Jeho tvář znáte z nespočtu filmových pláten a televizních obrazovek. Charismatický herec Jiří Štěpnička ale skrývá i další talent – je to zapálený chalupář. A ne jen tak ledajaký! Jeho království se rozkládá na jihu Čech, v malebné vesničce Malče, kde z ruiny barokního statku vlastnoručně vybudoval úchvatné sídlo.

-reklama-


Příběh Štěpničkova venkovského snu se začal psát už v roce 1987. Herec toužil po chalupě v okolí té otcovy a zamiloval si starobylou roubenku. Její majitelka, svérázná stařenka, však o prodeji nechtěla ani slyšet. Věřila, že chalupa, která pamatuje už čtvrt tisíciletí, nepotřebuje žádné opravy a jen tak se nezhroutí. Štěpnička se ale nevzdal a nakonec objevil souseda, který byl ochoten prodat svůj statek. „Je to moc veliký, to nikdo nechce,“ varoval ho tehdy. Štěpnička ale věděl, co dělá.

Štěpnička z ruiny vykouzlil malebnou chalupu

Prvním úkolem bylo vyřízení všech formalit. V době komunismu nebylo jednoduché vlastnit více nemovitostí, takže Štěpnička musel zařídit vyjmutí statku z bytového fondu. Pak teprve mohli začít s opravami.

Přeměna zanedbaného statku v útulný domov byla ale běh na dlouhou trať. Statek neměl zavedenou vodu ani elektřinu a hospodářské budovy chátraly. Místo demolice se však Štěpnička rozhodl pro záchranu historické duše stavby. Zboural jen malou část, kde dnes stojí venkovní krb, a pustil se do náročné rekonstrukce.

Od rekonstrukce jej rodina odrazovala

Během prací čekalo na Štěpničku nejedno překvapení. Na jednom z trámů objevil vyrytý letopočet 1789, svědectví o bohaté minulosti statku. Kromě propadlého stropu musel herec řešit i žalostný stav původních kachlových kamen. „Do toho se, Jirko, nepouštěj,“ varovala ho rodina.

Štěpnička ale nedal na řeči okolí a s vervou se pustil do díla. Kamna vlastnoručně zrekonstruoval, vyrobil nová dvířka a s manželkou pečlivě vybírali nové kachličky, aby ladily s venkovským stylem domu. „Třikrát jsem je předělával,“ říká s hrdostí. „Nové tály jsem sehnal jen zázrakem, popelníky mi vyrobili kluci v divadle. Kachlička po kachličce, to byla piplačka!“ vzpomíná herec.

S řemeslníky není herec Štěpnička velký kamarád

Rekonstrukce si vyžádala nespočet hodin tvrdé práce a Štěpnička se nebál žádné výzvy. Rodina mu sice radila, aby na některé věci zavolal odborníky, ale on si většinu prací raději udělal sám. „Já každého řemeslníka brzy vyhodím, když vidím, že neodvádí pořádnou práci,“ směje se Štěpnička, „a raději si to udělám sám.“

Herec se proměnil v opravdového kutila a trpělivě se pouštěl i do dalších prací. Opravil všechny staré dveře, vyrobil nové, vlastnoručně obložil koupelnu a neváhal se pustit ani do hlubokých výkopů pro vodovodní potrubí. „Nezámrzná hloubka je tady 140 cm! Tak to bagrista vyhrabal a já to pak zase zaházel,“ vzpomíná s úsměvem herec.

Žádný luxus, jen poctivá dřina

Zatímco jiní si na chalupě užívají lenošení na zahradě nebo opalování, Štěpnička relaxuje prací. „Můj odpočinek je fyzická práce,“ přiznává. A že je té práce dost. Vodu sem musel roky tahat hadicí ze studny.

Největším šokem pro návštěvníky je ale absence splachovacího záchodu. „Nemáme kam umístit septik, tak máme kadibudku,“ vysvětluje herec.

Holubí ráj a ping-pong v „pekle“

Na dvoře statku nechybí ani holubník. O holuby se stará hercova dcera, ale když tu není, musí se o ně postarat sám Štěpnička. „Stačí sem zajet jednou za měsíc doplnit krmení,“ říká.

V bývalém vejminku, kterému říkají „peklo“, si zase rodina ráda zahraje ping-pong. I tady ale panuje rustikální atmosféra – hliněná podlaha a neomítnuté zdi z kamenů. Je jasné, že pro Jiřího Štěpničku není chalupa místem luxusu a odpočinku, ale spíš nekonečným projektem. A právě to ho na tom baví.

Chcete zjistit, kde tráví volné chvíle další celebrity? Tak to vám doporučujeme náš článek o herečce Petře Černocké a její chalupě plné starožitného nábytku!

Zdroj: receptyprimanapadu.cz, novinky.cz