. Ten prý v honbě za pokladem nechal hrad téměř rozbořit. Nic ale nenašel.
V průběhu času se pak do hradu na vlastní pěst vydávali další lidé, kteří doufali, že se jim podaří poklad objevit. Ani oni ale neuspěli. Buď je tedy poklad skutečně pečlivě ukrytý, nebo se na hradě prostě vůbec nenachází.
Tajemná komnata
Další legenda týkající se hradu je pak poměrně děsivá. Ve věži zříceniny hradu Žebrák je údajně možné najít tajemnou komnatu, která se ovšem sama otevře jen jednou v roce, a sice 26. srpna. Odvážlivec, který do komnaty vstoupí, se prý setká se samotným králem Václavem IV. a jeho družinou.
Král se návštěvníka zeptá, co je nového ve světě a zda na něj lidé stále vzpomínají. Podá-li odvážlivec králi dobré zprávy, Václav IV. jej pozve ke stolu na hostinu a obdaruje jej cennými předměty.
Pokud by však návštěvník králi přinesl špatné zprávy, král ho potrestá a na rok jej nechá zavřít v hladomorně. Raději se tedy nevyplácí cokoliv riskovat. Přece jen by Václav IV. asi nebyl úplně nadšený z toho, co že se to v posledních letech na světě děje…
Zdroje: tocnik-zebrak.cz, wikipedia.org