Herec Jiří Štěpnička z barokního a chátrajícího statku vybudoval luxusní sídlo. Na záchod nezbylo místo
V Česku je vlastnictví chalup zdejší specialitou. Nějaký ten rekreační objekt vlastní mnoho lidí a ani celebrity pochopitelně nejsou výjimkou. Herec Jiří Štěpnička se například zamiloval do starého statku v Malči natolik, že jej zrekonstruoval a od té doby tam velmi rád tráví léto.
Malebná vesnička Maleč patří pod obec Besednice. Ta se rozkládá nedaleko Českého Krumlova. A právě typická jihočeská architektura vtiskla chalupě Jiřího Štěpničky charakteristický ráz.
Jiří Štěpnička má k této lokalitě velmi silný vztah. Nedaleko odsud měl chalupu jeho tatínek a když herec začal přemýšlet, že by si sám pořídil útočiště k odpočinku, nebylo vůbec těžké rozhodnout se následovat rodinnou tradici.
Barokní statek si herec zakoupil již v roce 1987. Nebyla to ale úplně láska na první pohled, původně si totiž vyhlédl pohádkově vypadající roubenku. Tu ale vlastnila babička, která se svého domova odmítla vzdát. Byla naprosto přesvědčená, že je dům v natolik skvělém stavu, že jej až do konce života nebude muset opravovat, což ji od prodeje odradilo.
Jiří Štěpnička koupil statek, který nikdo nechtěl
Jiří Štěpnička si proto vybral právě statek nedaleko. Jeho majitel se ho původně snažil od pořízení nemovitosti odradit s tím, že se jedná o skutečně velké stavení, na kterém bude ještě hodně práce a které z toho důvodu nikdo nechce. Herce, který se už viděl na venkově, to ale nezlomilo, a tak si oba muži nakonec plácli.
Hned potom se musel pustit do práce, které bylo skutečně mnoho. Nejenže hospodářské budovy, které k domu patřily, byly ve velice špatném stavu, v celém areálu nebyl zavedený vodovod ani elektřina. Nějakou dobu proto nový majitel uvažoval o tom, že by celou stavbu strhl a na pozemku si postavil zcela novou chalupu. Nakonec se ale rozhodl statek zachránit, a tak byla zbořena jen malá část, která byla již v havarijním stavu. Na jejím místě dnes stojí venkovní krb.
Že je statek skutečně starý, bylo Jiřímu Štěpničkovi jasné na první pohled. Během rekonstrukce byl ale na jednom z trámů objeven letopočet, který naznačil, že je dům ještě starší, než si všichni mysleli. Číslovka totiž hlásala rok 1789. Není proto divu, že se strop budovy propadl a bylo nutné jej obnovit.
Kamna Jiří Štěpnička opravoval sám
Ve velice špatném stavu byla také původní kachlová kamna. Ta se ale Jiří Štěpnička rozhodl prakticky vlastnoručně obnovit. Rekonstruovala se natřikrát a bylo jim mimo jiné potřeba vyrobit nová dvířka. Stejně pečlivě se svou dnes již zesnulou manželkou vybírali nové kachličky tak, aby nenarušovaly venkovský ráz domu.
Práce na domě je pro Jiřího Štěpničku nejen koníčkem, ale také určitým druhem terapie. „Divadlo je nehmatatelné, potřebuji tedy rukama udělat něco hmatatelného, třeba kamennou zeď nebo dřevěná vrata, opravit stodolu – prostě něco, na co si můžu sáhnout,“ vysvětlil herec.
Záchod se na statku zbudovat nepodařilo
V obývacím prostoru, který má typicky venkovský ráz, zaujme kovový kruh zavěšený u stropu. Ten kdysi sloužil k zavěšení zbouraného prasete, protože v minulosti se právě v této části statku konaly zabíjačky. „Tenhle prostor ale zároveň pamatuje třeba i to, jak se tu všichni učili hrát na bubny a housle do cirkusové kapely, protože Maleč je vesnice, kde býval každý druhý cirkusák,“ prozradil s úsměvem Jiří Štěpnička.
Dostat na pozemek vodovod se rodině Jiřího Štěpničky nakonec podařilo, třebaže to bylo velmi náročné. „Asi víte, že se vodovodní trubky pokládají do nezámrzné hloubky 80 cm. Tady je ale nezámrzná hloubka 140 cm! A tak přijel bagrista, vyhrabal to – a já to pak zaházel,“ pokrčil umělec rameny.
Najít schůdné řešení pro vybudování splachovacího záchoda se jim ale nepodařilo. V celém areálu totiž není vhodné místo na umístění septiku. Proto nakonec zůstali u staré dobré kadibudky a na toto řešení si ani v nejmenším nestěžují.
Zdroje: Poznatsvet.cz, Novinky.cz, Receptyprimanapadu.cz