Jiří Kodet nehrál cholerika jen ve filmech: Při natáčení křičel na štáb, doma pak na manželku kvůli knedlíkům
Jiřího Kodeta si všichni nejlépe pamatují coby cholerického Krause z komedie Pelíšky. Pravdou ale je, že svou roli Kodet tak úplně hrát ani nemusel. Stejným vzteklounem byl totiž i ve skutečnosti.
Herec Jiří Kodet ve společnosti vždy působil jako velký elegán a gentleman, jakmile se za ním ale doma zavřely dveře, uměl pořádně vybouchnout. Dle jeho blízkých byl povahově velmi podobný postavě hysterického otce Krause z legendární komedie Pelíšky, kterou ztvárnil.
Naštval se kvůli drobnostem
O tom, jak to v domácnosti Jiřího Kodeta chodilo, se před lety rozpovídala jeho manželka Soňa a také dcera Barbora. Podle nich byl herec velmi výbušný a dokázala ho vytočit i úplná maličkost. Rozzuřený doběla byl například i jen z toho, že děti nebyly včas u večeře nebo se špatně zatvářily.
„Samozřejmě i doma byla občas výbušná atmosféra a musím říct, že někdy i o Vánocích,“ nechala se Soňa Kodetová před časem slyšet pro Aha!.
Scéna kvůli knedlíkům
Soňa Kodetová vzpomínala na jeden moment, kdy její muž pozval své kolegy z divadla k sobě domů na srnčí na smetaně s domácím knedlíkem. Hercova manželka skvěle navařila. Před příchodem manžela a hostů ale nestihla připravit onen knedlík, a tak byl oheň na střeše.
Manželovi nabídla, že namísto knedlíku může uvařit například halušky nebo rýži. To ale dělat neměla. V tu chvíli totiž Kodet bouchnul do stolu a zařval: „Halušky k srnčímu? To nebude žrát nikdo!“ Pak vzal do rukou pekáč s připraveným srnčím masem a vyhodil ho oknem ven.
Stejný jako ve filmu
Dá se tedy říct, že Jiří Kodet roli pedanta Krause ani moc nehrál. Byl v ní zkrátka sám sebou. „Naše máma ještě ten film viděla, než zemřela, a ptala se, jestli to napsali o Jirkovi, protože když jeho žena Soňa zkazila knedlíky, tak to byl velký problém,“ uvedla pro magazín Týden kdysi nevlastní sestra Jiřího Kodeta Evelyna Steimarová.
Své si s Kodetem užil i štáb při natáčení komedie Knoflíkáři. Herec se totiž na place často rozčiloval a k některým lidem se nechoval zrovna dvakrát hezky. „On byl trochu útočný, rád dával člověku najevo, že je póvl. Pozurážel celý štáb,“ svěřil se režisér filmu Petr Zelenka.
Měl velké srdce
Ani svou dceru Barboru Jiří Kodet nešetřil. Ta v knize Na miskách vah například vzpomínala na situaci, kdy jí otec pouštěl písně od zpěvačky Edith Piaf. Barbora ale hudbu zjevně nevnímala tak, jak by si její tatínek představoval. „Ty, ty – neslyšíš ten její vnitřní nářek?!“ hulákal na ni.
I přesto ale na otce vzpomíná s láskou. Pro jeho chování našla pochopení a dle jejích slov byl uvnitř vlastně velmi vlídným člověkem. „Byl svůj, byl přísný, byl cholerik. Ale měl velké srdce plné umělecké a lidské moudrosti. Život se s ním nemazlil, ani on se nemazlil s ním. Miloval svou rodinu! Miloval knihy, obrazy a hudbu,“ prohlásila.
Dostal mrtvici
Jiří Kodet zemřel v poměrně nízkém věku. Bylo mu pouhých 67 let. Často se mylně uvádí, že se mu osudnou stala mozková příhoda. Tu sice prodělal, a to přímo během premiéry představení Divoká kachna, které i přes potíže dohrál, ale mrtvici překonal.
Zlom nastal ve chvíli, kdy zaléval květiny a zakopnul o kocoura. Upadl a zlomil si krček. „Dostal endoprotézu, kterou tělo nepřijalo. Špatně se mu chodilo a trpěl bolestmi. Zkrátka to přestával zvládat. Přidávaly se další zdravotní komplikace jako zápaly plic a život ho přestal bavit. Už neměl pro co žít. Nemohl hrát, pracovat na zahradě, nemohl nic. Zkrátka už nebyl takový frajer jako dřív,“ vyprávěla manželka Jiřího Kodeta.
Jiří Kodet odešel do hereckého nebe 26. června 2006. Zemřel ve své posteli v rodinné vile a byl obklopen svými nejbližšími. Ti mu při loučení pouštěli jeho oblíbenou hudbu.
Zdroje: vlasta.cz, zeny.iprima.cz, Aha!, Týden