Tohle byla největší mrcha socialismu, ze dobráckou tváří se skrývalo ideové zlo
Herečka známá především jako Žena za pultem, ale pro mnohé taky jako hlavní hlas socialismu. Na první pohled sice milý úsměv a dobrácká tvář, za tím se však skrývá hlásná trouba socialistických myšlenek, za nimiž stála velmi tvrdá a nekompromisní ideologie. Pojďte si přečíst, která česká herečka je považována za socialistické zlo.
Pro jedny je to paní herečka, která dokázala pobavit a zaujmout, pro druhé je to symbol zla a tvrdého socialismu. Jiřina Švorcová okouzlila národ a dokázala na sebe strhnout stovky tisíc očí nadšených diváků. Pod maskou veselé prodavačky ale skrývala neochvějnou oddanost totalitě. Pojďme spolu poodhalit pravdu o „největší mrše socialismu“.
Švorcová – Usměvavá tvář socialismu
Věčně usměvavá herečka Jiřina Švorcová se narodila v roce 1928 v Košicích a od 50. let se věnovala na plno herectví. Studovala na DAMU a často vystupovala v Divadle na Vinohradech. Každý si ji ale spojuje především s její rolí v socialistickém seriálu Žena za pultem, který v roce 1977 natočil známý režisér Jaroslav Dudek podle originálního scénáře Jaroslava Dietla. V tomto seriálu Švorcová propůjčila tvář Anně Holubové, obyčejné prodavačky v obchodě s potravinami, která měla být dokonalým ztělesněním socialistických hodnot. Švorcová mnohými kritizována za její neuspořádaný život a mále roli nedostala, jelikož byla ale oddaná komunistka a členka strany, bylo jí z hůry do hlavní role dopomoženo. A právě její více než kladný vztah k socialismu a KSČM je je pro mnohé překážka, kterou nedokáží přejít.

Ideové zlo za dobráckou maskou
Jiřina Švorcová se nikdy příliš nezdráhala veřejně obhajovat socialistické hodnoty a přínos komunismu. Daleko nešla ani pro obhajobu invaze roku 1968 nebo naopak slova kritiky pro odpůrce socialismu. Občany nesouhlasící s režimem dokonce označovala za nepřátele celého národa. Právě kontrast jejího vystupování v seriálu Žena za pultem a poté v reálném společenském prostoru, berou dnes lidé jako symbol pokrytectví a zla, nikoliv odvahy a loajality.
Její tvář měla v seriálu působit uklidňujícím efektem, který měl uchlácholit masy a uklidnit případné protirežimní myšlenky, ne všichni diváci ale této přetvářce věřili. Švorcová ve svých tehdejších výrocích otevřeně podporovala procesy normalizace, po pádu režimu v roce 1989 ale podobně jako všichni kolaboranti otočila. Bránila se tím, že prý pouze hrála svoji roli.

Jak ji vidí historie?
Lidé ale nezapomínají a čas nesmyje úplně všechno. V historickém povědomí je tak Jiřina Švorcová navždy zakořeněna jako dobrovolný nástroj socialistické propagandy a usměvavá tvář režimu. Řada dnešních starších občanů ale stále s určitou dávkou nostalgie vzpomíná na seriál Žena za pultem, který jim pomáhal zkrátit dlouhé večery. Nehezkou skvrnu socialistické propagandy na celém tomto díle už dost možná ani nevnímají.
Mladší generace naopak tento seriál už vůbec nezná a s největší pravděpodobností by jej ihned odsoudili. Všehovšudy se dá říct, že se Jiřina Švorcová do historie z dnešního pohledu nezapsala příliš hezky. Původně nadějná herečka, který bezesporu oplývala talentem, jenž prodala zlu, už navíc svoji reputaci zachránit nedokáže. Zemřela před více než 10 lety v pražské léčebně dlouhodobě nemocných.
Co si o tom myslíte vy? Byla Jiřina Švorcová opravdu největší mrchou socialismu nebo jenom naivní loutkou?
Zdroje: rozhlas.cz, blesk.cz, denik.cz