Pokud do 10 vteřin odhalíte, co chybí na tomto obrázku, jste génius. Zvládnou to jen ti nejlepší
Náhlé ochlazení počasí s sebou přineslo potřebu zůstat celý den doma pod dekou a dívat se na seriály. Pokud potřebujete naopak trochu nakopnout, pojďte si s námi protáhnout mozkové závity pomocí kvízu. Dokážete odhadnout, co chybí na následujícím obrázku? Jestli ano, můžete si gratulovat.
Vzpomínáte si ještě na doby, kdy jste byli malí a četli jste dětské časopisy? Většinou v nich nechyběly různé hádanky a kvízy. Velmi často jsme našli také hříčku, ve které bylo potřeba zjistit, jaké jsou rozdíly mezi dvěma obrázky a které předměty na jednom z nich chybí.
Dospěláckou verzi takové hádanky si nyní můžete vyzkoušet spolu s námi, protože jsme pro vás jednu připravili. Celkem chybí pět předmětů, které se na jednom obrázku vyskytují, ale z druhého byly odstraněny. Poznáte, o co jde? Řešení najdete na konci článku.
Hledat chyby v obrázku chce strategii
Pokud v řešení podobných úloh nejste úplně kovaní, možná se vám bude hodit menší nápověda, jak co nejlépe uspět. Důležité je pochopitelně soustředit se a najít si na hádanku klidné prostředí, kde vás nic nebude rušit. Při splnění této podmínky je také potřeba najít si systém.
Jestliže totiž budete po obrázku jen nervózně těkat očima sem a tam, snadno se může stát, že vám nějaký detail unikne a buď ho vůbec nepostřehnete, nebo vám řešení úkolu zabere nesmyslně mnoho času.
My proto doporučujeme najít si systém. Začněte například v jednom rohu a projděte postupně rohy všechny. Nakonec si prohlédněte prostřední část obrázku. Můžete ještě zkusit celou fotografii zběžně přelétnout očima, jestli vás něco na první pohled nepraští přes nos.
Psychologové vysvětlují princip těchto hříček
Jak vůbec podobné úlohy fungují? Vypadají sice banálně, ale ve skutečnosti se opravdu jedná o poměrně dobrý trénink pro náš mozek. Většina lidí, která není na takovou činnost zvyklá, s hádankou totiž bude mít problém.
Psychologové vysvětlují, že naprostou většinu z nás postihne „slepota na změny“, což je poměrně přirozený jev.
Naše myšlení totiž funguje tak, že máme tendenci si jako první všímat hlavně velkých detailů na obrázcích, jako jsou lidé, budovy nebo zvířata. Naopak drobné detaily, jako třeba kolik pastelek se nachází na nepřehledném obrázku, většinou nezachytíme, alespoň ne na první dobrou.
Dan Simons, psycholog z Illinoiské univerzity v Urbana-Champaign, to vysvětluje poměrně jednoduše. Kdybychom totiž věnovali pozornost všemu, nebyli bychom schopni soustředit se. A pravděpodobně by se nám „zasekl procesor“.
Proč změny v obrázku nevidíme
Náš mozek nezaznamenává detaily, které považuje za nedůležité. Když zíráme na obrázek stále dokola a snažíme se je najít, nemůžeme, protože jsme si jich zkrátka vůbec nevšimli. Jakmile si však rozdílu konečně všimneme, uloží se jako jeden ze zřejmých prvků a pak už ho naopak nedokážeme nevidět.
Velká většina lidí si ale podle Simonse myslí, že si všimnou každé nepodstatné drobnosti. Výzkumy však naznačují, že to není tak docela pravda.
Někteří participanti jeho studie například tvrdí, že si vždy všimnou chyb skriptu ve filmech, jako když se ve třetím filmu Terminátor změní číslo na letadle Cessna 172 Skyhawk, kterým John Connor uniká.
„Ve skutečnosti to však často přehlédnou. Nejsme si vědomi všech změn, které jsme nikdy předtím neviděli,“ uzavřel s úsměvem psycholog.
Dobrá zpráva ale je, že čím častěji podobné úlohy budete zkoušet, tím více se váš mozek naučí je zpracovávat. Časem si vyvinete vlastní systém, pomocí kterého pro vás bude odhalení nesrovnalostí v obrázku hračka. Nakonec možná zjistíte, že řešit úkoly tohoto typu může být i zábava. Zvláště když někoho vyzvete, aby s vámi poměřil síly a vyzkoušel, kdo z vás rozdíly najde rychleji.
Řešení hádanky:
Na dolním obrázku chybí následující předměty:
- dřevěná lžíce (na talíři)
- stříbrný pilník (vedle sekery)
- stočený provázek (v levém rohu)
- dřevěný nožík (nahoře uprostřed)
- jeden štětec
Zdroje: Popsci.com, Jagranjosh.com