Josef Bláha se česky naučil až jako jedenáctiletý. Herec před smrtí ochrnul a alkohol popíjel i v nemocnici
Před sto lety se ve Slovinsku narodila herecká legenda Josef Bláha. Otec byl Čech a matka Slovinka, a tak se českému jazyku naučil až v jedenácti. Miloval herectví i ženy a ženy zase jeho. Podléhaly jeho šarmu a nezkazil ani žádnou legraci. Bohužel jeho konec veselý rozhodně nebyl. Legendární herec si totiž vytrpěl své.
Josef Bláha se narodil v červnu 1924 ve Slovinsku. Jeho otec tam odcestoval za prací a zamiloval se do místní dívky. Typicky české jméno Josef dostal na přání svého otce. Ten totiž když už měl být syn vychovávám ve Slovinsku, měl mít alespoň něco českého. Malý Josef v dětství zatoužil naučit i rodnému jazyku svého otce, ale bylo mu řečeno, že to je naprosto zbytečné. Kdyby jen tušili, jak se mýlí.
Po pár letech nebyl o profesi Bláhova otce v zahraničí již zájem. Celá rodina se tak sbalila a odcestovala do Čech, konkrétně do Písku. Jeho otec se po cestě vlakem snažil naučit manželku i syna českému jazyku, ale moc mu to nešlo, a tak Josefa po příjezdy přihlásil na tábor, kde se děti učily češtinu. To mladíkovi stačilo, aby se vrátil s celkem dobrou základní znalostí, kdy rozuměl a uměl odpovídat.
Z Písku se pak rodina přestěhovala do Prahy. Tam poprvé Josef Bláha objevil kouzlo divadla. Jeho rodiče souhlasili s tím, že se může stát hercem pod podmínkou, že úspěšně ukončí alespoň dvouletou obchodní školu. Přes den tak navštěvoval školu a učil se, ale po večerech se tajně plížil z domu, aby mohl hrát spolu s dalšími ochotníky divadlo.
Herectví jej natolik uchvátilo, že jeho kroky směřovaly na konzervatoř. Na přijímací zkoušky se velmi zodpovědně připravoval a uspěl. Bohužel musel studií záhy zanechat. Přišla válka a on byl odvezen na nucené práce. V rozhovorech se jej novináři často ptali na tuto zkušenost, ale on nikdy neodpověděl. Pravděpodobně chtěl jen zapomenout na to, co se tam odehrávalo.
Po svém návratu však propásl zkoušky, bez jejichž splnění nemohl na konzervatoři pokračovat. Rok se tedy věnoval milovanému divadlu. Jeho kolegové z divadla mu přezdívali „Bosňák“ pro jeho původ. Následně byl opět přijat a studia již úspěšně dokončil.
Nejvíce se proslavil díky kriminálnímu seriálu Hříšní lidé města pražského. Zde si zahrál inspektora Josefa Brůžka. Veřejnost si jej nakonec s jeho kriminalistou natolik spojila, že jednou unikl pokutě, protože ji přece nedají „kolegovi“. Jindy dostal alespoň slevu.
Jeho chování se najednou změnilo
Vždy pozitivní a pohodový Bláha se najednou změnil. V roce 1988 odjel se štábem natáčet do rodné Jugoslávie a jeho okolí se tehdy shodlo, že hercovo chování je najednou jiné, zvláštní a není to prostě on.
Další výrazná změna byla v tom, že i když do té doby Bláha po alkoholu nikterak neprahnul, začal najednou pravidelně popíjet. Na dotazy svého okolí, co se ním děje, však mlčel a podrobnosti odmítal prozradit. Až po delší době pak přiznal, že za jeho pohnutou náladou stojí rakovina jícnu a s tím spojený velký strach z blížícího se konce.
S rakovinou bojoval Josef Bláha pět let. Ke konci života byl přijat do nemocnice, a to proto, že náhle ochrnul na polovinu těla. Nakonec nemoci podlehl 6. prosince 1994 ve věku sedmdesáti let.
Až do jeho skonu při něm stála manželka, se kterou měl dva syny. Jeho milovaná žena mu dokonce když nemohl nic jíst a jen přijímal tekutiny brčkem, nosila do nemocnice jeho oblíbené pivo a rum.
Připomenout si jej můžete v seriálu Byl jednou jeden dům v neděli 18. února od 16:15 a 19. února od 14:30.
Zdroje: csfd.cz, David Laňka: Nekončící potlesk aneb galerie nezapomenutelných, wikipedia.org, super.cz
[ngg src=“galleries“ ids=“2973″ display=“basic_imagebrowser“]