Smutná hádanka: Kdo je to? Byl králem československých pohádek. Osud mu ale napsal krutý konec
Jednou z rolí, jíž se zapsal do povědomí diváků, je role chamtivého krále z pohádky Zlatovláska. Jako záporná postava se objevil v mnoha dalších filmech i pohádkách. Ve skutečnosti byl velice sympatický a dobrosrdečný. Osud mu však přichystal krutý konec.
Kroky slavného herce a dabéra Jiřího Holého původně vedly daleko od herectví. Okolnosti však změnily směr jeho cesty a přivedly ho k herectví. Jeho velký talent byl nepřehlédnutelný. Brzy patřil mezi herecké hvězdy. Na jeho nezapomenutelné role dodnes vzpomínáme.
Zrod herecké legendy
Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že se z Jiřího Holého stane věhlasný herec a dabér. Na přání svého otce vystudoval dvouletou obchodní akademii. Potom jeho kroky zamířily na UMPRUM, na katedru malířství a grafiky. Studium nestihl dokončit, přišel totiž 17. listopad 1939, den, kdy nacisté zavřely vysoké školy. To změnilo směr jeho životní cesty.
Nejprve hrál na jevišti ochotnického Nezávislého divadla. Díky svému velkému talentu se brzy začal život jako divadelní herec. Působil především na jevišti divadla E. F Buriana až do svého odchodu do důchodu v roce 1986. Jeho nepřehlédnutelný talent ho dostal před kameru, kde ztvárnil desítky rolí v dramatech i pohádkách.

Měl rád záporné role
Proslavily ho role záporáků, zazářil jako Galapetr v dramatu Král Šumavy i jako podnikatel Arnold Jackl ze seriálu Třicet případů majora Zemana. Režiséři ho obsazovali především do záporných rolí. V roli záporáků byl i jako dabér. Svůj hlas propůjčil například lstivému a krutému padouchovi Palpatinovi ze série Star Wars.
Jiří Holý rád hrál role padouchů, chamtivců a dalších záporáků. „Záporné figury hraju rád, protože nebývají jednoduché a mnohdy jsou daleko pestřejší než ty ostatní,“ vyznal se ze své lásky k záporným rolím.
Král českých pohádek
Záporáky ztvárnil i v pohádkách. Jedna z jeho nejznámějších rolí je postava krutého, chamtivého krále v pohádce Zlatovláska. V magickém příběhu O lesním království, království, v němž se sny stávají skutečností propůjčil svůj hlas netvorovi. Příšera nebyla vidět, byl slyšet pouze její hlas. V pohádce pro pamětníky Kalif čápem ho můžeme vidět v roli lstivého, zlomyslného a krutého kouzelníka Mizry.
Záporákem jen před kamerou
Jiří Holý hrál záporáky tak přesvědčivě, že si mnozí lidé mysleli, že on sám je zlým padouchem a morousem. Někteří lidé neváhali mu to dávat najevo. Na ulici se na něj mračili, občas mu někdo dokonce vynadal.
Ve skutečnosti však byl Jiří Holý pravým opakem záporáků. Lidé, kteří ho poznali blíže, vzpomínají na něj jako na velice milého, dobrosrdečného sympaťáka, skvělého přítele i kolegu.
Hlídal si své soukromí
O soukromém životě tohoto slavného, sympatického herce nemáme k dispozici mnoho informací. Víme pouze, že byl skvělým manželem i otcem, rád sportoval, cestoval a věnoval se také výtvarnému umění, olejomalbě a řezbářství.

Z dovolené na operační sál
V roce 1988 se vracel se svou manželkou a z dovolené. Na zpáteční cestě se mu udělalo špatně, měl velké bolesti v podbřišku. Lékaře navštívil až druhý den, domů však nedošel. Ihned po vyšetření a rentgenu byl převezen na operační sál. Důvodem jeho bolestí byla zdvojená výduť aorty. Během operace se dostal do kritického stav, dokonce prožil klinickou smrt. Tehdy se však lékařům podařilo zachránit jeho život.
Krutý konec herecké legendy
O jedenáct let později se mu opět udělalo špatně, ale tentokrát mu osud nenapsal šťastný konec. Naopak si s ním krutě pohrál. Herec byl okamžitě převezen na anesteziologicko-resuscitační oddělení. Po týdnu byl přeložen na pneumologickou jednotku intenzivní péče. Domů se již nikdy nevrátil. Zemřel pouhých 16 dní před svými 87. narozeninami.
Zdroj: super.cz, csfd.cz, cnn.iprima.cz